Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Urcite bude asi docela naivni myslet si, ze staci si vyhodit na web, ze neco takoveho delas (pokud jde teda o tebe) a zakaznici prijdou sami ;)Na to si každý musí přijít sám :).
Děkuji za úvod k instalaci SystemD, možná to taky vyzkouším. Když jsem se naposledy sháněl po podrobnostech, (semi-)oficiální postoj Gentoo byl: „Klidně si to zkuste, ale rozlije vám to mlíko a sežere koťátka a my za to nemůžeme!“ Jak je to s podporou v ebuildech? KDM se musí dodělávat ručně, co ostatní? DBus, Metalog, NTPD, Wicd…?
K UEFI bych ještě přidal poznámku, že pokud to někde nefunguje, ještě nemusí být chyba na straně Linuxu. Mnoho výrobců základních desek kurví své implementace UEFI ještě víc, než kurvili své BIOSy. A to je co říct.
Za všechny bych jmenoval třeba Gigabyte, se kterým mám čerstvou špatnou zkušenost. EFI System partition rozpozná pouze tehdy, je-li naformátovaná instalačním programem Windows a i k tomu se předtím musí nastavit celkem neintuitivní volba v konfiguraci firmware, pojmenovaná ve stylu „CD/DVD boot“, která ve skutečnosti zapíná podporu EFI bootu – i pro HDD. Navíc neumí nastavit jméno souboru, který má bootovat – natvrdo se shání po tom Windowsím.
Škoda, že se na PC neprosadil standard OpenFirmware, debilitu výrobců by to sice nevyřešilo, ale aspoň by kazili lepší základ.
Spelling:
Yes, it is written systemd, not system D or System D, or even SystemD. And it isn't system d either. Why? Because it's a system daemon, and under Unix/Linux those are in lower case, and get suffixed with a lower case d.
systemd wiki
k mé každodenní ignoraci GRUBUGRUB teď dovede přepnout Intelové karty do nativního rozlišení. Nevím jak to dělají, ale je to tak. Jádro už si pak převezme jen inicializovaný framebuffer. Už mi chybí v tom GRUBu jen status-bar při načítání a internetový prohlížeč.
Myslíte, že v této oblasti je dostatečná poptávka?Já bych to řekl tak: Pokud je někdo zvyklí platit (třeba za systém), bude zvyklí platit i dál (za podporu). Pokud si rázem platit odvykne, moc už se mu asi dál platit chtít nebude. Ale tím se tě nijak nesnažím odradit.
GRUB teď dovede přepnout Intelové karty do nativního rozlišení. Nevím jak to dělají, ale je to tak. Jádro už si pak převezme jen inicializovaný framebuffer. Už mi chybí v tom GRUBu jen status-bar při načítání a internetový prohlížeč.no ale zato má narozdíl od emacsu textový editor :-p
Tiskni
Sdílej: