Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
(...) Reklama by přilákala nový lidi třeba k Jabber.cz, Seznam by měl možnost vyhodnotit si úspěšnost tý kampaně a pokud by chtěl založit vlastní službu propojenou dejmetomu s mailem, blogem, službou Spolužáci.cz atd., i to by Jabberu mohlo pomoct.Dobrý nápad. Seznam spojuje kdeco s kdečím a tohle by mohlo nenásilně přitáhnout další lidi k Jabberu. Nevím jak moc složité je provozovat Jabber server, ale myslím si, že přidat k JID podle Seznamových mail postfixů nebude takový problém. Koneckonců Root nedávno taky spustil jabber server, i když fyzicky není jejich.
Podívejte se například na Google Talk – kvůli jeho uživatelům je teď třeba v Pidginu jak protokol "XMPP", tak "Google Talk", protože uživatelé Google Talku netuší, že se připojí přes XMPP...Mám pocit že to tam je protože Google Talk používá, jiný TCP/UDP port, používá šifrovanou komunkaci atd. Tak je tam tato volba, aby se BFU nemusel zabývat, jak všechny ty volby pro "protokol Google Talk" (v uvozovkách, protože jinak je to klasický XMPP + libjingle) správně nastavit.
1/ Všechny nováčky odradí ta zkratka XMPP, napiš tam Jabber.V te souvislosti bych taky doporucil autorum Jabber.cz, at trosku zapracuji na titulku "open source XML instant messaging". Open source je fajn, ale rozhodujici to pro lidi neni, ze je to XML, na to hazi bobek jeden kazdy BFU a instant messaging taky neni zrovna "friendly", minimalne proto, ze ne vsichni jsou tak uplne zbehli v anglictine.
Pokud vymyslíš (nebo kdokoli jiný) vymazlenější titulek, určitě jej tam dáme. Původně to byla taková "pocta" starému webu jabber.cz.Podle diskuse k hlavni strance Jabber.cz nejsem jediny, komu ten titulek nesedi a to, co tam ten dotycny navrhuje, je myslim docela OK.
Tiskni
Sdílej: