abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 12:00 | Nová verze

    Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 21:00 | IT novinky

    Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 15:55 | IT novinky

    Počítačová hra Operace Flashpoint (Arma: Cold War Assault) od společnosti Bohemia Interactive slaví 25 let. Při této příležitosti bylo publikováno bezplatné hratelné Arma: Cold War Assault Remastered Demo a na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:22 | IT novinky

    Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 10:55 | Nová verze

    V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.6. 23:44 | Nová verze

    Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    22.6. 20:00 | IT novinky

    Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    22.6. 14:44 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.6. 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1976 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Nouveau 3D - OpenArena zprovozněna na kartách nVidia NV50!

    15.9.2009 20:27 | Hardware | Výběrový blog | poslední úprava: 15.9.2009 20:45

    K dnešnímu dni na mé kartičce nVidia 9600M GT běží s svobodnými ovladači Nouveau Openarena - naprosto v pohodě! Přikládám screenshot ze hry. Další člověk s Quadrem hlásí též funkční OpenArenu! :-)

    Pokud máte kartu ze série NV50, můžete se brzy těšit na poměrně dobrou podporu 3D! Hra je poměrně stabilní, několik artefaktů v menu, ale při hře žádné.

    Glxgears a další dema fungují bez problémů, suspend též a podpora Kernel Mode Setting je nyní naprosto stabilní pro všechny karty. XVideo funguje s Xserverem ve verzi 1.7 bez potřeby kompozitního správce oken a DRI2 (na kterém byla testována openarena) je nyní už dostatečně stabilní. Počet FPS v glxgears díky naprosto nicnevypovídající hodnotě neuvádím.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Obrázky

    Nouveau 3D - OpenArena zprovozněna na kartách nVidia NV50!, obrázek 1

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    Salamek avatar 15.9.2009 21:52 Salamek | skóre: 22 | blog: salamovo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nouveau 3D - OpenArena zprovozněna na kartách nVidia NV50!
    jak je na tom 7čková řada ? (7200?) tuší někdo ?
    Skutečně nemám v plánu zničit Microsoft. Bude to jen zcela neúmyslný vedlejší efekt.
    David Heidelberg avatar 16.9.2009 07:52 David Heidelberg | skóre: 46 | blog: blog_
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nouveau 3D - OpenArena zprovozněna na kartách nVidia NV50!

    to by měla být NV4x, tam dokonce OpenArena běhala už před rokem, ale přechodem na KMS se mohlo něco rozbít. Mám pocit, že 7200 je integrovaná grafika, u kterých nejsem moc seznámen s funkčností, ale za pokus nic nedáš. Ovšem připomínám, že i když se začlo kapku pracovat na gallium (3D), tak je to pořád nepodporované, takže pokuď nějaké to 3D nepoběží, tak zatím nemá cenu zakládat bug/informovat o tom vývojáře..

    Salamek avatar 16.9.2009 08:30 Salamek | skóre: 22 | blog: salamovo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nouveau 3D - OpenArena zprovozněna na kartách nVidia NV50!
    JJ ,je to mobilní GPU a drivery od nvidie mě pěkně serou, nemužu si přepnout VT etc.
    Skutečně nemám v plánu zničit Microsoft. Bude to jen zcela neúmyslný vedlejší efekt.
    15.9.2009 22:22 Michal Čihař | skóre: 61 | blog: Bláboly | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nouveau 3D - OpenArena zprovozněna na kartách nVidia NV50!
    Kdyby to tak taky fungovalo na NV30 :-).
    David Heidelberg avatar 16.9.2009 15:20 David Heidelberg | skóre: 46 | blog: blog_
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nouveau 3D - OpenArena zprovozněna na kartách nVidia NV50!

    na NV30 se pomalu také pracuje, ale vývoj bude pomalejší než v případě NV40/50

    15.9.2009 22:46 R
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nouveau 3D - OpenArena zprovozněna na kartách nVidia NV50!
    Testoval som teraz nouveau s KMS na mnohych kartach - Fedora Test Day. Nasiel som sice kopu bugov, ale musim povedat, ze aj tak ma to prijemne prekvapilo. Ludia, co robia nouveau su zjavne velmi schopni.
    16.9.2009 01:59 tak nějak
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nouveau 3D - OpenArena zprovozněna na kartách nVidia NV50!

     Na mém desktopu s C2Q a NV 8800 gt  zkušební cd s 64bit Fedorou propadlo panice hned při bootu. 

    16.9.2009 08:17 R
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nouveau 3D - OpenArena zprovozněna na kartách nVidia NV50!
    U mna sa to s kazdou nvidiou dostalo aspon do textoveho modu v spravnom rozliseni. Na niektorych nesli X (TNT2, GF2 MX). Ked X isli, tak to bolo celkom slusne. Povedal by som, ze celkovy dojem je lepsi ako z driveru radeon...ten mi nikde nesiel tak, ze by som to mohol oznacit slovom "slusne". A pritom k tym kartam je dokumentacia.
    16.9.2009 10:35 xm | skóre: 36 | blog: Osvobozený blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nouveau 3D - OpenArena zprovozněna na kartách nVidia NV50!
    xf86-video-ati (radeon) funguje na kartách R300-R500 již dobu naprosto perfektně. Mám s ním jen ty nejlepší zkušenosti na několika počítačích. A R600/R700 také funguje dobře - rychlé 2D a Xv (jen ne 3D).
    Svoboda je tím nejdůležitějším, co máme. Nenechte se o ní připravit, podporujte Pirátskou stranu!
    David Heidelberg avatar 16.9.2009 10:59 David Heidelberg | skóre: 46 | blog: blog_
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nouveau 3D - OpenArena zprovozněna na kartách nVidia NV50!

    naprostý souhlas...

    16.9.2009 11:09 R
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nouveau 3D - OpenArena zprovozněna na kartách nVidia NV50!
    Vazne? Zaujimave, ze pocas Fedora Test Day sa nasli tak traja ludia, ktorym to vsetko islo. Ja som konkretne na RV350 nahlasil 4 bugy.
    Grunt avatar 15.9.2009 23:29 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nouveau 3D - OpenArena zprovozněna na kartách nVidia NV50!
    Takové zbytečnosti. Koho vůbec zajímají, kdyby se radši vyřešilo něco pořádného:
    VDec: vo config request - 576 x 240 (preferred colorspace: Planar YV12)
    Could not find matching colorspace - retrying with -vf scale...
    Opening video filter: [scale]
    [fbdev2] Can't put VSCREENINFO: Invalid argument
    [fbdev2] Can't put VSCREENINFO: Invalid argument
    [fbdev2] Can't put VSCREENINFO: Invalid argument
    [fbdev2] Can't put VSCREENINFO: Invalid argument
    [fbdev2] Can't put VSCREENINFO: Invalid argument
    [fbdev2] Can't put VSCREENINFO: Invalid argument
    [fbdev2] Can't put VSCREENINFO: Invalid argument
    [fbdev2] Can't put VSCREENINFO: Invalid argument
    The selected video_out device is incompatible with this codec.
    Try appending the scale filter to your filter list,
    e.g. -vf spp,scale instead of -vf spp.
    
    FATAL: Could not initialize video filters (-vf) or video output (-vo).
    
    
    Exiting... (End of file)
    Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
    David Heidelberg avatar 16.9.2009 07:48 David Heidelberg | skóre: 46 | blog: blog_
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nouveau 3D - OpenArena zprovozněna na kartách nVidia NV50!

    nj, na to jsem zapomněl, taky mě to štve, dneska jim to zkusím připomenout na IRC :-)

    Grunt avatar 16.9.2009 11:05 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nouveau 3D - OpenArena zprovozněna na kartách nVidia NV50!
    Nemá cenu. Díval jsem se do zdrojáků a není to bug, je to prostě Just no implemented yet. Ale znám na to dobrý workaraund:
    $fsbet -vxres 640 -vyres 480
    $fbset "1440x900-17"
    
    Poté mi funguje jak mplayer, tak DirectFB(jen kdyby mi na něm ještě valilo to GTKčko).
    Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
    David Heidelberg avatar 16.9.2009 11:44 David Heidelberg | skóre: 46 | blog: blog_
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nouveau 3D - OpenArena zprovozněna na kartách nVidia NV50!

