Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
(aktualizováno) Po delší době tu mám dobrou zprávu pro uživatele karet nVidia s ovladači Nouveau
Dnes v noci byla přidána podpora pro suspend/hibernate (s pěknou hromadou dalších oprav/vylepšení), pokud jsem správně pochopil, pro všechny podporované karty ovladačem Nouveau.
pro funkčnost je nutné bežet na posledním gitu drm modulů a ddx. Též musí být aktivováno KMS (buď při kompilaci kernelu nebo nouveau.modeset=1 připojit k jádru, či načíst modul s modeset=1).
Moje výsledky testů: na 9600M GT (nv50).
Testy byly provedeny z běžícího X serveru i akcelerované konzole:
suspend to ram: funguje bez problémů. jen cca 10 sekund je systém poměrně zpomalený (než se obnoví akcelerace)
suspend to disk: funguje
K testování byl použit gentoo script hibernate a hibernate-ram.
Toť pro dnešek vše, otestujte funkčnost (návod pro instalaci je na Nouveau wiki), případné chyby nahlašte do bugzilly. Pro karty =< nv40 by to _mělo_ fungovat spolehlivě...
P.S. Poslední patche pro gallium umožňují spustit další demo, gearbox (patche ještě nebyly začleněny do mesy)
Tiskni
Sdílej:
suspend to disk: funguje, ale bohužel díky nějaké záhadné chybě je nutné odpojit AC a vyndat baterii, jinak se ntb nespusíTohle bych rozhodně fungujícím nenazval, když se nespustí, nebo spustí až po zásahu do HW
na tenhle problém jsem už narazil jednou, když jsem s mojí kartou testoval kód, který jí měl zprovoznit, M(obilní) verze této karty je kapku rozdílná, než desktopová. Prostě to zapisuje do nějakého registru, který je zřejmě určen pro něco jiného...
Ten kód byl začleněn včera, byl testován tak maximálně na 5 počítačích (asi tak 3 ntb, která má darktama k dispozici), takže nečekám zázraky, do týdne se to s pomocí testerů určitě vypiluje
tak nic nic, omlouvám se Nouveau, nemůže za to... chyba je zřejmě někdo v mém NTB. Ono to totiž provádí stejné psí kusy i bez nouveau...
díky jistému problému s pixmanem, který ho schazujeTo je v Linuxu normální, že obyčejný program/knihovna schodí celý xserver.
jojo, zvláště když člověk používá kód přimo z gitu...
no, funguje to tak, že pixman chodí v linuxu, tak dlouho, až ho úplně schodí, takže máš v podstatě pravdu. Jinak pixman je podpůrná knihovna pro chod X, takže není problém, aby v případě chyby v kódu byla schopná schodit X.
ehm sCHodit/sHodit je trošičku rozdíl, na to tě upozornil v příspěvku, na který reaguješ
já jsem to pochopil...