Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Návrh sekce Hardware
================== *** ================== Bluetooth: Digitalni fotoaparaty a kamery: Graficke karty: AGP PCI PCI-E Herni zarizeni: Klavesnice: MP3 Prehravace: Mechaniky: Blu-ray CD-ROM CD-RW Combo DVD-ROM DVDRW HD DVD-ROM Modemy: ADSL GPRS-EDGE 56k-ISDN Multifunkcni zarizeni: Mysi: Bezdratove Dratove Notebooky: (budou řazeny podle výrobce) PC Sestavy: PDA: Pevne disky: eSATA LAN PATA SATA SCSI USB 1394 Procesory: Radice: FireWare PATA SATA SCSI USB Servery: Sitove prvky: Ethernet Wi-Fi Skenery: Televizni a video karty: Externi tunery Graficke karty s video funkcemi Interni Tunery Tiskarny: Zakladni desky: Integrovane Socket A Socket AM2 Socket F Socket 370 Socket 479 Socket 604 Socket 754 Socket 939 Socket 940 Zvukove karty: Ostatni: ================== *** ==================
Shrnutí posledních pár týdnů zábavy s Wi-fi a Gentoo:
Snaha rozběhnout se Wi-Fi Edimax EW-7126(čip RTL8180L) pod Windows...
+1den :: První den přestala fungovat, potom jsem ji odnesl do obchodu, aby ji vyzkoušeli a zjistili kde je problém...
+2den :: Zastavil jsem se v obchodu a tam mně sdělili, že karta funguje... Po spršce nadávek na win drivery nesu ji zpět domů. Karta začla zázračně fungovat po tom, co jsem asi 30minut byl v linuxu a poté přepnul do win.
+3den :: Snaha spustit kartu v linuxu, moduly se nezkompilovali nebo se karta nedetekovala. Patch na kernel 2.6.23 také nefunkční(karta se nenašla).
+4den :: Odeslání bug reportu... (ona totiž verze 8180L nebyla podporovaná, před pár dny mně na mail došel patch od vývojáře driveru, časem ho vyzkouším )
+5den :: Pomalu zjišťuju, že by NDISWrapper mohl být dobrá věc... Drivery, které pod win normálně nefungovaly se spustily pod NDISW a nádherně se rozběhly(dokonce 64bit verze)...
+6den :: Reinstalace serveru. Přechod z Arch Linuxu(stále naprosto funkčního) na Debian stable. Nepřál bych vám instalovat Debian bez připojeného internetu a přenášet balíčky(a hlavně závislosti) na usb mp3ce a k tomu muset pořád k serveru přepojovat klávesnici a LCD (později mně napadlo, že můžu použít SSH, ale to už bylo jedno). Wi-fi (i s 64bit ovladači) přes NDISW funguje krásně(dnešní uptime 32bit serveru kolem 9 dnů).
neděle :: Instalace driverů pro grafickou kartu NVidia 7600GS (jádro g73) Nouveau(Open Source ovladače pro karty NVidia) z portage (přes svn). Fungují skvěle, až na to, že jsem po aktualizaci driverů přepnul z X serveru do konzole a systém vymrzl(ani se mu nedivím)... Po restartu jsem tak pro jistotu spustil fsck /dev/sda1 "/"..... Ani na to pěkné varování "neprovádějte kontrolu na připojeném fs" a přemazal jsem si 90% "/" ... z oblasti jsem obnovil jediný soubor: /etc/make.conf. Pustil jsem se do přeinstlace systému, proběhla celkem v pohodě.
pondělí :: Základní systém byl už překompilován, ale KDE zatím ne. Jelikož se mně už nechtělo instalovat KDE 3.5.8, tak jsem se rozhodl zkusit KDE4-svn. Kompilace proběhla úspěšně, ale bohužel kvuli pár trolům, museli ti co udržují KDE overlay odstranili při startu nastavení proměných pro KDE. Náhodou jsem narazil tady na abcl na diskuzi, kde se na to už někdo ptal, takže jsem stáhnul archiv a patchnul..
Aktuální stav KDE4:
kdm STABLE
kdelibs a kdepimlibs STABLE
kdebase UNSTABLE :: ale chybí pár nastavení. Plasma se čas od času restartuje(nemusí si toho člověk ani všimnout). KWin_composite funguje velmi dobře, takový Beryl integrovaný do KDE
kdenetwork >>
Kopete EXPERIMENTAL :: ovšem hodně věcí se v Kopete změnilo - podle mně k lepšímu
KGet UNSTABLE :: jen se někdy sám vypne(moc se mně líbí)
Poznámka: stabilita i rychlost KDE4 může být rozdílná na jiné architekruře(testuji na AMD64) a na použitých hodnotách USE(v případě Gentoo)
Tiskni
Sdílej: