Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
Povídka je opět určena starším 18. let. Pokud mi na povídku v komentáři vyjádříte svůj názor, budu rád.
Povídka Nechodit blízko, nestrkat je dostupná zde:
Díky.
Pokud jste starší 18. let a chcete si chvíli počíst a případně vyjádřit svůj názor, budu rád.
Povídky jsou dostupné zde:
Díky.
Vánoce se blíží a tak jsem občas dotazován známými a i s sebou samým ;-), jaký vhodný počítač si koupit pro OS Linux. Co jsem se díval po nabídce na netu, narazil jsem na dvě nabídky:
1) Od T.S. Bohemia - řada počítačů BARBONE FENIX
- BARBONE FENIX ULTRA - Intel DC E5300/2GB/320GB/DVDRW/Ubuntu
- BARBONE FENIX - Intel Celeron 430/1GB/160GB/DVDRW/KBC/MG/Ubuntu
2) Od Simplix
Sestava BARBONE FENIX ULTRA a OfficeSimplix používá grafickou kartu Intel GMA 3100. Sestava BARBONE FENIX Intel GMA 945G. S těmito kartami nemám zkušenosti. Rád bych aby na sestavě bez problémů běžel 3D desktop.
Jaký z těchto, nebo i jiný počítač v relativně stejné cenové kategorii byste doporučili?Díky za všechna vaše doporučení
Tak mi to zas jednou Linux pořádně spočítal. Na dotaz, df - h, což je linuxový příkaz, který vám podá přehled o volném místě na pevném disku, se mi na 3. řádku, ve 3. sloupci Used, který udává obsazený prostor vrátila hodnota -5,1 G. To znamená, ze místo, aby se mi nějaký obsazený diskový prostor přičetl, tak se mi odečetl.
     „Já se z toho zblázním,“ vykřikl na Štědrý den u stromku děda, „i tenhle návod je tištěný v Číně“. V ruce třímal návod k nějakému dárku.
     Zprvu jsem této informaci nevěnoval nijakou zvláštní pozornost, vždyť na nápis „Made in CHINA“ jsem již za ta léta života zvyklý. Později, dnes před chvílí, když jsem se pod stromeček díval znovu, trkl mě nápis „Made in CHINA“ do očí znovu a já si vzpomněl na dědův tak trochu zoufalý štědrovečerní výkřik. Hlavou mi pak při této vzpomínce projelo, že už i pro Ježíška pracují v Číně. A bohužel asi nejenom pro něj. Myslím, že pro Santa Klause, Dědu Mráze a kdo ví pro koho ještě dalšího makaj v Číně taky. A bohužel nejen pro tyto nadpozemské bytosti, ale i pro nás všechny.
     „Tak co ještě musím koupit?“, slýchám teď častěji než kdykoliv jindy. Štědrý Večer se mílovými kroky blíží. Kapři se z obrovských kádí, přesouvají do jednotlivých domácností. Smrčky a borovičky pomalu mizí z pod ruk pouličních prodavačů. Zásobovači hypermarketů, ale i malých obchůdku jen tak tak stíhají doplňovat zboží do stále prázdných regálů. Bankovní a peněžní ústavy jak na běžícím pásu vydávají nové kreditní karty a poskytují výhodné úvěry.
„Hele, třeba tady ještě bude hrát ten sprostej písničkář,“ říká mi Honza chvíli po půlnoci, když vcházíme k Vorařovi.
Jsem tam poprvé, restaurace je na první pohled od vchodu poloprázdná. Jdeme dozadu a pak po schodech dolů. Ozývá se nadšený tleskot a pískot.
Tak mi dnes do mailu dorazil odkaz http://www.zanorg.com/prodperso/jeuxchiants/doublejeu.htm na flashovou hru. Většinou odkazy na flashové hry ignoruji. Dnes jsem se zřejmě nudil, tak jsem udělal výjimku a na odkaz kliknul. Do modra laděná obrazovka s nápisy ve Francouštině. Pohotově jsem v levém spodním rohu klikl na anglickou vlaječku a tím hru přepnul do Angličtiny. Velkými písmeny se objevilo již srozumitelné „IRRITATING GAME – WHICH USES 100% OF YOUR BRAIN“ Mno, že bych měl zrovna zapínat mozek na 100% se mi nechtělo, ale co už, najel jsem kurzorem myši na Play a spustil hru.
Vždycky když se dívám na detektivní, či jinak po dějové stránce zajímavý film, přemýšlím, jaké pravidlo reálného světa bylo porušeno, že se hlavním hrdinům povedlo to, co se jim povedlo. U dobrého filmu není toto porušení pravidla na první pohled zřejmé, a tak si kolikrát ani neuvědomíme, že se kladní, či záporní hrdinové chovali abnormálně podivně. Prostředí a jejich okolí k nim bylo neuvěřitelně přátelské a sled událostí jim až nepřirozeně pomáhal. Tolik, ale filmový svět.
Co je moc, to je moc. Ale toto už nemá obdoby. Zpravodajský server Technet dnes ve svém článku Poplatek pro autorské svazy za prázdná DVD zdražil z desítek haléřů na 5 Kč přinesl informaci o nové vyhlášce ministerstva kultury, díky které by měli podražit zálohovací prostředky a tiskárny. Ač se někomu může zdát zdražení v řádu několika desítek halířů, korun, či desetikorun únosné, je potřeba se zamyslet na tím komu a za co ona navýšená částka bude poskytnuta.
Ta situace se opakuje stále dokola. Dnes a denně. Vytvoří se program, systém, dle nejlepšího programátorova svědomí, vědomí a dovedností a stejně se tam dostanou. Brouci. Nehmotná stvoření, zahnízděna v systému, která svou diverzantskou činností nahání hrůzu uživatelům a do role deratizérů staví nebohé programátory. Připraví jim tak mnoho bezesných nocí. Ukrojí jim něco z omezeného koláče života.
Tak za mnou k počítači přišla Gabča, „Lukáši, musíš rychle k dětem do pokoje, tos ještě neviděl.“ Nerad se u počítače u rozdělané práce nechávám rušit, ale budiž, děti jsou děti a pokud jde o to, co jsem ještě neviděl, rád uvidím. Sundal jsem sluchátka, zvedl se ze židle a přesunul se k dětem do pokojíčku. Tedy pouze ke dveřím pokojíčku. Dál to nešlo. Co jsem spatřil, jsem po chvíli i vyfotil, takže se můžete sami podívat. http://picasaweb.google.com/Lukas.Faltynek/DetiPohroma (Foceno od dveří.)
Odmyslím-li si včerejšek, tak se musím upřímně přiznat, že jsem pro samé hraní počítačových her úplně pozapomněl na hry stolní. Samozřejmě, čas od času jsem si s dětmi (necelé 2-4 roku) zahrál člověče nezlob se, nebo jinou obdobnou hru, kde se hází kostkou a figurky se posunují kupředu dle přesně vytyčené trasy. Pokud jsem chtěl ale dětem ukázat jinou hru, ne jen stále dokola házet kostkou, posadil jsem se s nimi k počítači a procházel s nimi Krtečka, Včelku Máju a jiné. Docela jsme se vyblbli a stačilo nám to.
I když je už nyní tak trochu po Velikonocích, nedá mi to, abych nepřihodil dvě hezká velikonoční vajíčka (Easter Eggs), která můžete nalézt v OpenOffice 2.
Jak na to? Spustě si Calc a do libovolné buňky napište =GAME("StarWars"). Jako odměna vám bude jednoduchá hra Star-Wars ve stylu stařičkých Space Invaders. Pro opětovné spuštění hry je potřeba plně ukončit běh OOo.
Tak již je to nějaký ten měsíc zpět, co jsem se stal majitelem vytouženého komunikátoru a náhodou přišel i k flashovému MP3 přehrávači (dárek). Komunikátor krom jiného používám jako čtečku knih. Na mp3 přehrávám muziku, co také jiného. Vše mi maximálně vyhovuje. Nebo lépe řečeno, vyhovovalo, kdyby nebyl problém zajít do obchodu, či si z netu stáhnout knihu v elektronickém formátu, nebo CD s MP3.
Na webu www.linuxexpres.cz mi dnes vyšel článek o programovacím jazyce COBOL, který mnoho lidí v dnešních dnech již považuje za mrtvý. Pokud se o COBOLU chcete dozvědět více, můžete si článek přečíst.
Když jsem se před lety dozvěděl o vyhledávači google.com byl jsem nadšen. Příjemně strohý vzhled, nepřeplácaný reklamou. Výborné výsledky, co se týká vyhledávání.
Od spustění projektu "Výhody legálních windows" se čím dál častěji jako velká výhoda Linuxu zmiňuje, že je zadarmo.