    Nene, tohle předtím fungovalo :-)

    Grunt avatar 16.9.2009 11:59 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nouveau 3D - OpenArena zprovozněna na kartách nVidia NV50!
    Ale houby&helllip;a kdy?
    Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
    David Heidelberg avatar 16.9.2009 15:21 David Heidelberg | skóre: 46 | blog: blog_
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nouveau 3D - OpenArena zprovozněna na kartách nVidia NV50!

    2-3 měsíce zpět jsem to používal, spíš se něco změnilo, co to znefunkčnilo...

    Grunt avatar 16.9.2009 11:13 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nouveau 3D - OpenArena zprovozněna na kartách nVidia NV50!
    To výše bylo spíš jen takové nevinné rýpnutí. Krom TVOutu je to jediná věc, která mi na NV50 schází.
    Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
    Milan Lajtoš avatar 16.9.2009 00:57 Milan Lajtoš | skóre: 22 | blog: /blog/babraq
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nouveau 3D - OpenArena zprovozněna na kartách nVidia NV50!
    Díky za skvelú správu, na konci mesiaca určite otestujem! ;)
    “Every great achievement was once considered impossible.”
    16.9.2009 18:38 rastos | skóre: 63 | blog: rastos
    Rozbalit Rozbalit vše Pár otázok
    Ako to vlastne inštaluješ? Z balíka alebo zo zdrojákov?
    Ak z balíka: dodáva balík tvoje distro alebo tretia strana?
    Aký je vzťah nouveau a xorg? Chystá sa nejaké začlenenie?
    Aký je vzťah nouveau a jadra? Potrebuje to nejaký zásah do jadra?
    Milan Lajtoš avatar 17.9.2009 10:22 Milan Lajtoš | skóre: 22 | blog: /blog/babraq
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pár otázok
    Odpoviem za seba.

    Cez PKGBUILD z AURu (tretia strana) alebo z extra repozitára (distribučný balíček). Myslím, že odkedy je X.org modulárna záležitosť, tak začlenenie nejako nedáva zmysel. Alebo som nepochopil otázke. Potrebuješ drm modul do jadra aby vedel ovládač komunikovať s kernelom.
    “Every great achievement was once considered impossible.”
    17.9.2009 15:31 rastos | skóre: 63 | blog: rastos
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pár otázok
    Myslím, že odkedy je X.org modulárna záležitosť, tak začlenenie nejako nedáva zmysel. Alebo som nepochopil otázke.
    Používam Slackware a vanilla jadro. Kým nouveau nebude v X.org, tak v oficiálnom repository Slackware-u nebude. Iné repository nie som ochotný používať a dávať to dohromady sám síce môžem, ale je to za hranicou trablov, ktoré som ochotný akceptovať. (Stačí, že si súbory navzájom prepisuje X.org a nVidia a pri update jadra nesmiem zabudnúť na modul pre VirtualBox a tuším aj TrueCrypt ...).
    David Heidelberg avatar 17.9.2009 14:02 David Heidelberg | skóre: 46 | blog: blog_
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pár otázok

    pouzivam nouveau kernel tree (komplet kernel z nouveau gitu, ale je mozne pouzit jenom moduly oproti jadru >= 2.6.30), libdrm z gitu (gentoo ebuild), xf86-video-nouveau git (gentoo ebuild). Začlenění do Xorg se zatím nechystá, distribuce to pomalu adoptují (Debian, Ubuntu, Fedora - ta má Nouveau jako default)... Začlenění do kernelu vidím reálně kolem .32, ale možná mě mile překvapí .31 :-D Přidání podpory pro 3D už proběhlo (je to v hlavním repozitáři, nevím jestli je to také v officiálních vydáních, ale tak i nemá cenu používat jinou verzi, než z gitu, protože je to stejně dost experimentální a kód se mění téměř každý den)

     

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.