Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Pustil jsem se do převodu ze standartních žárovek na nové LEDky. Narozdíl od typů do žárovkových objímek jsem zvolil nákup jednotlivých LED na 10V s adaptérem a rozvodem pro celý byt včetně regulace přes mikroprocesor (PWM). V tom by problém nebyl, ale...
LEDky přišli na sklad. Vybrali se dokonce správné kryty (které musí být neprůhledné, ale né moc, protože LED nejsou tak silné jako žárovky - prostě jen nesmí pálit do očí). Pobral jsem z krabičky několik chladičů od starých procesorů, protože samotné led se moc zahřívají (na svou plochu dost málo oproti žárovce, v mém případě 40x40 mm ). Problém ovšem je v tom, že většina nemá buď rovnou plochu, nejdou provrtat aby LED dobře držela (bohužel teplovodivá pasta na jejich upevnění nestačí).
Nakonec jsem se donutil vydat se do GME, abych opatřil nějaké stejné chladiče. Už při pohledu na ty ceny se mě docela prokroutili panenky... znát ceny těch chladičů, tak nikdy žádný počítačový nevyhodím Nakonec jsem vzal 50x50x24, který poměrně vyhovoval (dokonce i cenou, kolem 25kč a měl předvrtány díry přesně v místech, kde je má LED - viz. obrázek), jen jsem měl starost, zda budou stačit ty 4 žebra - nečekaně nestačili... Zbytek jsou chladiče moc malé nebo jsou moc velké...
Tímto bych se tedy chtěl zeptat, neznáte někdo obchod po Praze, který by prodával pasivní chladiče, za slušnou cenu nebo nemáte někde hromádku chladičů o rozměrech min. 40x40, max 60x60 s hloubkou 20-25 mm ? musí být čtvercové nebo obdelníkové. Dále jejich okraje musí být v souměrné hloubce, protože se budou opírat o kovovou krabici od krytu světla.
Tiskni
Sdílej:
řekl bych, že optimální je 2700 - 3500KTo na záleží člověk od člověka, mně nevadí ani 6500 K.