Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Po dlouhé době bych rád napsal něco o posledních událostech týkajících se Gentoo s UEFI a Systemd. Dále bych se chtěl zmínit o komerční podpoře Ubuntu a Gentoo. Je z toho takový pěkný gulášek, tak si ho užijte ;)
UEFI jsem se jal vyzkoušet, tak jsem pozapínal volby v jádře a vzhledem k mé každodenní ignoraci GRUBU, se rozhodl bootovat kernel přímo z UEFI, bez prostředníka v podobě GRUBU nebo elilo atd. Jako návod posloužily http://wiki.gentoo.org/wiki/EFI_stub_kernel a http://wiki.gentoo.org/wiki/UEFI_Gentoo_Quick_Install_Guide.
Systém s novým kernelem z USB flash disku dle druhého návodu nenabootoval, po chvíli experimentování s UEFI FB (abych něco viděl než to zamrzne) a RADEON DRM jsem narazil na problém v ovladači radeonu. V momentě inicializace radeondrm počítač vytuhl. Používám grafickou kartu integrovanou v CPU (AMD 3870K), která zřejmě nebyla dostatečně otestována s jádrem 3.8. Patch od agd5f https://bugs.freedesktop.org/show_bug.cgi?id=62976 okamžitě pomohl a při jednom vyřešil i občasné zamrzávání s 3.9-rc4 projevující se i s biosem klasicky bootovaným jádrem (dva bugy jednou ranou, yay!).
Z USB flashdisku to momentálně bootuje obstojně, bohužel bývalá boot partition na začátku disku, kterou jsem přeměnil na "EF" EFI oddíl s MBR odmítá bootovat a efibootmgr ignoruje. I přesto, že by to mělo dle zdrojů na internetu jít. Na GPT kvůli momentální nemožnosti zálohy dat zatím přecházet nebudu a tedy boot z USB flash disku formátovaného na GPT zůstává jedinou možností.
O Systemd je slyšet už nějakou dobu. V základu Gentoo používá klasické OpenRC, které má své mouchy, ale je vesměs stabilní řešení. Osobně jsem nenarazil na nic vážnějšího, než poslední dobou problém s připojováním NFS share, kdy openrc přestal připojovat nfsv4 a při manuálním mountu za běhu systému OpenRC vytuhl při vypínání - prostě neodpojil nfs.
S lehkou nejistotou jsem se vydal přečíst si návod http://wiki.gentoo.org/wiki/Systemd . Po poměrně jednoduchém sledu příkazů jsem se jal restartovat systém. Vše naběhlo okamžitě. Jediné co nešlo "out-of-box" bylo KDM, kde bylo třeba vytvořit soubor kdm.service (případně můžete mrknout na bug 455288 ), dle návodu na wiki http://wiki.gentoo.org/wiki/Systemd/upgrade. Ještě jsem povolil dhcpcd přes systemctl a vše běží jak po másle. Start mého PC byl vždy poměrně rychlý, ale teď je ještě o něco kratší. Subjektivně to nejvíce sleduji na rychlosti vypnutí, které je teď stěží postřehnutelné, oproti několika sekundám s OpenRC.
Komerční podpora pro Gentoo a Ubuntu. Myslíte, že v této oblasti je dostatečná poptávka?
Je to stoupající trend, kdy velké množství firem začíná Ubuntu a poohlíží se po technické podpoře? U Gentoo předpokládám pokrytí nasazení v netypických prostředích, kde jiné komerční, případně jiné linuxové distribuce budou mít potíže.
Má to ale smysl? Za jakékoliv názory budu vděčný.
Tiskni
Sdílej:
Urcite bude asi docela naivni myslet si, ze staci si vyhodit na web, ze neco takoveho delas (pokud jde teda o tebe) a zakaznici prijdou sami ;)Na to si každý musí přijít sám :).
Děkuji za úvod k instalaci SystemD, možná to taky vyzkouším. Když jsem se naposledy sháněl po podrobnostech, (semi-)oficiální postoj Gentoo byl: „Klidně si to zkuste, ale rozlije vám to mlíko a sežere koťátka a my za to nemůžeme!“ Jak je to s podporou v ebuildech? KDM se musí dodělávat ručně, co ostatní? DBus, Metalog, NTPD, Wicd…?
K UEFI bych ještě přidal poznámku, že pokud to někde nefunguje, ještě nemusí být chyba na straně Linuxu. Mnoho výrobců základních desek kurví své implementace UEFI ještě víc, než kurvili své BIOSy. A to je co říct.
Za všechny bych jmenoval třeba Gigabyte, se kterým mám čerstvou špatnou zkušenost. EFI System partition rozpozná pouze tehdy, je-li naformátovaná instalačním programem Windows a i k tomu se předtím musí nastavit celkem neintuitivní volba v konfiguraci firmware, pojmenovaná ve stylu „CD/DVD boot“, která ve skutečnosti zapíná podporu EFI bootu – i pro HDD. Navíc neumí nastavit jméno souboru, který má bootovat – natvrdo se shání po tom Windowsím.
Škoda, že se na PC neprosadil standard OpenFirmware, debilitu výrobců by to sice nevyřešilo, ale aspoň by kazili lepší základ.
Spelling:
Yes, it is written systemd, not system D or System D, or even SystemD. And it isn't system d either. Why? Because it's a system daemon, and under Unix/Linux those are in lower case, and get suffixed with a lower case d.
systemd wiki
k mé každodenní ignoraci GRUBUGRUB teď dovede přepnout Intelové karty do nativního rozlišení. Nevím jak to dělají, ale je to tak. Jádro už si pak převezme jen inicializovaný framebuffer. Už mi chybí v tom GRUBu jen status-bar při načítání a internetový prohlížeč.
Myslíte, že v této oblasti je dostatečná poptávka?Já bych to řekl tak: Pokud je někdo zvyklí platit (třeba za systém), bude zvyklí platit i dál (za podporu). Pokud si rázem platit odvykne, moc už se mu asi dál platit chtít nebude. Ale tím se tě nijak nesnažím odradit.
GRUB teď dovede přepnout Intelové karty do nativního rozlišení. Nevím jak to dělají, ale je to tak. Jádro už si pak převezme jen inicializovaný framebuffer. Už mi chybí v tom GRUBu jen status-bar při načítání a internetový prohlížeč.no ale zato má narozdíl od emacsu textový editor :-p