Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Google minulý týden představil Material 3 Expressive, tj. novou verzi svého designového jazyka Material Design pro Android 16 a Wear OS 6.
Byl vydán Debian 12.11, tj. jedenáctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Makepad dospěl do verze 1.0 (𝕏). Jedná se o multiplatformní open source UI framework pro Rust napsaný v Rustu.
Asi tak poslední rok, dva se na mě valí spam v češtině ve větším množství.
Před měsícem jsem se dotazoval na zkušenosti s VDSL od T-Mobile. Nakonec jsem "šel do rizika" a k T-Mobilu jsem přešel.
Už mnoho let mám xDSL od O2. Zaujala mě ale nabídka pevného připojení od T-Mobile.
Dříve, než se začnete nadšeně registrovat na Netflixu, je tu několik důležitých informací.
Na Lupě vyšel článek pojednávající o rostoucím trendu, kdy mobilní operátor na základě žádosti předává policii údaje. Pojďme se podívat na to, o jaké informace se jedná.
Neodolal jsem nabídce 4K/2160p 40" monitoru (který není TN), ale to jsem ještě netušil, do čeho jsem se to pustil.
Dlouhodobě jsem byl zákazníkem Alzy, až jsem se po čase nechal zlákat příznivějšími cenami u CZC.cz. To jsem ovšem neměl nikdy dělat.
Když už se tu objevil zápisek, pod kterým se diskutuje o VUTBR FIT, tak jsem se rozhodl sepsat své poznatky z kombinovaného studia na ČVUT FEL.
Za posledních 6 let jsem si pořídil vlastně 4 základní desky a až na jednu měla každá fatální problémy
Země svobody se z role světového policisty přesouvá do role světového vládce. EU je na jednu stranu šokována špionáží, na druhou stranu místo toho, aby k sobě Snowdena zvali a azyl mu nabízeli, dávají ruce pryč. Namísto aby vyhnali americké velvyslance jako protireakci, tak jen povídají. Hlavně Češi by ho mohli přijmout, za chvíli u nás stejně skončí půlka kriminálníků z ukrajinského parlamentu.
Rozhodl jsem se využít příležitosti, že každý měsíc jezdím do Rakouska k tomu, abych se začal samoučit němčinu. Proč? A z čeho?
Nebojte se, žádný flamewar nebo provokační zápisek. Jen vysvětlení překvapivé skutečnosti, která je k vidění v nabídkách mnohých hostingových společností.
V reakci na můj předchozí zápisek zveřejňuji odpověď České pošty.
Posuďte sami, to nemůžou myslet vážně. Jde o ty SMSky "z technických důvodů" (zvětšete si obrázek). Kdyby jednou, ale ono je to naprosto pokaždé (tohle nejsou všechny SMS) a doručení se vždy opozdí o několik dnů. Jak si nejlépe stěžovat?
Co jsem z diskuzí zjistil, tak poslední kolo komunitní samolepkové akce jaksi nedopadlo...
Pokud chcete u Raiffeisenbank strojově zpracovávat příkazy, tak musíte cálovat. Musíte si pořídit certifikát, platit za něj a používat zbytečný Win-only bazmek, kterému se říká eKomunikátor. Nebo tak si myslím, že to celé je.
Když už jako firma musíme používat datové schránky, tak proč neušetřit čas, peníze a námahu a nepoužívat je aktivně. No jo, jenže s OSSZ to není žádná legrace.
Jsem teď na krátkou dobu v Rakousku a už mi to tu leze na nervy. A dneska obzvlášť.
Objednal jsem si jednu - docela levnou - věc z Německa. I tak se na ní dost těším. Jako metodu doručení jsem si vybral Deutsche Post, protože vím, že klasická pošta je po Evropě velmi rychlá. Věci z Německa mám zpravidla do třech, maximálně čtyř dnů.
Od 20:00 se za boha nemůžu z domova dostat na některé IP adresy, se kterými jsem v daný moment měl doma navázané spojení.
Překvapuje mě, že v době, kdy lidé mají přístup do přehledů vykázané péče a ve zprávách se objevují reportáže, že byl ten a ten doktor odhalen, to jiní dělají zvesela dál.
Autoškola národa je tu opět s námi a tentokrát tam hned zkraje byla jedna velmi trefná ukázka.
Odborářská pakáž se rozhodla v pondělí nejen stávkovat, ale dokonce i blokovat silnice.
Jen takový nesmysl - jak to vypadá, když se přižene bouřkový mrak.
Tentokrát ne o politicích, ale o poškozeném a pachateli a právu na obranu svého majetku.
V srpnu jsem psal o příjmu britských stanic v ČR na velkou satelitní parabolu. V zimě se příjem trochu zhoršil a už není 24/7 (hlavně v noci to blbne), ale mám nové řešení.
Pročítal jsem si novinky ze světa BitTorrentu. Vidím samé obvyklé věci: majitelé The Pirate Bay budou platit větší pokutu (mnohem větší pokutu než vrazi a pachatelé znásilnění) a jsou vinni. Pak mě ale zarazila zpráva o zabavených doménách.
Živa.sk je slovenská televizní stanice, která se živí pochybnými službami jako větštění nebo rychlé výhry po uhádnutí primitivní tajenky.
Nedávno jsem lamentoval, že se v Praze občas testuje DVB-T2, a přitom běžný člověk na DVB-T2 tuner nenarazí. Tak brzy už to nebude pravda...
Navážu na můj minulý zápisek o DVB-S pod Linuxem, ale tentokrát to už nebude moc o Linuxu. Tentokrát to bude o družici Astra 2D, která pokrývá britské ostrovy nešifrovanými skupinami kanálů BBC, ITV a Channel 4 - komplet seznam kanálů Freesat UK.
Jak se dluhy lidí prohlubují, přibývá také exekucí a dražeb na domech. Třebaže hlavně slovo 'exekuce' zní děsivě, dražba je způsobem, jak levně získat dům. Tento zápisek je částečně založen na vlastních zkušenostech, nicméně některé tipy, jak řešit nepříznivé situace, pocházejí z doslechu. V žádném případě nejsem právník - jde opravdu o zkušenosti, ne o závaznou právní analýzu.
Každý máme svou zkušenost s molochy. Já také. Ale na UPC má vážně málokdo...
Několik zásad, jak (ne)validovat e-mailové adresy.
Tak a v Praze máme na ostro spuštěné T-Mobile UMTS FDD, takže zákazníci tohoto operátora mohou testovat rychlost HSDPA.
Pokud jste v životě nepotřebovali pracovat s katastrálním úřadem nebo jejich webem, buďte rádi.
Mnoho lidí se v dnešní době nechá obrat o peníze, aniž by věděli, že mají šanci se bránit. Takovým případem mohou být i platby kartou v obchodech.
Pro ty z vás, kteří někdy v Casablance byli, asi nepůjde o žádné překvapení. Vy ostatní, čtěte.
Před dvěma hodinami jsem se zúčastnil předvolebního mítinku ČSSD na pražském Andělu. Ačkoliv jsem se navzdory dřívějším záměrům municí nevybavil, měl jsem ve výzbroji fotoaparát a fotil jsem, co to šlo.
Před nedávnem jsem psal o problémech s Českou spořitelnou.
Můj současný ISP je taková banda vyžírků. Za veřejnou IP adresu chtějí 290 Kč bez DPH, zrychlení připojení jsou často jen na papíře a vůbec je to veš líná. Jejich posledním vynálezem je to, že se přesně každou minutu zhoupne na chvíli latence na ~150ms, což je pro VoIP senzační věc. Jejich výpovědní lhůta je 3 měsíce.
Už přes dva roky mám studentský účet u České spořitelny, ale docela mě dostalo, co teď ve spořitelně s mým účtem dělají.
Hotel u Lípy je jedním ze známých českých spammerů. Před podáním stížnosti na něj jsem byl odrazován tím, že dotyčný prý nějak obchází zákony a stížnostem se jen vysmívá.
Pokud čtete ITBIZ, možná víte, že T-Mobile zahájil jakousi spolupráci s Komerční bankou. Smál jsem se tomu, ale došlo i na mne.