Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
(...) Reklama by přilákala nový lidi třeba k Jabber.cz, Seznam by měl možnost vyhodnotit si úspěšnost tý kampaně a pokud by chtěl založit vlastní službu propojenou dejmetomu s mailem, blogem, službou Spolužáci.cz atd., i to by Jabberu mohlo pomoct.Dobrý nápad. Seznam spojuje kdeco s kdečím a tohle by mohlo nenásilně přitáhnout další lidi k Jabberu. Nevím jak moc složité je provozovat Jabber server, ale myslím si, že přidat k JID podle Seznamových mail postfixů nebude takový problém. Koneckonců Root nedávno taky spustil jabber server, i když fyzicky není jejich.
Podívejte se například na Google Talk – kvůli jeho uživatelům je teď třeba v Pidginu jak protokol "XMPP", tak "Google Talk", protože uživatelé Google Talku netuší, že se připojí přes XMPP...Mám pocit že to tam je protože Google Talk používá, jiný TCP/UDP port, používá šifrovanou komunkaci atd. Tak je tam tato volba, aby se BFU nemusel zabývat, jak všechny ty volby pro "protokol Google Talk" (v uvozovkách, protože jinak je to klasický XMPP + libjingle) správně nastavit.
1/ Všechny nováčky odradí ta zkratka XMPP, napiš tam Jabber.V te souvislosti bych taky doporucil autorum Jabber.cz, at trosku zapracuji na titulku "open source XML instant messaging". Open source je fajn, ale rozhodujici to pro lidi neni, ze je to XML, na to hazi bobek jeden kazdy BFU a instant messaging taky neni zrovna "friendly", minimalne proto, ze ne vsichni jsou tak uplne zbehli v anglictine.
Pokud vymyslíš (nebo kdokoli jiný) vymazlenější titulek, určitě jej tam dáme. Původně to byla taková "pocta" starému webu jabber.cz.Podle diskuse k hlavni strance Jabber.cz nejsem jediny, komu ten titulek nesedi a to, co tam ten dotycny navrhuje, je myslim docela OK.
Tiskni
Sdílej: