Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
     „Já se z toho zblázním,“ vykřikl na Štědrý den u stromku děda, „i tenhle návod je tištěný v Číně“. V ruce třímal návod k nějakému dárku.
     Zprvu jsem této informaci nevěnoval nijakou zvláštní pozornost, vždyť na nápis „Made in CHINA“ jsem již za ta léta života zvyklý. Později, dnes před chvílí, když jsem se pod stromeček díval znovu, trkl mě nápis „Made in CHINA“ do očí znovu a já si vzpomněl na dědův tak trochu zoufalý štědrovečerní výkřik. Hlavou mi pak při této vzpomínce projelo, že už i pro Ježíška pracují v Číně. A bohužel asi nejenom pro něj. Myslím, že pro Santa Klause, Dědu Mráze a kdo ví pro koho ještě dalšího makaj v Číně taky. A bohužel nejen pro tyto nadpozemské bytosti, ale i pro nás všechny.
     Tato situace mi osobně připadá velmi zoufalá. Ne, že bych se bránil tomu, že za mě někdo bude makat a já si v klidu domova budu užívat čeho se mi zachce. To určitě ne a samo bych byl rád, kdyby tomu tak bylo. Bohužel něco mi však říká, že to takto dlouhodobě z ekonomického hlediska fungovat nemůže.
     Náš společenský systém je totiž z velké části založen na penězích. Aby mohl člověk nějak rozumně fungovat (jídlo, bydlení, ošacení, zábava, ...), potřebuje každý měsíc určitou sumu peněz. Nejběžnější cestou k penězům je prodej práce. Pokud však za sebe necháváme ve velké míře pracovat asijské země s Čínu v čele, nemá mnoho našich lidí kde prodávat svoji práci. Důsledkem toho je mnoho nezaměstnaných, propouštění v rámci redukce nákladů a spousta dalších nepříjemných věcí. Naše peníze, místo toho, aby zůstávali v regionu, státu, se pomalu odlévají do Asie.
     O tom, že bychom pak my něco dělali pro Asii a své peníze pak nějak dostali zpět pak moc nevím. Situace mi každým rokem připadá horší. Západní státy se zadlužují, nezaměstnanost roste.
     Co s tím? Minimálně poprosit Ježíška, aby příští rok bral dárky u nás. Jsou toho naši výrobci schopni? Zlepší se a nabídnou své zboží Ježíškovi pro příští rok? Přeji si, aby ano.
Tiskni
Sdílej:
Nedávno jsem u Karlova mostu koupil pro svého známého z USA tričko s motivem Pražského hradu. Otočím naruby a vidím cedulku: Made in Taiwan ...lol, hustý.
Ještě nějaký čas to asi vydrží. Stát zvedne daně a vytvoří další místa ve státní správě.To je samozřejmě totální pitomost. Aby bylo něco platné zvýšení daní, musí být co danit.
Daně z nemovitostí lze ještě velmi zvyšovat,...Daň z nemovitosti je nesmysl - to už je skoro jako platit daň za to, že dýcháš.
...lze stále zvyšovat spotřební daně.No jistě, třeba ceny benzínu a nafty a tím i prodejní ceny všech výrobků, které je potřeba převážet jsou stále zbytečně nízké.
...a mám ještě mnoho nápadů.Jo, to mě nepřekvapuje.
Daň z nemovitosti je nesmysl - to už je skoro jako platit daň za to, že dýcháš.
To je sice pravda, ale nic to nemění na tom, že se tato daň vybírá. A vzhledem k tomu, že v ČR je tato daň opravdu poměrně nízká (ve srovnání se západní Evropou), tak dříve či později dojde k jejímu zvýšení.
No jistě, třeba ceny benzínu a nafty a tím i prodejní ceny všech výrobků, které je potřeba převážet jsou stále zbytečně nízké.
Spotřební daň je další nestydatost a vrcholem drzosti je, že DPH se počítá i ze spotřební daně. Nicméně platí to samé, jako u daně z nemovitosti. V mnoha zemích je ještě vyšší a jistě se v budoucnu dočkáme zvýšení. Také DPH lze o pár bodů zvýšit (nedávno v Německu ze 16 na 19%), stejně tak zdravotní a sociální pojištění atd. Zdroje tu jsou, jak řekl Špidla.
Také DPH lze o pár bodů zvýšit (nedávno v Německu ze 16 na 19%)Zrovna v Německu se to projevilo tím, že vybrali míň peněz.
Například ministr financí velmi vítá návrhy strany zelených na ekologické daně.Je někde více informací kromě kusých zpráv? Ekologická daňová reforma (de facto princip danění podle spotřeby zdrojů a vytváření škodlivin) by byla velkým přínosem, ale bojím se, že "ekologické daně" dneška jsou o něčem jiném.
... odkud se potom konečný výrobek (chléb) rozváží po celé zemi. Je něco takového vůbec normální?Je, protože se to pořád vyplatí. Lidé nedělají věci jenom tak, ale aby se díky nim uživili.
Bez toho jádra a LCD panelů se sice žije blbě, ale bez jídla se nedá žít vůbec.Obávám se, že zemědělská společnost nemá v dnešní době naději na přežití
Možná jsem omezený nacionalistický tupec zakyslý v 19. století, ale když se podívám třeba na stav životního prostředí, tak si někdy říkám, že by bylo lepší, aby toho v 19. století zakyslo trochu víc.Nemyslím si, že jsi omezený tupec. Prostě moc věříš romantickým obrazům "dřív to bylo lepší", nebo stačí vyhnat neevropany z Evropy, nečechy z Čech a všechno bude dobré. Stejné je to s tvým argumentem s životním prostředí. Proč bylo v 19. století lepší? Proto, že v té době lidé žili nějak uvědoměle, nebo prostě jenom proto, že neměli prostředky pro masivní plundrování, které máme dnes? Dej lidem z 19. století dnešní techniku a udělají to stejné, co děláme dnes. Naopak, právě dnes je doba, kdy se lidé snaží o aktivní ochranu přírody. V takovém 19. století žádná Rainbow Warrior nevyplula, nikdo se o životní prostředí nestaral. Doporučuji si přečíst kapitolu Ekologie jako náboženství z knihy Původ Cnosti.
Myslím, že kdybychom porovnali kvality a schopnosti vědců z číny a nějakých vědců z evropy/usa/japonska, tak nevím, nevím, jak moc dobře by to pro ně dopadlo."Nějakých vědců" znamená co? Průměr, špičky? Nakonec, nehleďme na status quo - Čína je zajímavá právě svým překotným vývojem, to je to, co nutí lidi k zamyšlení. Dnes třeba ještě můžete napsat, že je evropské či americké vzdělání lepší, ale na evropských (ne českých ovšem) a amerických univerzitách studuje čím dál víc Číňanů se stipendiem od čínské vlády. Třeba toho o Číně prostě jen málo víme, na to, že tam žije šestina obyvatel planety. Je docela možné, že tamní vládní kruhy nijak nebaží po výměně informací o tom, jaké kvality a schopnosti mají tamější vědci - to si pak jednou v novinách přečtete, že má Čína vlastní úspěšný kosmický program jako tuhle nedávno nebo něco podobného a pak si začnete skládat mozaiku dohromady.
No jo, jenže čím zaplatíme Číňanům za jejich spotřební zboží?...Ze by penezma? Za prve, jestli se domnivate, ze zisk vznika jen z vyroby, tak se mylite, a za druhe - i co se te vyroby tyce, myslite, ze kdyz ty tovarny jsou v cine, tak ze patri cinanum, pripadne ze cinani s nich maji zisky? Firmy z EU/USA/Japonska proste vyvazeji praci do levnych zemi, nic vic. Cele to na me pusobi dojmem, ze moc nemate predstavu, jak dnesni svet funguje, ale mate znalosti ucebnicovych poucek, ktere plativaly drive - snad to nebudete brat osobne ale smim se zeptat kolik je vam let? To se tyka i tech zminek o prechodu z vyroby traktoru na tanky atp. A ze je nezamestnanost ve finsku 8 %, pripadne zkreslena na polovinu skutecne - a co jako? To vam pripada hodne? Nebo mate pocit, ze ve Finsku maji vazne socialni problemy a vysokou kriminalitu (coz je kontext ve kterem jsem svou zminku o Finsku psal)?
A ty peníze vezmeme kde? Když z Evropy do Číny půjdou eura za čínské spotřební zboží, tak by bylo žádoucí, aby si Číňané zase něco koupili u nás, třeba ty naše znalosti. Jenže když si nic nekoupí, protože budou mít svoje a levnější, tak se nám za chvíli začnou nedostávat eura. Sice si můžeme nějaká natisknout, ale to je jen krátkodobé řešení.
Cele to na me pusobi dojmem, ze moc nemate predstavu, jak dnesni svet funguje, ale mate znalosti ucebnicovych poucek, ktere plativaly drive - snad to nebudete brat osobne ale smim se zeptat kolik je vam let? To se tyka i tech zminek o prechodu z vyroby traktoru na tanky atp.
Možná se pletu, ale rád si to nechám vysvětlit. Myslím, že zásadní věci se nemění. Když dovážíme z Číny, tak musíme na druhé straně také něco vyvézt, jinak nastane nerovnováha. Konverze průmyslu na válečný se také nemění. Ve válce je potřeba velké množství válečného materiálu, který se musí někde vyrobit. Když tady průmysl téměř nebude, kde ty zbraně vezmeme? Jinak mi je přes třicet.
Tocime se tak nejak v kruhu. Proc mam pocit, ze reagujete, aniz byste se namahal vubec si ty moje prispevky poradne procist? Treba tohle - proc mi argumentujete eurama jdoucima do ciny, kdyz jsem o tomhle psal uz v predchozich prispevcich? O tom ze, ze fakt ze tovarny jsou v cine neznamena, ze patri cinanum. Eura jdou jen za praci cinanu u pasu, a ta je levna, takze tech eur tam zas tak moc nejde - v tom je princip cele veci. Eura za vyrobky (jak o nich pisete) jdou pochopitelne nikoli do Ciny ale americkym/evropskym/japonskym majitelum tech tovaren - a nejen majitelum, ale celemu zbytku te masinerie nutne pro chod kazde moderni firmy, jejiz je vyroba samotna dnes uz jen malou soucasti. Logistika, design, navrh technickych reseni, sprava, marketing, distribuce... tam jde vetsina prachu za vyrobky, a ta vetsina jde zatim jeste porad lidem v tech castech firmy, ktere jsou v USA/UK/Japonsku - cili "nam", nikoli "jim" (Cinanum). A pokud pisete o tom, ze levni jsou i cinsti programatori atd. - proste dobre cinske mozky - ano, i o tomhle jsem psal uz na zacatku, pokud nam dokazi konkurovat i levnejsim vytvarenim "znalosti"/kvality ve znalostni ekonomice, prevalcuji nas.Když z Evropy do Číny půjdou eura za čínské spotřební zboží,
Hmm, tohle je asi ten rozdil mezi nami. Ja si naopak myslim, ze zasadni veci se meni, a to zasadne. Ale to by bylo opravdu na prilis dlouhou diskusi... Jestli se o tohle tema zajimate, doporucuju precist treba Toefler and Toefler: Revolutionary Healt. A nebo vlastne cokoli od Toeflerovych... IMO velmi zajimave.Myslím, že zásadní věci se nemění.
