Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Po vánocích jsem zakoupil notebook MSI GX620X-061CZ, který obsahuje kartu od nVidie a to přesněji 9600M GT. Přemýšlel jsem o něčem na hry, a něčem co bude v Linuxu pěkně fungovat. Zvolil jsem nakonec tuto kartu.
Na Linuxu jsem okamžitě nainstaloval nvidia-drivers. Spustil KDE 4 a posouvání v konzoli bylo noční můrou (opravdu to není chyba KDE). Zvolil jsem tedy nainstalovat nouveau ovladače. Dále proberu všechny moderní technologie, kterými nouveau oplývá (na této kartě)...
2D BEZ AKCELERACE
Nouveau nyní podporuje parametr "NoAccel". Po přidání tohoto parametru do Xorg.conf je schopen se spustit bez DRM modulů, ovšem za cenu, že není nic akcelerováno (rychlost je úděsná)
2D AKCELERACE
Když jsem poprvé zkusil Nouveau, tak bohužel nebyla k dispozici žádná podpora pro mou kartu. Po zaslání mmio-trace (který je už mimochodem nějaký pátek v kernelu) a pár desítek spuštění testovacího programu to začlo fungovat.
Takže už karta funguje bez problémů, až na jednu drobnou potíž. Xv video nefunguje bez compozitního manageru (což v KDE 4 pěkně obstarává kwin).
GRAPHIC EXECUTION MANAGER (GEM)
S touto kartou funguje (modprobe nouveau mm_enabled=1), přínos není zatím skoro žádný, protože Nouveau používá GEM pouze minimálně.
KERNEL MODE SETTINGS (KMS)
Závisí na GEM, s touto kartou bude fungovat až někdy zítra (UPDATE: už jsou patche v gitu - zde je link). Aktivuje se volbou modprobe nouveau modeset=1 (automaticky aktivuje GEM - mm_enabled). Přepínání do X je otázkou milisekund. Přepnout zpět do konzole je taky OK, ale zatím není Nouveau ovladač schopen na této kartě vrátit systém zpět do X.
PODPORA 3D APLIKACÍ
Nefungovalo, po menší diskuzi s Ben Skeggsem (vývojář pracující na Nouveau pro společnost Red Hat), opravil kód gallia a 3D akcelerace začala fungovat (alespon glxinfo a taky glxgears - to ovšem jen bez kompozitního správce oken)
CHCETE POMOCI S VÝVOJEM OVLADACE?
Pokud ano, instalujte Nouveau (obsažen v Ubuntu 9.04, Debian experimental, Fedora 11 -kde je přímo aktivován pro všechny karty nad NV04 a Gentoo a jeho nouveau overlay, která je trošku v mizerném stavu) a otestujte. Pokud něco nebude fungovat, přijdte na IRC kanál #nouveau (irc.freenode.com) a vložte bug do freedesktop bugzilly.
Pokud neoplýváte znalostmi angličtiny či se chcete na něco zeptat, můžete tak učinit na jabberu (okias úzavináčů isgeek.info) a pokud budu moct, rád poradím.
Dále omluvte chyby v zápisku, nečetl jsem to po sobě
Tiskni
Sdílej:
tak to ziram, ze uz jim funguje i OpenArena! Vzdyt nedavno bojovali i s glxgears, respect.
V Mandrivě je samozřejmě taky
Neomagic :)
echo Updating to lastest changes... git pull origin echo echo echo Generating config... ./autogen.sh echo Settings parameters... ./configure --enable-debug --enable-glx-tls --disable-asm --with-dri-drivers= --disable-gallium-intel --enable-gallium-radeon --with-state-trackers=glx --with-demos=xdemos,demos,trivial,tests echo Building... gmake
Pokud ano, instalujte Nouveau (obsažen v Ubuntu 9.04, Debian experimental, Fedora 11 -kde je přímo aktivován pro všechny karty nad NV04 a Gentoo a jeho nouveau overlay, která je trošku v mizerném stavu) a otestujte. Pokud něco nebude fungovat, přijdte na IRC kanál #nouveau (irc.freenode.com) a vložte bug do freedesktop bugzilly.
Rozkaz generále. IHMO by bylo vhodné ještě pod to hodit nějaké miniHOWTO na ovladače z CVS. U takto vyvíjeného software je aktuální verze současná revize + 1 a je to řešení distribučně nezávislé. Sice je to na těch stránkách, ale né každý se k tomu může doklikat.