Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
K dnešnímu dni na mé kartičce nVidia 9600M GT běží s svobodnými ovladači Nouveau Openarena - naprosto v pohodě! Přikládám screenshot ze hry. Další člověk s Quadrem hlásí též funkční OpenArenu!
Pokud máte kartu ze série NV50, můžete se brzy těšit na poměrně dobrou podporu 3D! Hra je poměrně stabilní, několik artefaktů v menu, ale při hře žádné.
Glxgears a další dema fungují bez problémů, suspend též a podpora Kernel Mode Setting je nyní naprosto stabilní pro všechny karty. XVideo funguje s Xserverem ve verzi 1.7 bez potřeby kompozitního správce oken a DRI2 (na kterém byla testována openarena) je nyní už dostatečně stabilní. Počet FPS v glxgears díky naprosto nicnevypovídající hodnotě neuvádím.
Tiskni
Sdílej:
to by měla být NV4x, tam dokonce OpenArena běhala už před rokem, ale přechodem na KMS se mohlo něco rozbít. Mám pocit, že 7200 je integrovaná grafika, u kterých nejsem moc seznámen s funkčností, ale za pokus nic nedáš. Ovšem připomínám, že i když se začlo kapku pracovat na gallium (3D), tak je to pořád nepodporované, takže pokuď nějaké to 3D nepoběží, tak zatím nemá cenu zakládat bug/informovat o tom vývojáře..
na NV30 se pomalu také pracuje, ale vývoj bude pomalejší než v případě NV40/50
Na mém desktopu s C2Q a NV 8800 gt zkušební cd s 64bit Fedorou propadlo panice hned při bootu.
naprostý souhlas...
VDec: vo config request - 576 x 240 (preferred colorspace: Planar YV12) Could not find matching colorspace - retrying with -vf scale... Opening video filter: [scale] [fbdev2] Can't put VSCREENINFO: Invalid argument [fbdev2] Can't put VSCREENINFO: Invalid argument [fbdev2] Can't put VSCREENINFO: Invalid argument [fbdev2] Can't put VSCREENINFO: Invalid argument [fbdev2] Can't put VSCREENINFO: Invalid argument [fbdev2] Can't put VSCREENINFO: Invalid argument [fbdev2] Can't put VSCREENINFO: Invalid argument [fbdev2] Can't put VSCREENINFO: Invalid argument The selected video_out device is incompatible with this codec. Try appending the scale filter to your filter list, e.g. -vf spp,scale instead of -vf spp. FATAL: Could not initialize video filters (-vf) or video output (-vo). Exiting... (End of file)
nj, na to jsem zapomněl, taky mě to štve, dneska jim to zkusím připomenout na IRC
Just no implemented yet. Ale znám na to dobrý workaraund:
$fsbet -vxres 640 -vyres 480 $fbset "1440x900-17"Poté mi funguje jak mplayer, tak DirectFB(jen kdyby mi na něm ještě valilo to GTKčko).
Nene, tohle předtím fungovalo
2-3 měsíce zpět jsem to používal, spíš se něco změnilo, co to znefunkčnilo...
Myslím, že odkedy je X.org modulárna záležitosť, tak začlenenie nejako nedáva zmysel. Alebo som nepochopil otázke.Používam Slackware a vanilla jadro. Kým nouveau nebude v X.org, tak v oficiálnom repository Slackware-u nebude. Iné repository nie som ochotný používať a dávať to dohromady sám síce môžem, ale je to za hranicou trablov, ktoré som ochotný akceptovať. (Stačí, že si súbory navzájom prepisuje X.org a nVidia a pri update jadra nesmiem zabudnúť na modul pre VirtualBox a tuším aj TrueCrypt ...).
pouzivam nouveau kernel tree (komplet kernel z nouveau gitu, ale je mozne pouzit jenom moduly oproti jadru >= 2.6.30), libdrm z gitu (gentoo ebuild), xf86-video-nouveau git (gentoo ebuild). Začlenění do Xorg se zatím nechystá, distribuce to pomalu adoptují (Debian, Ubuntu, Fedora - ta má Nouveau jako default)... Začlenění do kernelu vidím reálně kolem .32, ale možná mě mile překvapí .31 Přidání podpory pro 3D už proběhlo (je to v hlavním repozitáři, nevím jestli je to také v officiálních vydáních, ale tak i nemá cenu používat jinou verzi, než z gitu, protože je to stejně dost experimentální a kód se mění téměř každý den)