Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Jsem si vědom, že Gentoo installation guide je v velice dobrém stavu. Proto vidím jako optimum provést nováčky tímto dokumentem společně s radami, které mohou urychlit první krůčky s Gentoo a umožnit tím rychlejší orientaci v systému a jeho pochopení.
Vysvětlení práce s portage, dále jak vhodně využít výhod Gentoo (správné optimalizace v závislosti na daném HW). Mezi dalšími věcmi samozřejmě použití volitelných overlayí, případně jak se vypořádat s neočekávanými problémy.
Téma se bude z větší části odvíjet dle zájmu účastníků (aneb na co se při instalaci zrovna narazí).
Samozřejmě se dotknem i témat hardwaru, souborových systémů a jistě si projdem i kompilaci vlastního kernelu.
Výsledkem workshopu by měl být funkční Gentoo Linux na každém počítači účastníků, základní pochopení činnosti systému a rozdílů oproti binárním distribucím a pokud možno všeobecná spokojenost.
O konkrétním místě v Praze (pravděpodobně Brmlab) a datu konání během příštího měsíce se rozhodne dle zájemců a mých možností.
Pokud máte zájem, dejte vědět v diskuzi pod blogem.
UPDATE: Tak se tu akci pokusíme spojit s pár dalšími workshopy, přednáškami. Během neděle se to pokusím připravit.
Tiskni
Sdílej:
Zajímavý nápad. Na Gentoo se už chystám dlouhou dobu, ale ještě jsem se k tomu neodhodlal. Chtěl bych díku němu lépe pochopit, jak funguje GNU/Linux, provázanost programů... Linux From Scratch jsem zvládnul, takže Gentoo snad zvládnu také.