Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Pokud používáte opensource ovladače Nouveau, či KDE 4 a featuru "detach tab" (např. v Konqueroru, Akregatoru) tak čtěte dál
1) Takže k Nouveau - moc nového se toho neudálo, pro 3D byla napsána podpora pro DRI2 (která spíš nefunguje), zlepšila se podpora pro 3D na NV50 kartách, podpora pro podsvětlení displaye na PowerPC. Dále, pokud jsem pochopil správně, tak se pracuje na začlenění Nouveau do jádra FreeBSD 8.0. Kernel Mode Setting by měl být nyní funkční i pro karty nv04-40, tzn. kompletní podpora, vývoj zatím ovšem probíhá mimo hlavní větev, v odděleném repozitáři.
2) KDE 4 - detach tab. Používám tuhle featuru dost často v Akregatoru, abych si přepnul obsah okna do konqueroru, ale například pokud mám rozepsaný text v okně akregatoru, tak se nepřenese a Konqueror znovu načte stránku. Proto jsem přidal svoji ideu pro KDE 4.4 (do 4.3 se to asi těžko dostane) na funkčnost podobnou programu screenu (tedy obsah okna bude v podstatě v screenu, CTRL-A,D a screen -R v Konqueroru). Nemám představu, jak to můžou vývojáři KDE vyřešit, ale jistě nějaké řešení existuje. Pokud by jste tuto featuru také rádi viděli v KDE 4.4, prosím přidejte hlas, případně komentář k mému bug reportu (link 194656)
P.S. Samozřejmě implementace "detach tab" bude zřejmě system-wide, takže použitelná pro všechny aplikace využívající knihovny KDE.
Tiskni
Sdílej: