V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
ITV HD, BBC HDTy jo, nevím. Si si fakt jistý?
Jestli to, že to zrovna bylo nějak upscalovanéJo, přesně to. U nadpisu ITV nebo těch textů je přechod (jestli umím dobře počítat) skoro 4-5 pixelů a u nadpisu Zurich Connect už dokonce vidím jednotlivé tapy bikubického škálovače. No nejhorší na tom je, že je to dobře viditelné i pouhým
naked eyebez zvětšování (nad celým obrázkem je jakoby nějaký takový vyhlazovací opar nebo něco takového). To tam vysílají běžně?
tak s tím se musí počítatCo to? A to odkdy?
Co to? A to odkdy?Že ve světě, kde je většina videomateriálu v SD, se bude na HD kanálu sem tam něco upscalovat.
Že ve světě, kde je většina videomateriálu v SD, se bude na HD kanálu sem tam něco upscalovat.A to je problem vysilat obcas v SD a obcas v HD (podle toho, jaky mam na vstupu videomaterial)? To by me prislo jako mnohem rozumnejsi postup.
to mi dela taky, ale u DVB-T (TV je s integrovanym analogovym i digitalnim tunerem) a vyjimecne se to i zasekne na tom roztazenym obraze a musim to procvakat na dalkovym ovladaci pres AUTO, 16:9, 4:3 zpatky na AUTO a uz se to chyti. casto se to prepina behem reklam a upoutavek a pak zpatky na film nebo serial (to navic nekdy i na vterinu prestane hrat zvuk, jestli se to prepina mono/stereo/dualni, nevim, blize nezkoumam).
A stejně by se to na straně zobrazovače - televizoru - pravděpodobně neobešlo bez rušivého přechodového jevu při přepínání rozlišení, ke kterému by při důsledném přepínání mohlo docházet docela často.Pokud by tam byla rozumna signalizace, tak k vzniku prechodoveho jevu neni duvod. Ty 'prechodove jevy' jsou obvykle zpusobeny tim, ze prijemce je nucen 'vyvestit' kus informace z dodavanych dat.
Je velmi pravděpodobné, že využití stejného datového toku pro kompresi v SD rozlišení by dalo lepší výsledky.A ještě ušetřilo datový tok, který by mohl statistický multiplexer v rámci multiplexu přidělovat tam kde by byl opravdu potřeba. Žel to už by se blbě mazal med kolem huby těm bláznům co za domácí kino vyvalili 200k korunovačních klenotů.
Pobdobný problém je s přepínáním 4:3 vs 16:9, kde je to tedy navíc komplikováno požadavkem kompatibilitu s analogovou distribucí a korektním zobrazením na všech přijímačích.Právě z toho důvodu, že to už tak skáče kvůli poměru stran, tak by snad ještě neměl být problém pokud by se k tomu přidalo rozlišení (bliklo by to tak či tak). Pokud je mi známo tak by to mělo jít přidat do hlavičky transport streamu.
Naked, hi, hi, hi...naked eye
BBTNějaké Péčko?
Zajímavé zjištění je, že se docela přeceňuje vliv různých útlumových prvků na příjem - přepínače, slučovače s DVB-T, dlouhý kabel apod. Podle mých měření tyto faktory lehce snižují sílu signálu, ale nijak nemění SNR, které je tu podstatné. Na obrázku nahoře používám LNB Inverto White Tech, později jsem jej vyměnil za Inverto Black Ultra a SNR se zvedlo v průměru o cca 6 %.Inverto Twin apod. jsou velice dobré LNB :) , jak píšeš ohledně útlumu, vždy se postačí kouknout na dokumentaci k slučovači-přepínači-odlaďovači kolik dB vlastně má. Dlouhý kabel lze vyřešit napohodu zeislovačem satelitního příjmu (cca 500-1000,-) a funguje velice dobře. Slučovače ty mívají kolem 2-5 dB útlum, multi-přepínače ty jsou skoro na 0 - všechna čest, ale závisí na značce co a jak se provede. Nedávno jsem dělal 4x LNB Irdeto Gold Twin na 0.9°/13.0°/19.2°/23.5° všechny kanály od 65% do 90%. 28.2/28.5 ty jsem také zkoušel, 28.2 tam jsem chytal jen něco s normální polarizací, 28.5 byla na tom lépe. Prozatím se tam dávaly pouze 4xLNB, protože přijímač umí jen 4xLNB. Doporučuji do vedení kabelu dát nějakou bezpečnostní spojku - bleskojistku - někde kolem 100,- Kč útlum kolem 3 dB, vyplatí se to v dnešní době, kdy bouřky jsou na denním pořádku a nikdo neví kdy to někam bouchne.
Tiskni
Sdílej: