Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Myslím, přidávání nových GPU doopravdy nebude problém, teď vlastně všechny ovladače přecházejí na nové technologie, takže to jde pomalu, ale až budou všechny převedeny, nebude problém rychle přidávat podporu nových karet. Zatím bych řekl se v případě AMD a nVidie pracuje na stabilitě, ale až se dosáhne dobré úrovně, tak se vývojáři zaměří na maximální rychlost (jsem optimista )
Ocenil by som anketu v zneni - "Pri najblizsej kupe grafickej karty dam prednost na zaklade skusenosti s podporou open source ovladacov pod Linuxom... "
1. ATI
2. nVidia
3. Intel
4. Ine
pokud shrnu své aktuální znalosti z pole grafických karet, kdy jsem měl možnost se setkat s různými kusy HW, tak bych pro práci a nenáročné video volil Intel, pro hry pod linuxem AMD (v tento moment ještě nejsou ovladače pro R600-R700 použitelné, ale tak ten měsíc, dva bych si počkal) a pro hry pod Windows nVidiu (_dle mých zkušeností_ v Windows vysoce kvalitní drivery, v linuxu dost slabé 2D) a v linuxu bych pro ně používal ovladače Nouveau, které mají kvalitní 2D, ale 3D bude asi ještě dlouho silně nestabilní.
Mimochodem, před časem někdo na IRC dri-devel zmínil, že by nebylo špatné, kdyby se někdo pokusil implementovat softwarové vykreslování s podporou více CPU/jader (aktuální implementace podporuje pro X86 pouze jedno jádro). Docela zajímavý nápad pro ty, kteří mají slabší grafické karty nebo nemají podporu 3D. Bohužel zatím se nikdo tohoto pěkného nápadu neujmul, ale třeba někdo obětuje trochu času a napíše ovladač pro gallium nebo alespoň rozšíří aktuální ovladač SWRAST.
Tak dlouho, dokud nenavštívíš IRC nebo bugzillu a o problému jim řekneš a samozřejmě přidáš dostatek relevantních informací, jako je Xorg.0.log, dmesg (optimálně s parametrem debug=1 při načtení modulu). Oni na to mrknou, a za několik minut - několik dní to máš opraveno.
Jó to s tebou souhlasím. Zkus driver z xorg-edgers[1] (přidej si repo, budou se sami aktualizovat), jako jsem to udělal já a všechno fungovalo perfektně. Ale samozřejmě vzhledem k tomu, že jsou to buildy z gitu, můžeš taky narazit na problémy. Do Ubuntu 9.04 opravdu dali dost nevhodné verze grafických ovladačů
[1] https://launchpad.net/~xorg-edgers/+archive/ppa
Tiskni
Sdílej: