Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Když jsem se před lety dozvěděl o vyhledávači google.com byl jsem nadšen. Příjemně strohý vzhled, nepřeplácaný reklamou. Výborné výsledky, co se týká vyhledávání.
Jak šel čas, vznikl gmail.com s na svou dobu velmi velkou schránkou. Služba mě z počátku mnoho nezaujala. Zvlášť po to, co se psalo, že Gmail neumožňuje fyzicky mazat maily. Smažete je ze své schránky, nikoliv však z fyzického média, na kterém jsou uložené. Co je však na tom dnes pravdy, netuším. Gmail jsem prostě používat nechtěl.
Jak šel čas a čeští provozovatelé freemailů začali zvětšovat kapacity schránek, začali mi na v té době používaném serveru seznam.cz velmi nepříjemné výpadky, kdy jsem měl velké problémy se k poště dostat. Taktéž přístup k serveru byl pomalý. Když výpadky a rychlost přístupu k mailové schránce přesáhly hranici mé trpělivosti, zkusil jsem centrum.cz. Tam výpadky nebyli takové, bohužel problém z rychlostí zůstával. Navíc v té době na centru probíhaly také nějaké změny a tak jsem se rozhodl vyzkoušet Gmail, na který jsem slyšel víceméně samé superlativy. Osobní problém s tím, že mé maily budou někde vyset na věky jsem překousl.
Hned od prvních okamžiků mě práce v prostředí Gmailu nadchla. Opět ten strohý funkční vzhled. Možnost používání klávesových zkratek. Snadné zařazování mailů do vytvořených složek. A úplně to nejlepší, velmi silné vyhledávání v mailech. Takže vždy najdu co hledám. Bohužel opět ve mě začal hlodat myšlenka, že stejně jako já, se někdy v budoucnu dokáže v mé poště orientovat i někdo cizí. Ale i toto jsem překousl. Zatím si říkám, kdo by to dělal.
Co mě vždy u freemailu štvalo, bylo věčné přihlašování do schránky, kdykoliv jsem si chtěl prohlédnout poštu. Velmi jsem tedy u Gmailu časem uvítal možnost pamatovat si přihlášení z počítače. Bohužel tato možnost s sebou nese i to, že kdykoliv lezu na google.com, abych si něco na netu vyhledal, schraňují se pod mým účtem informace, o tom co hledám. S počátku jsem se tomuto bránil, tak, ze pokud jsem šel na google.com něco vyhledávat, tak jsem se z účtu odhlásil. Postupně však má lenost zvítězila nad racionalitou a dnes se již z účtu neodhlašuji. Google tak kromě mé pošty získal informace i o tom, co vyhledávám.
Další služby Google na sebe nenechali dlouho čekat a zhruba za rok, co služby Google využívám zjistí toho Google o mě víc než snad vím i já sám.
Nad to co jsem napsal výše dnes aktivně používám Google Talk a jeho implementaci v Gmailu Google Chat. Začínám používat nově zřízenou službu Calendar a chystám se i využívat Writely.
Je toho tedy dost, co u společnosti Google mám a jistě ještě do budoucna mít uloženo budu. Bohužel společnost Google v obdobných službách, které poskytuje nemá konkurenci a tak dál její služby využívám. A to i přes menší paranou, která mí v hlavě říká, co až jednou.
V poslední době mě velmi potěšilo odmítnutí společnosti Google poskytnout vyhledávané údaje některému z vládních orgánu, ale přeci jen ..... .
Racionální uvažování mi říká, nepoužívej Google v takové míře jak ho nyní používáš. Lenost mi však říká, funguje to vše skvěle, je to spolehlivé, tak ho používej. Zatím tedy používám. Jak bude, ukáže až budoucnost, kterou dnes nikdo neznáme.
Tiskni
Sdílej:
Google tak kromě mé pošty získal informace i o tom, co vyhledávám.Čehož by mohlo být možná (bohužel) zneužito, avšak spíš si myslím že to bude spíš využito pro zlepšení kvality vyhledávání.
Co se tyce uchovavani mailu, nechapu proc by to delali.vždycky se hodí o "nepříteli" něco vědět, mít čím ho podrazit ... a nikdy nevíš, kdo bude nepřítel blbej příklad - tuhle byl u sousedů odsouzenej Irving za nějakou blbost, co řekl už před pěknou řádkou let, kdyby to nebylo zaznamenaný(*), těžko by to na něj mohli vytáhnout, že? (*) jako příklad to ujíždí, je rozdíl víceméně veřejná přednáška a soukromý mail, ale princip "schováme a použijeme" to snad ilustruje dostatečně
ale mozno som len naivny clovek, co sa na problemy pozera zo smeru "ako take daco mohlo vzniknut?"
Problém je ten, že tahle hranice se čím dál tím víc posouvá a "soukromí" je rok od roku menší. A nejhorší je, že si tohle většina lidí a značná část s tím dokonce souhlasí (viz kausa policejní odposlechy, výroky policejního presidenta a půl národa mělo najednou plnou budu řečí, že někomu, kdo nemá co skrývat, to přece nemůže vadit).
výroky policejního presidentaDocela by mě zajímalo, jak by (bývalý) policejní prezident, který řekl tohle: „Já vedu rozhovory a ať si je každý odposlouchává, jak chce. Když si je človek jistý, že nic nespáchal, muže mu to být jedno.“ reagoval na zjištění, že jeho telefon skutečně někdo odposlouchává...
technologie hybu svetom, a nebudeme si navravat, vypoctova technika umoznuje veci prednedavnom nemyslitelne. onedlho (vzhladom na historiu ludstva ci civilizacie) tu bude AI, monitorovacie systemy, databazy schopne vyfiltrovat prikaz typu: "najdi mi cloveka, co sa vcera medzi 12:00 a 13:00 prechadzal po vaclavaku, pravdepodobne mal falosne fuzy a inak sa maskoval, tvaril sa ako turista a kupil si bulvarne noviny"
trapi vas to?
co tak uviest do zivota podobne systemy v otvorenej podobe skor "zaujmove skupiny"?
co tak napr. i navrhnut / naprogramovat open-source odpocuvaci system?
...obetave pomoci desettisicu nasich spoluobcanu a vasich vzoru.Fakt se o sobě někdy dozvídám nepěkné věci. Co nadělám. Jsem jaký jsem.
Když jste u toho, nevíte někdo něco bližšího o Echelonu? Je to mýtus nebo opravdu existuje?