Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Před několika týdny proběhla na mailing listem drobná zpráva o tom, že gallium-nine bylo oživeno. Nakonec vyšla má předpověď na LinuxDays o Wine a DirectX :) (i přes to, že někteří vývojáři tím nebyli 2x nadšeni)
Před pár týdny jsem tuto kombinaci vyzkoušel a funguje to velice dobře. Vlastním poměrně širokou škálu různě kódovaných videí a hudby a všechno funguje jak má. Pokud mplayer2 neznáte, doporučuji přečíst zprávičku zde na abclinuxu.
Pustil jsem se do převodu ze standartních žárovek na nové LEDky. Narozdíl od typů do žárovkových objímek jsem zvolil nákup jednotlivých LED na 10V s adaptérem a rozvodem pro celý byt včetně regulace přes mikroprocesor (PWM). V tom by problém nebyl, ale...
Takže, stručně: Nouveau se před pár dny dostal do mainlinu a bude obsažen v jádře 2.6.33.
Tak se mě dostala pod ruku tahle hračka. WM z roku 2002, nic moc. Linuxová podpora z dob jádra 2.4. Port na 2.6 byl funkční někdy kolem 2.6.21-hh, ale od té doby podpora naprosto vymřela a nezkompilovatelné podpora pro H3800 byla odstraněna někdy kolem 2.6.30.
K dnešnímu dni na mé kartičce nVidia 9600M GT běží s svobodnými ovladači Nouveau Openarena - naprosto v pohodě! Přikládám screenshot ze hry. Další člověk s Quadrem hlásí též funkční OpenArenu! :-)
Pokud máte kartu ze série NV50, můžete se brzy těšit na poměrně dobrou podporu 3D! Hra je poměrně stabilní, několik artefaktů v menu, ale při hře žádné.
Glxgears a další dema fungují bez problémů, suspend též a podpora Kernel Mode Setting je nyní naprosto stabilní pro všechny karty. XVideo funguje s Xserverem ve verzi 1.7 bez potřeby kompozitního správce oken a DRI2 (na kterém byla testována openarena) je nyní už dostatečně stabilní. Počet FPS v glxgears díky naprosto nicnevypovídající hodnotě neuvádím.
(aktualizováno) Po delší době tu mám dobrou zprávu pro uživatele karet nVidia s ovladači Nouveau
Radeon, Nouveau a Intel - jak to vypadá s jejich podporou v linuxu? Bonus Neo 1973 - Freerunner
Po vánocích jsem zakoupil notebook MSI GX620X-061CZ, který obsahuje kartu od nVidie a to přesněji 9600M GT. Přemýšlel jsem o něčem na hry, a něčem co bude v Linuxu pěkně fungovat. Zvolil jsem nakonec tuto kartu.
Na Linuxu jsem okamžitě nainstaloval nvidia-drivers. Spustil KDE 4 a posouvání v konzoli bylo noční můrou (opravdu to není chyba KDE). Zvolil jsem tedy nainstalovat nouveau ovladače. Dále proberu všechny moderní technologie, kterými nouveau oplývá (na této kartě)...
Tento zápisek bude velmi stručný, takže:
Jelikož jsem měl problém zkompilovat Nouveau (pro ty kdo zapomněli svobodné ovladače pro karty nVidia od TNT až po poslední modely) na Debianu, tak jsem několikrát vznesl dostaz na IRC kanálu #nouveau...
Možná to už znáte, každý kdo se "osvobodil" od ICQ se jde do svého blogu pochlubit svým přechodem. Tohle je ovšem jiný příběh. Je také o přechodu, ale ne zpět k ICQ ani nikam jinam.