Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
(aktualizováno) Po delší době tu mám dobrou zprávu pro uživatele karet nVidia s ovladači Nouveau
Dnes v noci byla přidána podpora pro suspend/hibernate (s pěknou hromadou dalších oprav/vylepšení), pokud jsem správně pochopil, pro všechny podporované karty ovladačem Nouveau.
pro funkčnost je nutné bežet na posledním gitu drm modulů a ddx. Též musí být aktivováno KMS (buď při kompilaci kernelu nebo nouveau.modeset=1 připojit k jádru, či načíst modul s modeset=1).
Moje výsledky testů: na 9600M GT (nv50).
Testy byly provedeny z běžícího X serveru i akcelerované konzole:
suspend to ram: funguje bez problémů. jen cca 10 sekund je systém poměrně zpomalený (než se obnoví akcelerace)
suspend to disk: funguje
K testování byl použit gentoo script hibernate a hibernate-ram.
Toť pro dnešek vše, otestujte funkčnost (návod pro instalaci je na Nouveau wiki), případné chyby nahlašte do bugzilly. Pro karty =< nv40 by to _mělo_ fungovat spolehlivě...
P.S. Poslední patche pro gallium umožňují spustit další demo, gearbox (patche ještě nebyly začleněny do mesy)
Tiskni
Sdílej:
suspend to disk: funguje, ale bohužel díky nějaké záhadné chybě je nutné odpojit AC a vyndat baterii, jinak se ntb nespusíTohle bych rozhodně fungujícím nenazval, když se nespustí, nebo spustí až po zásahu do HW
na tenhle problém jsem už narazil jednou, když jsem s mojí kartou testoval kód, který jí měl zprovoznit, M(obilní) verze této karty je kapku rozdílná, než desktopová. Prostě to zapisuje do nějakého registru, který je zřejmě určen pro něco jiného...
Ten kód byl začleněn včera, byl testován tak maximálně na 5 počítačích (asi tak 3 ntb, která má darktama k dispozici), takže nečekám zázraky, do týdne se to s pomocí testerů určitě vypiluje
tak nic nic, omlouvám se Nouveau, nemůže za to... chyba je zřejmě někdo v mém NTB. Ono to totiž provádí stejné psí kusy i bez nouveau...
díky jistému problému s pixmanem, který ho schazujeTo je v Linuxu normální, že obyčejný program/knihovna schodí celý xserver.
jojo, zvláště když člověk používá kód přimo z gitu...
no, funguje to tak, že pixman chodí v linuxu, tak dlouho, až ho úplně schodí, takže máš v podstatě pravdu. Jinak pixman je podpůrná knihovna pro chod X, takže není problém, aby v případě chyby v kódu byla schopná schodit X.
ehm sCHodit/sHodit je trošičku rozdíl, na to tě upozornil v příspěvku, na který reaguješ
já jsem to pochopil...