Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 16:49
V krátkosti MPTCP umožňuje (pokud je aplikován na straně serveru i clienta) přenášet data v klasických paketech TCP, ale je schopen paralelizovat spojení po několika síťích najednou.
Další schopností je samozřejmě udržet spojení při přechodu z rozhraní na jiné (jako příklad po připojení kabelu ethernet a odpojení WiFi by spojení mělo zůstat "alive" místo nynějšího výpadku). Možnost využití bandwidthe dvou linek najednou je samozřejmě též příjemná vlastnost.
Inteligentně by měl též rozpoznat spojení s nižší odezvou případně větší datovou propustností.
Praktický test č.1
Kernel nainstalován pod ~amd64 Gentoo, síť funguje klasicky v pořádku. Použity jsou dva interfacy:
eth0 => router => WiFi 8 Mbit (v konfiguraci zvolen jako primární gateway - viz stránky mptcp). wlan0 => WiFi 2 MbitNa druhé straně (server) zatím není dostupná implementace MPTCP. Testován klasický provoz. Až na občasné výpadky sítě způsobené WiFi vše vypadá stabilně. Kernel OOPS se nevyskytují, v blízké budoucnosti se pokusím provést test oproti stroji s aktivovaným MPTCP na druhé straně.
Zdá se že otestování nic nebrání. Vytvořil jsem bug pro případné začlenění patchů do gentoo-sources. V příštím dílu zkusím shrnout testy oproti MPTCP-enabled serveru. Výsledky iperf -c multipath-tcp.org jsou silně různorodé.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.