Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Vyzkoušeli jste ovladače nouveau?Ne, ale mám v plánu. Zatím je to bohužel na jiných distrech než Gentoo docela problém, ale bude přeinstalováno co nevidět.
Škoda, že jde vývoj tak pomalu. Velmi rád bych pomohl, ale bohužel nemám potřebné znalosti, tak se alespoň snažím zasílat dumpy. Snad to jednou neskončí jako Hurd.
Zatím je to bohužel na jiných distrech než Gentoo docela problém ...na kterých? - např. na Fedoře mi to přijde ještě jednodušší než na Gentoo
na kterých? - např. na Fedoře mi to přijde ještě jednodušší než na GentooNo jo, na tu bych málem zapomněl. Čest výjimkám(Ale pokud si dobře pamatuji, tak Fedora se zavázala k tomu, že se pokusí nahradit "nv" za "nouveau", takže to ani není zas taková výjimka).
(WW) NOUVEAU: No matching Device section for instance (BusID PCI:0:1:3) found
(EE) NOUVEAU(0): [dri] Failed to open the DRM
(EE) NOUVEAU(0): 1435:
(EE) Screen(s) found, but none have a usable configuration
,ale alespoň jim zašlu dump.
máš nejnovější libdrm a x11-drm?Mně by nepomohly ani nejnovější nouveau ovladače. Mam kartu s pořadovým číslem 0425. Proto říkám, že jim pošlu alespoň dump.
lspci | grep VGAzkus napsat, co ti vyhodí tohle
Myslím, že vývoj zas tak pomalu nejde(přijde mně, že ,FeatureMatrix se alespoň pro NV4x, docela posouvá).No jo, 2D šlo celkem rychle, ale 3D už nějakou dobu stagnuje(i když je pravda, že pár políček teď docela zežloutlo). Mám pocit, že o vánocích 2007 předpovídali kompletně hotový driver.
Pokuď máte kartu s jádrem NV4x, mělo by Vám to fungovat celkem bezproblémově(nemluvím o hrách co vyžadují OpenGL, viz.: Phoronix). Já mám NV4B a nezaznamenávám žádné problémy(kromě čas od času o něco nižší rychlosti překreslovaní v konzoli).no ... mělo ... já jsem s nouveau zaznamenal problémy s composite, dává to špatné barvy (projevuje se to například v qmmp), zakázání v xorg.conf tvrdošíjně odmítá, v logu napíše, že je to zakázáno a pak o pár řádků níž že initialising built-in extension COMPOSITE ... a třeba kuickshow mi místo obrázku ukazuje prázdné okno
Vývojáře ovladačů Nouveau určitě taky potěší, pokud jim odešlete REnouveau dump a MMIO trace.no nevím, mají to rozbité ... nové dumpy se nezobrazují, některé staré chybí ... čert ví, co má nebo nemá smysl posílat :-/ btw, proč v anketě ignoruješ možnost používat Xka s jiným ovladačem než nouveau nebo nvidia?
radeon
.
emerge nvidia-driversA nastavení ovladače "nvidia" v xorg.conf - jednodušší to být nemůže.
podobně jako se dnes pro ATIny s r300 a r400 používá jak fglrx, tak radeon.Tedy původní komentář předpokládá podobný stav jako je u ovladače radeon. A ten jsem opravdu ručně doinstalovávat nemusel. Fungovalo to out-of-box.
nv
.
je tu uvesafbto je nová vesafb-tng?
Ano, akorát je to trochu úchylněji řešený, nicméně je to ve vanilla jádře aBavíme se o klasické VESE, která je ve vanille a ne o patchy co je v Gentoo jádře? Pokud ano, tak musím upozornit na opravdu debilní konfiguraci jako parametr pro jádro, i to mně až tak moc netíží, ale hlavně jsem říkal rychlost.
a jede to i na amd64.x86 není jediná architektura, ale po pravdě funkčnost pro ostatní moc v žaludku neleží, ale zase je to plus.
Bavíme se o klasické VESE, která je ve vanille a ne o patchy co je v Gentoo jádře? Pokud ano, tak musím upozornit na opravdu debilní konfiguraci jako parametr pro jádro, i to mně až tak moc netíží, ale hlavně jsem říkal rychlost.Tohle je nová věc, ne
vga=0x31B video=vesafb
, ale video=uvesafb:1024x768-32
. A ne, žádnej patch v Gentoo jádře, řekl jsem přece, že je to ve vanille. A není to klasická vesa... proto se to jmenuje jinak - uvesafb.
A ne, žádnej patch v Gentoo jádře, řekl jsem přece, že je to ve vanille.V případě, že se bavíme stále o tomto by mě tedy zajímalo v které vanille, protože v 2.6.23.12 ani vidu, ani slechu. Mám pocit, že je defaultně dodávan pouze v jádře gentoo.
Výhoda je tu kromě jednoduššího parametru pro jádro ta, že se dá nastavit obnovovací frekvence.A hlavně se všechny parametry dají měnit za chodu a není nutno po každé změně načítat nové jádro.
Rychlý je to AFAIK stejně.No právě…proto říkám, že až výjde nouveau bude na světě hned o něco lépe.
Tiskni
Sdílej: