Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Od spustění projektu "Výhody legálních windows" se čím dál častěji jako velká výhoda Linuxu zmiňuje, že je zadarmo.
Bohužel, nebo bohudík, když jsem se nad touto výhodou zamyslel, zjistil jsem, že mě Linux od roku 2001 stál víc, než co bych dal do Windows XP, kdybych si je v roce 2001 jako OEM verzi koupil. Distribuce si nestahuji z netu, nybrž kupuji oficiální vydání. Dělám to hlavně proto, abych alespoň nějak podpořil komunitu lidí, která se na tvorbě distribuce podílí.
Dále se dost často zmiňuje, že i veškerý software pro Linux je zadarmo a že s pořízením Linuxu nemá člověk potřebu si nelegální software stahovat. Bohužel ani to se mi za léta používání Linuxu nejeví jako pravda. Placeného softwaru je i pro Linux mnoho. Takže je Linux a vše kolem něho zadarmo, nebo není?
Samozřejmě, vše je o volbě a Linux nám dává volbu, platit i neplatit. Snad tedy nejsem divný, že za něj platím? Jak jste na tom vy?
Tiskni
Sdílej:
Vite, co je dulezite v tom "placeni"? Ze kdyz si "koupite" Windows, koupite si de facto pouze povoleni pouzivat tento program na jednom kousku hardware.AFAIK se to týká jen OEM verze.
AFAIK se to týká jen OEM verze.Tedy ze pokud si zakoupite "krabicovou verzi" treba MS Office, muzete ji bez problemu nainstalovat vsude, kam se vam zamane? To asi tezko ;)
Mám za to, že se bavíme o operačním systému.To sice ano, ale OEM verze MS Office se vetsinou neprodavaji uz s pocitacem, proto je to mozna lepsi priklad. Ale klidne se bavme o "operacnim systemu", krabici s Windows. Nebude situace tataz?