V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Několik zásad, jak (ne)validovat e-mailové adresy.
S většinou webových lepilů je problém v tom, že přehnaně kontrolují e-mailové adresy, typicky za pomoci regexpů od jiných lepilů. Ukažme si tedy, jak vypadají platné e-mailové adresy:
"Abc@def"@example.com
- povšimněte si, že při zpracování stringu nemůžete spoléhat na to, že za prvním zavináčem je doména!Fred\ Bloggs@example.com
- ano, v adrese mohou být i mezeryuser+mailbox@example.com
- tohle je podoba adresy, kterou často využívám, přesto ani po dohadování s dutými hlavami na tech. podpoře neuznají svou chybucustomer/department=shipping@example.com
- extravagantní, ale stále validní$A12345@example.com
!def!xyz%abc@example.com
_somename@example.com
Jak říká RFC 3696 (a další, hlavně 5322, je toho vícero a je důležité číst i erraty), v místní části e-mailové adresy se může nacházet libovolný tisknutelný znak s výjimkou @ \ , " [ ] < > : ; ( )
, přičemž i tyto znaky se vyskytnout mohou, pokud jsou escapovány. Už jen drobností je, že nemůžeme mít víc teček za sebou nebo že některé znaky nemohou uvozovat nebo ukončovat místní část, ale to už si můžete přečíst v RFC.
Důležité je nesnažit se přehnaně validovat ani doménové jméno. V době TLD typu .museum
je absurdní povolovat za poslední tečkou jen tři znaky.
Než vymýšlet hovadiny vyjde lépe si v řetězci najít poslední zavináč a jednoduše zkontrolovat, zda je doménové jméno validní. Před tímto zavináčem se raději nechovat jako kozel zahradníkem a nekontrolovat nic, než to kontrolovat blbě. Pro jistotu se podívat, jestli se do řetězce nedostaly netisknutelné znaky. Jak prosté!
Tiskni
Sdílej:
xyz@[IPv6:2001:4f8:0:2::18]
a k cemu tam takova adresa bude? proc ju tam vubec ukladat?
ano krasne je jak je validni, a k cemu takova adresa bude? kdyz tam budou sice krasne propasovane paznaky ktere jasne slouzi k ucelu poskozeni a ne kontaktu? proc mam tolerovat nejake hovna vkladane do databaze?
kdyz tam budou sice krasne propasovane paznaky ktere jasne slouzi k ucelu poskozeni a ne kontaktu? proc mam tolerovat nejake hovna vkladane do databaze?Pokud lze tvá aplikace poškodit (ať už XSS nebo nějaká forma SQL injection), hledal bych chybu nejprve v ní.
ja to samozrejme escapuju i pri vypisu :) o tom se tu snad nekdo bavi? ja se ptam proc bych mel poustet do databaze takove hovna, je tu nekdo schopny nato odpovedet?:)
<script>do_something_nasty(vole);</script> toto je validni jmeno? co muzu od takoveho uzivatele cekat za odpoved kdyz mu napisu?
az narazim na problem kdy si u me bude uzivatel s adresou <tak to mam hustej mejl>@.... stezovat tak budu brat vytku zobacku vazne, jeste jsem nenarazil na cloveka se zobackovou adresou :)
Ostatně zrovna ten login také z technického hlediska může být jakýkoliv řetězec, ale najděte mi soudného správce, který povolí uživateli login / jméno / nick ".-+~~+-.".To je nápad. Kolotoč!
jen tak mimochodem zkousel jsi takovej email zadat zde na abicku v profilu?;)
A mohu vědět, která třída to je?
V API jsem na žádnou takovou nenarazil, většinou jsem viděl validaci přes vlastní implementaci nějakým regulárním výrazem.
Děkuji
if (document.register.email.value.indexOf("@")<1) {alert("Toto nie je platná emailová adresa !"); document.register.email.focus(); return false;} txt=document.register.email.value; if ((txt.indexOf(".com")<5)&&(txt.indexOf(".cz")<5)&&(txt.indexOf(".org")<5) &&(txt.indexOf(".gov")<5)&&(txt.indexOf(".net")<5)&&(txt.indexOf(".sk")<5) &&(txt.indexOf(".mil")<5)&&(txt.indexOf(".edu")<5)&&(txt.indexOf(".as")<5)&&(txt.indexOf(".info")<5) &&(txt.indexOf(".eu")<5)) {alert("Toto nie je platná emailová adresa !"); return false;}
Samý jedničky, heč
Opravdu si myslíš, že je s tebou všechno v naprostém pořádku ?
Škoda, zkoušel jsem registrovat novou e-mailovou adresu <script>alert(\"My name is George\")\;</script>@gmail.com ani &tl;script >alert(\"My name is George\")\;</script>@seznam.cz mi neprošlo. Budu to muset zkusit doma na mém eximu ...
Nebo prohlásili UTF-8 jako jediné správné?Asi tak. