V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Krutost a zaujatost správců Jabbim nezná mezí! Jejich nenávist k místnim blogerům je všeobecně známá. Však se podívejte, jak člověk dopadne, jen se zmíní že má na tomto skvělém portálu blog: :'(
Také vás v diskusích otravují stupidní komentáře? Blokování uživatelů nestačí nebo nevyhovuje? Co takhle zavést filtrování stupidních komentářů pomocí bayesovského filtru? Inspirace: StupidFilter
Ve zkratce se jedná o projekt, který s pomocí bayesovského filtru (znáte ze svého e-mailové klienta… nejspíš) a dalších kritérií „odhaluje“ hloupé komentáře v diskusích (např. na YouTube). V plánuje i jakési rozšíření pro prohlížeč Firefox a blogovací CMS Wordpress.
Když jsem se o tomto StupidFilteru dozvěděl, hned mě napadlo, že komunita na AbcLinuxu (a mnoha jiných českých serverech) by si jej ihned zamilovala… Tak co vy na to? :)
Via: http://beebo.org/ (doporučuji vyzkoušet náhodné stupidní komentáře).
V souvislosti s tím bych vás ještě rád upozornil na generátor vypatlaných komentářů. Ať slouží dobře!
Jistě si pamatujete, jak vás váš Jabber klient zpočátku otravoval s podezřelým varováním ohledně SSL certifikátu. Nejednoho uživatele vyděsí, snad všechny zmate. Rozhodně to není příliš dobrá vizitka – ať už klientů, kteří si nedokáží alespoň „pamatovat“ certifikát (ve stylu SSH), nebo správců jednotlivých serverů, či Jabberu celého.
Již je tomu téměř rok, kdy vyšla dlouho očekávaná verze 0.10 oblíbeného Psi, klienta pro instant messaging platformu XMPP/Jabber. V tomto článku bych rád shrnul změny v nadcházející verzi 0.11, jež jsou podstatné nejen pro uživatele Psi, ale i dalších klientů a celé XMPP sítě obecně.