Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Před několika týdny proběhla na mailing listem drobná zpráva o tom, že gallium-nine bylo oživeno. Nakonec vyšla má předpověď na LinuxDays o Wine a DirectX :) (i přes to, že někteří vývojáři tím nebyli 2x nadšeni)
Aktualni informace najdete na wiki (nelekejte se, self-signed certifikat)Historie
Před jistou dobou se objevila snaha zprovoznit DirectX 10/11 jako součást knihovny Gallium (součást Mesy, knihovny pro 3D grafiku). Bohužel stav byl dostačující pouze pro kreslení primitiv a to ještě ne na reálném hardwaru [Quote needed].
Tenkrát jsem se také krátce zmínil o této variantě ve své prezentaci na LinuxDays. Potom co byla Phoronixem "akčněji" přetlumočena, u některých vývojářů to vyvolalo nepříliš radostné reakce. Nakonec byla podpora DirectX odstraněna, vzhledem k úbytku zájmu ze strany vývojáře.
Přítomnost
Nyní přišel Christoph Bumiller s verzí d3d9 trackeru dotaženého do stavu, ve kterém je schopen spustit DirectX 9 hry. Autor si momentálně víc užívá her, které běží x krát rychleji než s klasickou konverzí D3D9 => OpenGL.
Samozřejmě že linuxové hry nemají podporu pro D3D9, proto Chris upravil Wine, aby bylo schopné pracovat jak s vlastním režimem => OpenGL, tak přímo s D3D9.
Osobně jsem vyzkoušel pouze demo Crysis 1 a GTA Vice City, vzhledem k grafické kartě na procesoru (AMD 6550D) nevidím zásadní rozdíl ve výkonu, ale d3d9 je stabilní narozdíl od emulace OGL ve Wine. Oznámení můžete najít zde [1]. Novinka na Phoronixu [2] a gameplay videa [3].
Gentoo ebuildy najdete v FireBurn overlay ( layman -a FireBurn ). Budete potřebovat multilib mesu (ABI_X86="32") a wine s aktivovaným USE "nine".
Budoucnost
Osobně vnímám DirectX jako alternativu k OpenGL. Technologie jako každá jiná a kromě použití ve Wine pro získaní srovnatelného výkonu s klasickými hrami na Windows je to také možnost dát vývojářům svobodu a umožnit rychlejší portování her s použití nativních API.
[1] http://lists.freedesktop.org/archives/mesa-dev/2013-July/041900.html
[2] http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=MTQxMjk
[3] http://www.youtube.com/user/lo9765
Tiskni
Sdílej:
Holt už asi není GF2MX400 podporovanáHezky, to je tak z roku 2002, ne?.
Funguje to na Intelu?
Tak já to testovat radši nebudu, su rád, že ten Intel funguje aspoň tak jak teď, žádná sláva to není...