Jednak viz co psal Randy že situace není jako před druhou světovou válkou, druhak - v případě konfliktu jsou jediné větší zásoby ropy v dosahu Evropy pouze v Norsku, teoreticky blízký východ.Skromně si troufnu odhadovat, že příští válka se povede nikoliv o technologie či sociálně zajištěné a k práci motivované obyvatelstvo (jako byla částečně ta předchozí), ale opravdu o přírodní zdroje. Pro Evropu bych tedy viděl spíše nebezpečí v destrukci mocenských a energetických center, tj. narušování sociálního prostředí a energetické situace - obojí zamezí jednak efektivním dobyvačným válkám, jednak zvýší závislost na tom, kdo takové války o zdroje povede a vyhraje. Okupace Evropy je tedy velmi nezajímavá, protože drahá a nepřinese okupantovi vůbec nic. Příští válka se povede konvenčně tam, kde jsou přírodní zdroje (vzor Irák) - bez ohledu na humanitní ideály (jestli totiž taková válka místnímu obyvatelstvu pomůže či uškodí) - a prostředky tzv. teroristů (tj. jednotlivých cílených destrukcí morálky obyvatel a energetických uzlů). Evidentně si to evropské státy uvědomují a naštěstí už i Česko zrušilo v 21. století naprosto zbytečnou občanskou armádu, která je zaměřena na obranu celistvosti národního území. Tohle nám totiž evidentně nehrozí, protože u nás není co ukrást. Budoucnost mají zásahové jednotky, které dokážou operovat na dálku tam, kde je ropa, uran etc. Uvnitř pak systémy špiclování a tajné policie, bohužel. Bohužel, protože obojí je velmi lehce zneužitelné a při nedostatečné veřejné kontrole se snadno stane nástrojem k prosazování nikoliv "státních", ale soukromých zájmů - rozhodně víc než občanská armáda. Další nutnou obranou strategií je co možná nejvíc omezovat závislost na přírodních zdrojích a přesunout důraz hlavně na technologie - tady budou paradoxně řvát "konzervativci", protože to se týká hlavně technologie obnovitelných energetických zdrojů. Bez nich nám ale nezbyde, milí "konzervativci", než skutečně lézt vlastníkům těchto zdrojů aktivně do zadku, případně jim prodat a dovolit všechno, co budou chtít (např. umístit snadno napadnutelná centra jako jsou raketové základny připravené k útoku ve válce o ruskou ropu). Bohužel, jako zatím snad u všech válek, jako bychom se mentálně připravovali spíš na tu minulou, jako by se měla opakovat, a nikoliv na tu příští, která bude všechno, jen ne stejná jako ta předchozí. S tím souvisejí i nacionalistické vášně zejména proti Němcům - panstvo, s Němci jsme dávno na stejné lodi, sejměte si z očí šupiny.
Podlézání majitelům obnovitelných energetických zdrojů mi také přijde trochu zvláštní. Možná byste to mohl upřesnit.Obnovitelné energetické zdroje jaksi z principu (jako paradoxně zdroje fosilní či nerostné) majitele nemají. Tyto zdroje buď prostě jsou (voda, vítr, slunce, geotermální zdroje) anebo rostou ("biomasa") - takže tyto zdroje mohou využívat všichni ti, co je dokážou využít. To je taky největší překážka jejich rozvoje - holt nejsou vhodné ke koncentraci moci ani financí. Svou povahou jsou decentralizované a přístupné pro každého s vhodnou technologií, což je vědomostní a nikoliv feudální (pozemkový) kapitál. Srovnejte si s open source.
Nehcete ctenarum (nebo alespon moji malickosti) doporucit nejakou literaturu ktera vas zaujala? Nejake dobre zdroje informaci/diskuse?Čtěte co je, ale nepřejímejte automaticky stanovisko autora - myslete vlastní hlavou
OT: kdyz jsme u tech energii - procetl jsem si tvoje stare zapisky k tematu a nedalo mi to a musel jsem reagovat v diskusi o open source energii, takze kdyby te to nahodou zajimalo...Děkuji, ale... PS. Pokud byste přece jen chtěl ještě pokračovat, zkuste to třeba jako samostatný zápis, rád se přidám - ale do té staré diskuse to asi nebude příliš produktivní.
A ještě další znepokojivá věc. V případě války se v minulosti udělala konverze normálního průmyslu na válečný - místo traktorů se začaly vyrábět tanky atd. Jakou konverzi uděláme, až tady žádný průmysl nebude?Tak prostě žádná válka nebude. Já nemám tank, ty ho nepotřebuješ. Aspoň tu bude klid.
Samozřejmě žádné zavádění školného a atp., pouze přidat podmínku, že po dokončení studia (jedno zda úspěšném či neúspěšném) musí člověk během následujících X let pracovat v ČR alespoň Y let nebo zaplatit náklady na studium v plné výši.WTF? a nutit je chceš jak, zabavovat pasy? lol
Můj současný mobil je Made in Germany. Bohužel tuhle firmu koupili asiati a tak už neexistuje.Ta krachující firma (lépe řečeno část koncernu) byla Asiatům prodána a bylo doufáno v zázrak, že ji svými metodami zvedne z popela, a to spolu s nadějemi na zachování výroby v domovské zemi - upřímně řečeno, snad nikdo si vážně nemyslel, že by to mohlo fungovat. Vaše implikace, že "Asiati" koupili firmu, a proto už neexistuje, je tudíž chybná. Lepší je říci to takto: I přestože firmu koupili Asiati, už neexistuje.
Bohužel tuhle firmu koupili asiati a tak už neexistuje.
Ale vždyť oni to ti odboráři mysleli dobře ...
Můj současný mobil je Made in Germany.Jenomže dneska už "Made in Germany" znamená pramálo. Původně povinné a vlastně hanlivé označení, pak na jistou dobu prestižní značka řemeslné kvality, dnes nicneříkající údaj o sídle výrobce či montovny klidně i univerzálních prefabrikátů nakupovaných hromadně v Taiwanu, Indonésii nebo Číně, které dávají dohromady turečtí či polští dělníci (ne, nejsem rasista, ani si nemyslím, že by pracovali hůř, to já jen kvůli tomu zeměpisnému údaji a jeho relevanci). Konkrétně můj mobil "Made in Germany" po záruční době pomalu ale jistě začal odcházet a odcházet (i jako nový čas od času "vytuhl", měl čím dál tím větší potíže s detekcí jakékoliv karty...), zatímco ten další "Made in China" maká spolehlivě a nezničitelně už déle než německý kolega.
ale to je prece normalni kapitalismus, pokud nejsme schopni vyrabet levneji nebo kvalitneji nez v asii, pokud nejsme schopni prodat, proste vyrabet a prodavat nebudeme. A chcipneme hlady. Pokud mas neco proti, jsi komunista.Ta poslední věta asi byla míněna ironicky, ale je to pravda. Prostředky lze (na této úrovni) jen vydělat nebo uloupit. Komunisté reprezentují tu druhou variantu. Nejsou sice sami, takových band je více, ale jsou jediní významní.
Jedina budoucnost Evropy je v kvalite a luxusu nikoliv v bezne masove produkci. Uspesni vyrobci jsou ti z Evropy, kteri delaji kvalitni drahe az temer luxusni vyrobky, zatimco ty obycejne veci se delaji v Asii.Máme tu ovšem menší (spíš větší) problém: Běžná masová produkce se lépe prodává, neboť většina koupěchtivého obyvatelstva je běžná masa. A dokud neexistují nějaké celospolečensky akceptované a vyžadované standardy, není zpravidla pro "běžnou masu" možné rozlišit kvalitní a luxusní výrobek od obyčejného šmejdu - totiž v jeho užitné hodnotě. Týká se to všech druhů výrobků. Bohužel nastala doba, kdy máte na výběr mezi dvěma prakticky stejnými výrobky, které se na první pohled liší pouze místem produkce a cenou. Funkce je stejná, komfort nabízejí prakticky stejný (alespoň v horizontu rozlišování "běžné masy"), ale stojí o hodně míň. Dokonce o tolik hodně míň, že si je "běžná masa" může na rozdíl od těch "kvalitních a luxusních" dovolit. Tenhle argument ničím nepřebijete. Protože produkovat pouze kvalitní a luxusní výrobky, které si "běžná masa" nebude moci koupit, se těžko bude vyplácet (když odlédneme od toho, že běžně dostupné kvalitní a luxusní výrobky by ztratily svou exkluzivitu, která je jedním z podstatných lákadel tohoto druhu zboží). Proto to dopadá tak, že se sice prodává stále více luxusních výrobků, ale také se prodává čím dál více těch šmejdů, tedy známé rozevírání nůžek (odvolal bych se na nějaké statistiky, které jsem četl před rokem či dvěma v novinách, kdybych si to někam byl založil :/). V těchto podmínkách ale neexistuje měřítko kvality, protože luxusní zboží se kupuje nikoliv z praktických, ale prestižních důvodů, a kvalita je jen jakýsi bonus (s trochou nadsázky bych řekl, že dostatečně drahý šmejd tuto kategorii spolehlivě zaplní taky, stačí aby byl "in"). Šmejdy se pak kupují také nikoliv z praktických důvodů ("nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci"), ale protože na lepší většinou není - při způsobu života, kdy chudší vrstvy imitují ty bohaté za vydatné pomoci levných náhražek všeho druhu. Když jste byl kdysi chudý, prostě jste některé věci neměl. Dnes když jste chudý, máte téměř všechno to, co ti bohatí - jen jaksi všechno jiné kategorie, té levnější. V téhle situaci mizí jaksi kategorie starých známých poctivých řemeslných výrobků, které se vyznačují tím, že nejsou "in", že jsou ale poměrně drahé (úměrně pracnosti a kvalitě), ale také, že se dlouhodobě kupci vyplatí - jsou tedy dobrou investicí. Tohle bývaly výrobky do té doby, než nastoupila masová tovární výroba (ale neplatí to absolutně, je třeba uvažovat relativně). Je-li obyčejný člověk dnes postaven před volbu, zda koupit na první pohled tytéž boty od "poctivého místního řemeslníka" třeba za 5.000 anebo od trhovce (původem z Číny) za 1.000 či méně, bude uvažovat tak, že i kdyby ty druhé boty vydržely 5x méně než ty první, vyplatí se to, i když jak tu nedávné někdo trefně připomněl, bude třeba za dlouhodobě stejné peníze zažívat řadu nepohodlí. Jenomže co považuji dnes, ve věku informací, jak se tak vzletně říkává, za nejdůležitější: Dnes nemáte šanci u většiny věcí bez důkladného studia poznat, zda i ten výrobek za 5.000, co se tváří jako kvalitní, nebude nakonec ještě horší než ten pětkrát levnější. Co do funkčnosti i stability. Taky je možné, že je pouze více módní, anebo že má kvalitnější marketingové manažery. Cena je dnes totiž velmi relativní záležitost, nikoliv ukazatel kvality.
Ti evropane, kteri vsazeji na masovou prumernost, jsou odsouzeni k tvrdemu neuspechu, ale je na kazdem jakou cestu si zvoli ....Ano, svoboda je drahá. Stojí nás naši pohodlnost, a i když na té nakonec vydělávají vždycky ti druzí, je nám milá nadevše.
Dokonce o tolik hodně míň, že si je "běžná masa" může na rozdíl od těch "kvalitních a luxusních" dovolit.S vyjimkou jedincu pod hranici zivotniho minima si je dovolit muze. Ale setrit na ne budou napr. misto jednoho mesice mesicu pet. Jak vidim nektere nase spoluobcany razici : " Nekup to , je to tak levne, mas danou vec a jeste usetris na na dalsi veci . " nedivim se, ze ze se tak dari levnym nekvalitnim vyrobkum. Z toho take plyne jak jsi zminoval jsem chudy a mam vse aneb imitace bohatych chudymi ( ve zvracenem dnesnim zebricku je to pro mnohe vzor nezdrave spolecnosti ), a kdyby imitace nahodou nevysla , tak se in urcite stanes po vysloveni hesla o vice prouzcich z tamanske trzni.
Jenomže co považuji dnes, ve věku informací, jak se tak vzletně říkává, za nejdůležitější: Dnes nemáte šanci u většiny věcí bez důkladného studia poznat, zda i ten výrobek za 5.000, co se tváří jako kvalitní, nebude nakonec ještě horší než ten pětkrát levnější. Co do funkčnosti i stability. Taky je možné, že je pouze více módní, anebo že má kvalitnější marketingové manažery. Cena je dnes totiž velmi relativní záležitost, nikoliv ukazatel kvality.Od toho tu jsou znacky. I kdyz ti jako beznemu zakaznikovi nakonec nezbyva verit prodejci, ktery si stejne jako vyrobce nemuze ztratit duveru zakaznika, proto mu nezbyva delat kvalitni vyrobky. Znacky tu nejsou jako kus obleku, ale vypovidaji o osvedcenosti dane veci a zakaznika maji ujistit, ze se mu vyplati si neco priplatit. Makretingove firmy to maji tezke, sice snadno vyleti navrchol, ale take rychle padnou na dno, pokud nepridaji i kvalitu nebo masovost.I kdyz jak vydim ty nepoucitelne tupce s penezy, staci jenom pridat furu napadu na dalsi verze a stejne povedenou marketinkovou kampan.
v Evrope zustanou jen sluzby (kadernictvi, kosmetika ..), prodej a verejna sprava, zatimco veskera vyroba bude v Asii.jaksi mi tam podstatna cast dnesniho sveta chybi. Povazujete napr. za "vyrobu" i prudce rostouci produkci pro trhy nehmotnych "veci" jako jsou pocitacove hry, software obecne, komunikace, webove sluzby nebo vlastne se da rict sluzby obecne, sprava systemu atd.? A i trh vecnych vyrobku dnes vypada jinak - nestaci dnes mit manufakturu a prodavat boty na trhu, co vsechna ta masinerie kolem vyroby same, ktera je dnes nutna k uspechu firmy na trhu? To vsechno je obrovske mnozstvi pracovnich mist pro lidi, kteri nepracuji primo rukama. Pokud nam i tohle vyfouknou cinani, tak IMO opravdu mame problem, ale zatim to nevidim zdaleka prohrane... a to, ze uz dnes na vsech vecech mate nalepku "made in China" o umisteni toho vseho o cem jsem ted psal nevypovida skoro vubec.
... ja se na rozdil od vas obavam praveho opaku, ze za cas Cina se svymi investicemi do vyzkumu a vyvoje a s typicky asijskym durazem na vzdelani nas predbehne v tom, co mela byt nase silna stranka, a az vytezi soucasny priliv zahranicnich investic prilakanych levnou pracovni silou, zacnou se vice orientovat na kvalitu zivota spise nez jen pouhe "neumrit hladem", preorientuji svou ekonomiku na produkci s vysokou pridanou hodnotou a pak presunou svou vyrobu k nam - a my, stastni jak blechy ze veskerou vyrobu sveta mame u sebe, budeme makat jako srouby za misku ryze.Myslím, že se domníváme shodně. Za misku rýže budeme makat jak šrouby. To znamená, kvalita života nám rapidně poklesne.
Myslite, ze Cinani nas ekonomicky prevalcuji a pritom budou i nadale ochotni pracovat za misku ryze? Cim vice budou tezit ze sve soucasne konkurencni vyhody (levna prac. sila), tim vice se bude tato konkurencni vyhoda zmensovat.
To vůbec není jisté. Čína má 1,3 miliardy obyvatel. Pokud nyní žije ve městech odhadem čtvrt miliardy lidí, tak pořád zbývá více než miliarda venkovanů. Mnoho z nich bude rádo otročit za pár korun v továrně, protože jim to přinese mnohem lepší životní standard, než mají na venkově. Tito lidé vytvoří slušný tlak na to, aby se mzdy nezvyšovaly příliš rychle.
A prestoze v zemedelstvi dnes pracuje nesrovnatelne mene lidi nez pred sto lety, nejakou 50ti procentni nezamestnanost tady nevidim. Spolecnost se proste preorientovala na neco jineho - produkuje s vyssi pridanou hodnotou
To je pravda, ale kde je záruka, že se to přeorientování opět povede? V minulosti to tak bylo, ale do budoucnosti to nic neznamená.
Tito lidé vytvoří slušný tlak na to, aby se mzdy nezvyšovaly příliš rychle.Jiste, ovlivnujicich faktoru bude cela rada, o mnohych z nich ani nevime - to je prave to co jsem chtel zduraznit - ze se nemuzete divat na budoucnost takovym zpusobem, ze proste prodlouzite nejaky trend linearne do dalsich let a zasadite ho do kontextu ktery zname dnes.
To je pravda, ale kde je záruka, že se to přeorientování opět povede? V minulosti to tak bylo, ale do budoucnosti to nic neznamená.Zaruky? V tomhle svete? Samozrejme zadne nejsou. Ale to neznamena, ze z minulych zkusenosti nemuzeme usuzovat na budoucnost. Ovsem jde o to jakym zpusobem usuzovat - slovem "povede" naznacujete usuzovani na jakysi uspesny prerod, jakesi vitezstvi, ale to jsem na mysli nemel; ja jsem kladl duraz jen na to, ze kdyz nejakym zasadnim zpusobem zasahnete do jedne casti systemu, nemuzete cekat, se se nejakym zpusobem zasadne nezmeni ostatni casti systemu. To by bylo jako bych usuzoval, ze kdyz vas zitra vykopnou z prace, tak zustanete nadosmrti na dlazbe - prece lidske spolecnosti se vyznacuji tim, ze jsou adaptabilni, reaguji na situaci zmenou.
Zachovat Čechy Čechům a Evropu Evropanům1) Jak přesně byste definoval "Čecha"? 2) Jak přesně byste definoval "Evropana"? Těším se na vaše děravé definice, které tento váš populistický blábol pošlou kam patří
V zásadě jsou možné dva přístupy. První přístup používá zdravý rozum. Všichni máme nějakou představu, kdo je nebo není Evropan.Jenomže řeč není o představách, řeč je o tom, koho k nám pustíme a koho ne. To musíte udělat jaksi úředně, podle nějakých kritérií. A i do těch představ zdravého rozumu se nevejde řada mezních případů, např. je Evropan někdo, kdo se narodil v Kongu evropským rodičům? Je Evropan někdo, kdo se narodil v Praze ukrajinským rodičům? Je Evropan někdo, kdo se narodil ve Vietnamu, ale od svých 2 let žije v Česku? Je Čech někdo, kdo se narodil českým rodičům, ale žil třeba 15 let (tj. celý svůj život) v Jihoafrické republice? Nebo je Čech jen někdo, kdo mluví a píše správně česky? A co s tím "Evropanem"? Jakou máte konkrétně vy představu, kdo je nebo není "Evropan"? Co s kyperským Řekem? Německým Turkem? Jsou Albánci Evropani? Dejte se do toho tím vaším "zdravým rozumem" a roztřiďte, kdo sem patří a kdo ne.
Druhou možností je mít na všechno definici, která je ovšem k ničemu. Existuje například přesná definice, pro Romy? Asi těžko. Tím pádem bychom mohli dospět k závěru, že když nemůžeme definovat Roma, tak ho ani nemůžeme diskriminovatAno, tato definice je k ničemu. Pro vaši informaci, lidi nediskriminují jen Romy (či cikány), ono stačí, aby tak člověk na pohled vypadal. Aby vypadal nějak "nedomácky". Obecně souvisí diskriminace s tím, jak někdo zapadá do toho kterého sociálního prostředí - jenomže tohle není možné aplikovat na hranicích nebo v úřadovně cizinecké policie, a už vůbec ne předem.
Jenomže řeč není o představách, řeč je o tom, koho k nám pustíme a koho ne. To musíte udělat jaksi úředně, podle nějakých kritérií.
Kritéria pro přistěhovalce bych stanovil velmi jasně. Pokud by to nebylo nezbytně nutné, tak nepouštět nikoho mimo EU a severní Ameriku. Pokud bychom přesto přistěhovalce nezbytně potřebovali, tak pustit, ale za tvrdých podmínek - žádný nárok na občanství (ani v případě sňatku s občanem ČR), žádný nárok na občanství pro zde narozené děti, žádný nárok na sociální dávky, nárok jen na základní lékařskou péči (Např. nyní tvoří 25% nemocných HIV cizinci. Opravdu nechápu, proč máme z našeho zdravotního pojištění platit velmi nákladnou léčbu cizincům, když pro občany ČR peníze chybí.), okamžitý návrat domů při ztrátě zaměstnání nebo problémů se zákonem. Zadržovat část jejich peněz na účtu a uvolnit je, až opustí republiku. To by byl model, který by fungoval ke spokojenosti obou stran, tak jako je to v bohatých arabských zemích.
Třeba k nám utíkají lidé ze zemí Blízkého východu a žádají u nás z ekonomických důvodů o azyl.Co to znamená "třeba"? Nějaké bližší informace a hlavně čísla by nebyla?
Zatím přistěhovalci moc velký problém nepředstavují, protože jich je poměrně málo. Nicméně, např. podle psychologa S. Hubálka mají cizinci na svědomí polovinu vražd v Praze. To není maličkost. Až jich tady bude hodně, tak už bude skoro pozdě něco řešit. Ukaž mi západoevropskou zemi, kde žije hodně přistěhovalců ze třetího světa a nejsou s nimi problémy.To je sice pravda, ale cizinec není totéž co přistěhovalec. Proto se ptám konkrétně na přistěhovalce. Zatím nevím o tom, že by se k nám přistěhovalci hrnuli a chtěli tu zůstat z ekonomických důvodu (když vynechám příbuzenstvo jedné naší menšiny). Navíc získání občanství v naší zemi není zase tak lehké. Pravda je, že je u ás hodně cizinců dočasně kvůli práci (typicky ukrajinci) či organizovanému zločinu. Ale to je zcela jiný problém.
Pravda je, že je u ás hodně cizinců dočasně kvůli práci (typicky ukrajinci) či organizovanému zločinu. Ale to je zcela jiný problém.A hlavně je zajímavé, že případné restrikce se dotknou hlavně těch, co chtějí skutečně jen poctivě pracovat, ale nemají za sebou žádné mafiány, co jim případné problémy s úředníky vyřeší. Že tedy lidé napojeni na organizovaný zločin mají v restriktivních systémech větší šanci než lidé-soukromníci, co nemají ani prostředky k uplácení, ani k vydírání.
Děti jsou další ukázkou, jak je nás současný systém perverzní, a proto směřuje do zkázy. Pro normální lidi znamenají děti na jedné straně snížení příjmů (mateřská je nižší než plat) a na druhé straně zvýšení výdajů (dítě spotřebuje mnoho peněz, s rostoucím věkem jeho nároky rostou).Tohle ale bylo vždycky. Děti jsou náročná a riskantní investice. Dnes ta náročnost relativně klesla, ovšem o se zvýšil risk zhodnocení investice (možnost nebo ochota dětí pokračovat v rodinném díle).
Plus problémy se zaměstnáním a kariérou, obzvlášť pro matky.Tohle je nové. Ale taky souvisí s moderním pojetím rodičovství, kdy se jakoby předpokládá, že výchovu mají na starosti oba rodiče, ale fakticky je systém zařízen stejně jako za dob, kdy výchova nesoběstačných dětí náležela do kompetence matky.
U asociálů je to zcela naopak. Děti jsou pro ně přínosné, protože za každé dítě se jim příjmy zvýší a s výdaji si nedělají starosti. Problémy s kariérou také nehrozí. Kam takový systém asi směřuje? Může dlouhodobě přežít?"Asociálové" ale pravděpodobně nebudou mít méně dětí, když budou mít méně peněz. Viz přeplněné chudinské čtvrtě v systémech, které sociálními dávkami zrovna nehýří. Je známý paradox, že čím jsou lidé bohatší, tím méně obecně mají dětí - a platí to i o společnostech. Je totiž třeba rozlišovat mezi tím, jestli jsou sociální dávky přímo příčinou velkého počtu dětí v takových rodinách, anebo pouze tlumí společenské dopady již tradičně bezstarostného spontánního rodičovství u lidí, co nemají co ztratit, budou-li mít dětí více (neuživili by jedno nebo dvě děti, tak už je jim jedno, že jich mají pět nebo šest). Uvědomělé snížení počtu dětí je podle mě možné pouze tehdy, získají-li tito lidé reálnou perspektivu, že se jim s méně dětmi povede lépe než s více. Což ale neznamená pouze škrtnout sociální dávky - tohle paradoxně povede jen k těm rostoucím slumům, nikoliv snižování počtu dětí. To znamená nějak zařadit tyhle "asociály" do společnosti, učinit je sociálním. Tohle ale není ani otázka sociálních dávek - ani jejich přidělování, ani jejich škrtání. To je o hodně složitější. Proto je téma sociálních dávek pouze populismus - dobře se to poslouchá a lidi mají pocit, že se tím problém vyřeší. Nevyřeší, pouze zamete pod koberec - a jednou nám to svinstvo rozežere koberec zespodu.
Uvědomělé snížení počtu dětí je podle mě možné pouze tehdy, získají-li tito lidé reálnou perspektivu, že se jim s méně dětmi povede lépe než s více. Což ale neznamená pouze škrtnout sociální dávky - tohle paradoxně povede jen k těm rostoucím slumům, nikoliv snižování počtu dětí. To znamená nějak zařadit tyhle "asociály" do společnosti, učinit je sociálním.Máte nějaký návrh, jak to provést?
Máte nějaký návrh, jak to provést?Žádný, který by byl populární ve virtuální realitě. Totiž žádný jednoduchý. Je to srovnatelné s výchovou dětí v rodině. Zkuste si v internetové diskusi přednést univerzálně platný návrh na úspěšnou a kvalitní výchovu dětí. Buď sklouznete do blábolivého populismu, jako všechna zde nabízená "jednoduchá" a prostá řešení, anebo vám budou účastníci diskuse, kteří nejsou schopni vnímat problémy v kontextu, otloukat donekonečna o hlavu pseudoargumenty, které cílí pouze na dílčí aspekty komplexního řešení. Ostatně, k řešení složitých problémů jsou obvykle nasazeni lidi, kteří jsou za to dokonce placeni, existují dlouholeté a na organizaci náročné programy atd. Jenomže tohle se vymyká obvyklé internetové diskusi i horizontu jejích obvyklých účastníků. Ti se vyznačují především tím, že na všechno chtějí (nebo dokonce mají) "jednoduché řešení". Takže mně osobně úplně stačí sem tam vyjádřit kritické pochybnosti nad takovým lacině populistickým řešením internetových diskusí, aby si snad původce blábolu nemyslel, že objevil Ameriku. O to ostatně v takové diskusi jde - o konfrontaci názorů a pohledů, nikoliv o hledání konkrétních řešení nějakého problému.
Zvláštní je, že těmto většinovou společností nepřijatým skupinám obyvatelstva byla od počátku nabídnuta práce a střecha nad hlavou. Sice v některých případech tyto skupiny moc na výběr neměly (třeba slovenští Cikáni, kteří byli přestěhováni k nám), na druhou stranu tak získali kromě práce a střechy nad hlavou též přístup ke zdravotní péči a vzdělání na úrovni. K začlenění do společnosti to však nestačilo. Co víc může většinová společnost nabídnout?Zvláštní je, že leckterým špatně vychovaným dětem byla od počátku nabídnuta výživa, dost peněz i střecha nad hlavou. K dobrému vychování to však nestačilo. Co víc můžou rodiče nabídnout?
Stačí se podívat po západní Evropě, jak se jim "daří" integrace přistěhovalců. V různých zemích zvolili různé přístupy a výsledek je všude stejný - fiasko. Kdyby hned od začátku sáhli po "populistickém" postupu (tj. imigranty vůbec nebrat), tak by dnes tyto problémy neměli.Několik let jsem si dovolil v západní Evropě žít, a tak jsem viděl, že ono "fiasko" v integraci přistěhovalců se mediálně zveličuje (vzor zeď v Matiční ulici). Problémy nastávají především tam, kde se k problému přistěhovalců přidruží problémy sociální (což nejsou všichni přistěhovalci), problémy organizovaného zločinu (také se netýká všech), případně ještě populismus politiků počítajících s xenofobií starousedlíků. "Cizinci" to mají těžké všude, zkrátka "nejsou doma". Pokud společnost z přistěhovalců profituje, což mi ukažte některou, která ne, je úkolem společnosti vytvořit takové mechanismy, které potírají nikoliv přistěhovalce, ale jejich sociální problémy (včetně vzdělání), které potírají organizovaný zločin (včetně náboženského fanatismu), pro který jsou lidé na okraji společnosti vždycky lákavou cílovou skupinou, které potírají laciný politický populismus v tématu přistěhovalců. Je zážitek vidět cikány v západním Německu, jak si v neděli vyjedou auty za město do polí a tam rozdělají oheň a "piknikují" tam jako za starých kočovných časů. A vůbec nevypadají jako "asociálové". Je zajímavé potkávat turecké či syrské podnikatele, jejichž rodiče přišli jako levná pracovní síla... Vrátím se k příměru výchovy dětí. Ke kvalitní výchově nestačí nějaké paušální řešení (např. zavřít děti do "výchovného zařízení"), ale spousta malých a hlavně každodenních řešení v určitém duchu. Neoddělitelně k tomu náleží respekt a chtít spolu žít. Výchovu stejně jako začlenění problémových skupin obyvatelstva nevyřeší žádné peněžní dávky - ani jejich udělování, ale ani jejich odebírání. To je totiž úplně jiné téma.
Já samozřejmě netvrdím, že všichni přistěhovalci jsou teroristé, zločinci a asociálové. Jistě je hodně těch, kteří se dobře uchytili a jsou pro společnost přínosem. Jenže problémových imigrantů je tolik, že to převáží přínos těch dobrých. Celková bilance je záporná, nikoliv kladná.
Pokud společnost z přistěhovalců profituje, což mi ukažte některou, která ne je úkolem společnosti vytvořit takové mechanismy, které potírají nikoliv přistěhovalce, ale jejich sociální problémy
Dovolím si otázku otočit. Vy ukažte mně jednu jedinou západoevropskou zemi, která nyní z přistěhovalců profituje. Není jediný stát, který by lákal přistěhovalce, naopak všichni se snaží jejich příliv omezit, bohužel ne dost efektivně. Srovnejme přistěhovalce s turisty. Turisté jsou přínosem, i když s nimi přicházejí určité negativní jevy. Proto všechny země věnují nemalé úsilí a peníze jejich přilákání. Která země láká podobným způsobem imigranty?
Já samozřejmě netvrdím, že všichni přistěhovalci jsou teroristé, zločinci a asociálové. Jistě je hodně těch, kteří se dobře uchytili a jsou pro společnost přínosem. Jenže problémových imigrantů je tolik, že to převáží přínos těch dobrých. Celková bilance je záporná, nikoliv kladná.Mediální bilance. To ano. Ale to je virtuální svět, ne reálný.
Dovolím si otázku otočit. Vy ukažte mně jednu jedinou západoevropskou zemi, která nyní z přistěhovalců profituje. Není jediný stát, který by lákal přistěhovalce, naopak všichni se snaží jejich příliv omezit, bohužel ne dost efektivně.Všechny. Konkrétně Německo, Velká Británie, Irsko ... Německo láká aktivně přistěhovalce, tzv. softwarové vývojáře "z Indie", tj. především stojí o odborně vzdělané lidi, ale jaksi není zájem. Média a politici řeší, jak přilákat víc lidí ze zahraničí na německé vysoké školy... Británie a Irsko nebrání ani své pracovní trhy... občas sem píšou lidi, co se rozhodli odjet za hranice - jen se jich zeptejte, jestli se tam cítí "na obtíž" - a případně, jak se mění jejich vnímání imigrační politiky vlastní země poté, co se sami dostali do role imigranta. Když se dozvíte o problémech s imigranty, často to vypadá, že problémem je právě ta imigrace. Jenomže nebýt imigrantů, možná na těch barikádách ve Francii stáli Francouzi, kteří by byli namísto přistěhovalců odsunuti na tutéž sociální pozici a měli by tudíž tytéž problémy. Vy myslíte stále na uprchlíky. Ty sice žádná země neláká, ale na rozdíl od přistěhovalců také v odůvodněných případech přijímá, ať je politická a mediální rétorika jaká chce - konkrétně např. v Německu. Často je to z historických důvodů, protože je to jednoduše nemorální, zavírat hranice v zemi, z níž utíkali v minulosti lidé odkázaní na milost a nemilost ostatních zemí - jako bylo víckrát v minulém století Německo i Československo. My Češi si tohle uvědomujeme na rozdíl od Němců hodně málo, také kvůli oné rádoby "pravicové" (ve skutečnosti nacionalisticky populistické) rétorice některých vysokých politiků a významných politických stran. A v médiích se pochopitelně vypichují nějaké exemplární případy, spíše výjimky z pravidel a na jejich základě se dělají paušalizované soudy. Protože bezproblémoví přistěhovalci (kterých je skoro si troufám říci většina) nejsou politické téma, o těch se prostě neví - nejsou jakoby ničím zajímaví. Něco podobného je mediální obraz "podnikatele" - kdybyste soudil pouze podle médií, vyjde vám, že co podnikatel, to zloděj a podvodník, nebo aspoň "mafián". Zkuste si najít nějaké úřední statistiky - už jsem je sem kdysi do podobné debaty odkazoval ze situace v Německu, kolik "HDP" přistěhovalci produkují, kolik vytvářejí pracovních míst, kolik obsadí jinak neobsaditelných pracovních míst - jak zkrátka pomáhají udržovat celou společnost v chodu. Kdyby se najednou všichni přes noc ztratili, ekonomika země se zhroutí. Restriktivní imigrační politiku mělo komunistické Československo. Spolu s vyhnáním skoro třetiny "Nečechů" po válce to vytvořilo ve zdejší společnosti opravdu záviděníhodné klima, jen co je pravda, spolek omezených ješitů (viz dneska ten na Hradě), ostatním pro smích.
A hlavně - důležité jsou činy, nikoliv slova. Když jsou přistěhovalci tak přínosní, proč většina zemí EU zavřela své pracovní trhy před lidmi z nových zemí?Politický populismus. To přiznávají i sami politici, v seriózním rozhovoru se dozvíte, že to není ve skutečnosti tak horké, ale je to "politicky neprůchodné". Sežeňte si statistiky. Dveře jsou sice naoko oficiálně zavřené, ale ve skutečnosti hledají všichni díry. Z obou stran. To co zmiňujete jako přesvědčování o multikulturní společnosti není mediální bilance, to jsou oficiální vládní informační kampaně (a jako takové obvykle velmi amatérské a kontraproduktivní). Mediální bilance je když uvážíte právě i kritické hlasy proti této kampani. Vzpomeňte si na mediální obraz EU u nás a srovnejte si s tím skutečnost (údajné restrikce z EU vs. aktivismus výhradně našich úředníků; údajné doplácení vs. naše neschopnost a vlastní restrikce při čerpání nabízených prostředků). Veškeré problémy, které má na svědomí buď naše reprezentace anebo státní správa, padnou samozřejmě na vrub EU. S cizinci v Německu to vidím podobně. Je velmi pohodlné označit za příčinu problémů samotnou EU anebo přistěhovalce. Že se v této oblasti jen zřetelněji ukážou problémy systému samotného, které by byly bez EU nebo přistěhovalců lépe schovány (ne že by nebyly, nesmyslné direktivy vznikají hlavně na českých úřadech a chudí a nezaměstnaní nebo nevzdělaní nejsou v Německu pouze přistěhovalci), to lidé odmítají připustit. Už proto, že je velmi nepopulární kritizovat do "vlastních" řad. Řekněte Čechům, že jsou líní a připosraní před (zdánlivou) vrchností a že z toho pramení spousta našich problémů ve vztahu k EU a zkuste pak jako politik obstát. Nadávat na EU samotnou je daleko výhodnější - i s tím paradoxem, že samozřejmě vynecháte, že i MY jsme členy EU a tudíž také částí EU, na kterou se nadává.
Vzpomeňte si na mediální obraz EU u nás a srovnejte si s tím skutečnost (údajné restrikce z EU vs. aktivismus výhradně našich úředníků; údajné doplácení vs. naše neschopnost a vlastní restrikce při čerpání nabízených prostředků). Veškeré problémy, které má na svědomí buď naše reprezentace anebo státní správa, padnou samozřejmě na vrub EU.Ano, pamatuji si na tu propagandu, kvůli které mnoho lidí bláhově hlasovalo pro vstup. Mnozí lidé v mém okolí hlasovali rovněž pro vstup, a pak toho litovali. Právě kvůli vstupu do EU nastaly mnohé potíže – je celkem jedno, jde li o škodu vzniklou přímo v hlavách našich českých blbců, nebo ostatních evropských. Zcela zjevné rozmnožení úřednického stavu je na škodu a na nic jiného. Pokud by politici byli až tak populističtí, budovali by si svoje koryta právě na blokování vstupu do EU. Jenže oni chtějí v prvé řadě ona koryta, a to jak pro sebe, tak i pro své přátele. A počet koryt se vstupem od EU vzrostl, rádi proto rozjeli mnohdy lživou europropagandu.