Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
(aktualizováno) Po delší době tu mám dobrou zprávu pro uživatele karet nVidia s ovladači Nouveau
Dnes v noci byla přidána podpora pro suspend/hibernate (s pěknou hromadou dalších oprav/vylepšení), pokud jsem správně pochopil, pro všechny podporované karty ovladačem Nouveau.
pro funkčnost je nutné bežet na posledním gitu drm modulů a ddx. Též musí být aktivováno KMS (buď při kompilaci kernelu nebo nouveau.modeset=1 připojit k jádru, či načíst modul s modeset=1).
Moje výsledky testů: na 9600M GT (nv50).
Testy byly provedeny z běžícího X serveru i akcelerované konzole:
suspend to ram: funguje bez problémů. jen cca 10 sekund je systém poměrně zpomalený (než se obnoví akcelerace)
suspend to disk: funguje
K testování byl použit gentoo script hibernate a hibernate-ram.
Toť pro dnešek vše, otestujte funkčnost (návod pro instalaci je na Nouveau wiki), případné chyby nahlašte do bugzilly. Pro karty =< nv40 by to _mělo_ fungovat spolehlivě...
P.S. Poslední patche pro gallium umožňují spustit další demo, gearbox (patche ještě nebyly začleněny do mesy)
Tiskni
Sdílej:
suspend to disk: funguje, ale bohužel díky nějaké záhadné chybě je nutné odpojit AC a vyndat baterii, jinak se ntb nespusíTohle bych rozhodně fungujícím nenazval, když se nespustí, nebo spustí až po zásahu do HW
na tenhle problém jsem už narazil jednou, když jsem s mojí kartou testoval kód, který jí měl zprovoznit, M(obilní) verze této karty je kapku rozdílná, než desktopová. Prostě to zapisuje do nějakého registru, který je zřejmě určen pro něco jiného...
Ten kód byl začleněn včera, byl testován tak maximálně na 5 počítačích (asi tak 3 ntb, která má darktama k dispozici), takže nečekám zázraky, do týdne se to s pomocí testerů určitě vypiluje
tak nic nic, omlouvám se Nouveau, nemůže za to... chyba je zřejmě někdo v mém NTB. Ono to totiž provádí stejné psí kusy i bez nouveau...
díky jistému problému s pixmanem, který ho schazujeTo je v Linuxu normální, že obyčejný program/knihovna schodí celý xserver.
jojo, zvláště když člověk používá kód přimo z gitu...
no, funguje to tak, že pixman chodí v linuxu, tak dlouho, až ho úplně schodí, takže máš v podstatě pravdu. Jinak pixman je podpůrná knihovna pro chod X, takže není problém, aby v případě chyby v kódu byla schopná schodit X.
ehm sCHodit/sHodit je trošičku rozdíl, na to tě upozornil v příspěvku, na který reaguješ
já jsem to pochopil...