Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Jsem si vědom, že Gentoo installation guide je v velice dobrém stavu. Proto vidím jako optimum provést nováčky tímto dokumentem společně s radami, které mohou urychlit první krůčky s Gentoo a umožnit tím rychlejší orientaci v systému a jeho pochopení.
Vysvětlení práce s portage, dále jak vhodně využít výhod Gentoo (správné optimalizace v závislosti na daném HW). Mezi dalšími věcmi samozřejmě použití volitelných overlayí, případně jak se vypořádat s neočekávanými problémy.
Téma se bude z větší části odvíjet dle zájmu účastníků (aneb na co se při instalaci zrovna narazí).
Samozřejmě se dotknem i témat hardwaru, souborových systémů a jistě si projdem i kompilaci vlastního kernelu.
Výsledkem workshopu by měl být funkční Gentoo Linux na každém počítači účastníků, základní pochopení činnosti systému a rozdílů oproti binárním distribucím a pokud možno všeobecná spokojenost.
O konkrétním místě v Praze (pravděpodobně Brmlab) a datu konání během příštího měsíce se rozhodne dle zájemců a mých možností.
Pokud máte zájem, dejte vědět v diskuzi pod blogem.
UPDATE: Tak se tu akci pokusíme spojit s pár dalšími workshopy, přednáškami. Během neděle se to pokusím připravit.
Tiskni
Sdílej:
Zajímavý nápad. Na Gentoo se už chystám dlouhou dobu, ale ještě jsem se k tomu neodhodlal. Chtěl bych díku němu lépe pochopit, jak funguje GNU/Linux, provázanost programů... Linux From Scratch jsem zvládnul, takže Gentoo snad zvládnu také.