Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Pustil jsem se do převodu ze standartních žárovek na nové LEDky. Narozdíl od typů do žárovkových objímek jsem zvolil nákup jednotlivých LED na 10V s adaptérem a rozvodem pro celý byt včetně regulace přes mikroprocesor (PWM). V tom by problém nebyl, ale...
LEDky přišli na sklad. Vybrali se dokonce správné kryty (které musí být neprůhledné, ale né moc, protože LED nejsou tak silné jako žárovky - prostě jen nesmí pálit do očí). Pobral jsem z krabičky několik chladičů od starých procesorů, protože samotné led se moc zahřívají (na svou plochu dost málo oproti žárovce, v mém případě 40x40 mm ). Problém ovšem je v tom, že většina nemá buď rovnou plochu, nejdou provrtat aby LED dobře držela (bohužel teplovodivá pasta na jejich upevnění nestačí).
Nakonec jsem se donutil vydat se do GME, abych opatřil nějaké stejné chladiče. Už při pohledu na ty ceny se mě docela prokroutili panenky... znát ceny těch chladičů, tak nikdy žádný počítačový nevyhodím Nakonec jsem vzal 50x50x24, který poměrně vyhovoval (dokonce i cenou, kolem 25kč a měl předvrtány díry přesně v místech, kde je má LED - viz. obrázek), jen jsem měl starost, zda budou stačit ty 4 žebra - nečekaně nestačili... Zbytek jsou chladiče moc malé nebo jsou moc velké...
Tímto bych se tedy chtěl zeptat, neznáte někdo obchod po Praze, který by prodával pasivní chladiče, za slušnou cenu nebo nemáte někde hromádku chladičů o rozměrech min. 40x40, max 60x60 s hloubkou 20-25 mm ? musí být čtvercové nebo obdelníkové. Dále jejich okraje musí být v souměrné hloubce, protože se budou opírat o kovovou krabici od krytu světla.
Tiskni
Sdílej:
řekl bych, že optimální je 2700 - 3500KTo na záleží člověk od člověka, mně nevadí ani 6500 K.