Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
V krátkosti MPTCP umožňuje (pokud je aplikován na straně serveru i clienta) přenášet data v klasických paketech TCP, ale je schopen paralelizovat spojení po několika síťích najednou.
Další schopností je samozřejmě udržet spojení při přechodu z rozhraní na jiné (jako příklad po připojení kabelu ethernet a odpojení WiFi by spojení mělo zůstat "alive" místo nynějšího výpadku). Možnost využití bandwidthe dvou linek najednou je samozřejmě též příjemná vlastnost.
Inteligentně by měl též rozpoznat spojení s nižší odezvou případně větší datovou propustností.
Praktický test č.1
Kernel nainstalován pod ~amd64 Gentoo, síť funguje klasicky v pořádku. Použity jsou dva interfacy:
eth0 => router => WiFi 8 Mbit (v konfiguraci zvolen jako primární gateway - viz stránky mptcp). wlan0 => WiFi 2 MbitNa druhé straně (server) zatím není dostupná implementace MPTCP. Testován klasický provoz. Až na občasné výpadky sítě způsobené WiFi vše vypadá stabilně. Kernel OOPS se nevyskytují, v blízké budoucnosti se pokusím provést test oproti stroji s aktivovaným MPTCP na druhé straně.
Zdá se že otestování nic nebrání. Vytvořil jsem bug pro případné začlenění patchů do gentoo-sources. V příštím dílu zkusím shrnout testy oproti MPTCP-enabled serveru. Výsledky iperf -c multipath-tcp.org jsou silně různorodé.
Tiskni
Sdílej: