Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Před několika týdny proběhla na mailing listem drobná zpráva o tom, že gallium-nine bylo oživeno. Nakonec vyšla má předpověď na LinuxDays o Wine a DirectX :) (i přes to, že někteří vývojáři tím nebyli 2x nadšeni)
Před pár týdny jsem tuto kombinaci vyzkoušel a funguje to velice dobře. Vlastním poměrně širokou škálu různě kódovaných videí a hudby a všechno funguje jak má. Pokud mplayer2 neznáte, doporučuji přečíst zprávičku zde na abclinuxu.
Pustil jsem se do převodu ze standartních žárovek na nové LEDky. Narozdíl od typů do žárovkových objímek jsem zvolil nákup jednotlivých LED na 10V s adaptérem a rozvodem pro celý byt včetně regulace přes mikroprocesor (PWM). V tom by problém nebyl, ale...
Takže, stručně: Nouveau se před pár dny dostal do mainlinu a bude obsažen v jádře 2.6.33.
Tak se mě dostala pod ruku tahle hračka. WM z roku 2002, nic moc. Linuxová podpora z dob jádra 2.4. Port na 2.6 byl funkční někdy kolem 2.6.21-hh, ale od té doby podpora naprosto vymřela a nezkompilovatelné podpora pro H3800 byla odstraněna někdy kolem 2.6.30.
K dnešnímu dni na mé kartičce nVidia 9600M GT běží s svobodnými ovladači Nouveau Openarena - naprosto v pohodě! Přikládám screenshot ze hry. Další člověk s Quadrem hlásí též funkční OpenArenu! :-)
Pokud máte kartu ze série NV50, můžete se brzy těšit na poměrně dobrou podporu 3D! Hra je poměrně stabilní, několik artefaktů v menu, ale při hře žádné.
Glxgears a další dema fungují bez problémů, suspend též a podpora Kernel Mode Setting je nyní naprosto stabilní pro všechny karty. XVideo funguje s Xserverem ve verzi 1.7 bez potřeby kompozitního správce oken a DRI2 (na kterém byla testována openarena) je nyní už dostatečně stabilní. Počet FPS v glxgears díky naprosto nicnevypovídající hodnotě neuvádím.
(aktualizováno) Po delší době tu mám dobrou zprávu pro uživatele karet nVidia s ovladači Nouveau
Radeon, Nouveau a Intel - jak to vypadá s jejich podporou v linuxu? Bonus Neo 1973 - Freerunner
Po vánocích jsem zakoupil notebook MSI GX620X-061CZ, který obsahuje kartu od nVidie a to přesněji 9600M GT. Přemýšlel jsem o něčem na hry, a něčem co bude v Linuxu pěkně fungovat. Zvolil jsem nakonec tuto kartu.
Na Linuxu jsem okamžitě nainstaloval nvidia-drivers. Spustil KDE 4 a posouvání v konzoli bylo noční můrou (opravdu to není chyba KDE). Zvolil jsem tedy nainstalovat nouveau ovladače. Dále proberu všechny moderní technologie, kterými nouveau oplývá (na této kartě)...
Tento zápisek bude velmi stručný, takže:
Jelikož jsem měl problém zkompilovat Nouveau (pro ty kdo zapomněli svobodné ovladače pro karty nVidia od TNT až po poslední modely) na Debianu, tak jsem několikrát vznesl dostaz na IRC kanálu #nouveau...
Možná to už znáte, každý kdo se "osvobodil" od ICQ se jde do svého blogu pochlubit svým přechodem. Tohle je ovšem jiný příběh. Je také o přechodu, ale ne zpět k ICQ ani nikam jinam.