Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Radeon, Nouveau a Intel - jak to vypadá s jejich podporou v linuxu? Bonus Neo 1973 - Freerunner
Intel
Co jsem měl možnost otestovat při posledním setkání s notebookem obsahující Intel kartu (GMA945 mám pocit). S ovladači defaultně použitými v Kubuntu, jsem narazil na pár problémů při překreslování. Xorg edgers repozitář s poslední verzí pomohl, UXA fungovala perfektně, Kernel Mode Setting též. Rychlost 3D byla na typ karty průměrná.
Radeon
DRI2, KMS, FBO atd. by mělo být dostupné pro karty od R100-R500 (tyto karty už fglrx nepodporuje), na R600-R700 (3D i KMS) se zatím pracuje v oddělém stromu, který je bohužel nekompatibilní s poslední verzí jádra (2.6.31-rc), do které byl právě začleněn KMS kód a vyžaduje downgrade na 2.6.28 (stejně to nefunguje, takže si zatím musíte počkat). Funkčnost by mělá být poměrně dobrá, víc informací dodám, až budu mít k dispozici ntb s RS690. Vývoj nových ovladačů pro r300-r500, které používají Gallium zatím průběžně pokračuje, pokud se nepletu, tento kód by v aktuálním stavu měl být schopný spustit glxgears.
Nouveau
Kernel Mode Setting je dostupný od karet NV04 (např. TNT2) až po GTX260 atd., funkčnost je zatím různá. Moduly jádra byly přesunuty do vlastního stromu. V moment, kdy uznají vývojáři, že je kód dostatečně stabilní, bude zřejmě zařazen do jádra (nejdříve do 2.6.32, ale spíše 2.6.33). 3D pro NV50 doznalo pár oprav, ale vývoj se aktuálně zaměřuje hlavně na stabilizaci KMS. Dále je k dispozici na některých kartách (převážně NV2x-4x) funkčni TV-Out.
Neo 1973 Freerunner
Další ovladač, který získal podporu KMS je grafický čip, který používá Neo 1973. Vývoj je zatím ve velmi raném stádiu. Dále se pracuje na podpoře 3D...
Tiskni
Sdílej:
Myslím, přidávání nových GPU doopravdy nebude problém, teď vlastně všechny ovladače přecházejí na nové technologie, takže to jde pomalu, ale až budou všechny převedeny, nebude problém rychle přidávat podporu nových karet. Zatím bych řekl se v případě AMD a nVidie pracuje na stabilitě, ale až se dosáhne dobré úrovně, tak se vývojáři zaměří na maximální rychlost (jsem optimista )
Ocenil by som anketu v zneni - "Pri najblizsej kupe grafickej karty dam prednost na zaklade skusenosti s podporou open source ovladacov pod Linuxom... "
1. ATI
2. nVidia
3. Intel
4. Ine
pokud shrnu své aktuální znalosti z pole grafických karet, kdy jsem měl možnost se setkat s různými kusy HW, tak bych pro práci a nenáročné video volil Intel, pro hry pod linuxem AMD (v tento moment ještě nejsou ovladače pro R600-R700 použitelné, ale tak ten měsíc, dva bych si počkal) a pro hry pod Windows nVidiu (_dle mých zkušeností_ v Windows vysoce kvalitní drivery, v linuxu dost slabé 2D) a v linuxu bych pro ně používal ovladače Nouveau, které mají kvalitní 2D, ale 3D bude asi ještě dlouho silně nestabilní.
Mimochodem, před časem někdo na IRC dri-devel zmínil, že by nebylo špatné, kdyby se někdo pokusil implementovat softwarové vykreslování s podporou více CPU/jader (aktuální implementace podporuje pro X86 pouze jedno jádro). Docela zajímavý nápad pro ty, kteří mají slabší grafické karty nebo nemají podporu 3D. Bohužel zatím se nikdo tohoto pěkného nápadu neujmul, ale třeba někdo obětuje trochu času a napíše ovladač pro gallium nebo alespoň rozšíří aktuální ovladač SWRAST.
Tak dlouho, dokud nenavštívíš IRC nebo bugzillu a o problému jim řekneš a samozřejmě přidáš dostatek relevantních informací, jako je Xorg.0.log, dmesg (optimálně s parametrem debug=1 při načtení modulu). Oni na to mrknou, a za několik minut - několik dní to máš opraveno.
Jó to s tebou souhlasím. Zkus driver z xorg-edgers[1] (přidej si repo, budou se sami aktualizovat), jako jsem to udělal já a všechno fungovalo perfektně. Ale samozřejmě vzhledem k tomu, že jsou to buildy z gitu, můžeš taky narazit na problémy. Do Ubuntu 9.04 opravdu dali dost nevhodné verze grafických ovladačů
[1] https://launchpad.net/~xorg-edgers/+archive/ppa