Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Urcite bude asi docela naivni myslet si, ze staci si vyhodit na web, ze neco takoveho delas (pokud jde teda o tebe) a zakaznici prijdou sami ;)Na to si každý musí přijít sám :).
Děkuji za úvod k instalaci SystemD, možná to taky vyzkouším. Když jsem se naposledy sháněl po podrobnostech, (semi-)oficiální postoj Gentoo byl: „Klidně si to zkuste, ale rozlije vám to mlíko a sežere koťátka a my za to nemůžeme!“ Jak je to s podporou v ebuildech? KDM se musí dodělávat ručně, co ostatní? DBus, Metalog, NTPD, Wicd…?
K UEFI bych ještě přidal poznámku, že pokud to někde nefunguje, ještě nemusí být chyba na straně Linuxu. Mnoho výrobců základních desek kurví své implementace UEFI ještě víc, než kurvili své BIOSy. A to je co říct.
Za všechny bych jmenoval třeba Gigabyte, se kterým mám čerstvou špatnou zkušenost. EFI System partition rozpozná pouze tehdy, je-li naformátovaná instalačním programem Windows a i k tomu se předtím musí nastavit celkem neintuitivní volba v konfiguraci firmware, pojmenovaná ve stylu „CD/DVD boot“, která ve skutečnosti zapíná podporu EFI bootu – i pro HDD. Navíc neumí nastavit jméno souboru, který má bootovat – natvrdo se shání po tom Windowsím.
Škoda, že se na PC neprosadil standard OpenFirmware, debilitu výrobců by to sice nevyřešilo, ale aspoň by kazili lepší základ.
Spelling:
Yes, it is written systemd, not system D or System D, or even SystemD. And it isn't system d either. Why? Because it's a system daemon, and under Unix/Linux those are in lower case, and get suffixed with a lower case d.
systemd wiki
k mé každodenní ignoraci GRUBUGRUB teď dovede přepnout Intelové karty do nativního rozlišení. Nevím jak to dělají, ale je to tak. Jádro už si pak převezme jen inicializovaný framebuffer. Už mi chybí v tom GRUBu jen status-bar při načítání a internetový prohlížeč.
Myslíte, že v této oblasti je dostatečná poptávka?Já bych to řekl tak: Pokud je někdo zvyklí platit (třeba za systém), bude zvyklí platit i dál (za podporu). Pokud si rázem platit odvykne, moc už se mu asi dál platit chtít nebude. Ale tím se tě nijak nesnažím odradit.
GRUB teď dovede přepnout Intelové karty do nativního rozlišení. Nevím jak to dělají, ale je to tak. Jádro už si pak převezme jen inicializovaný framebuffer. Už mi chybí v tom GRUBu jen status-bar při načítání a internetový prohlížeč.no ale zato má narozdíl od emacsu textový editor :-p
Tiskni
Sdílej: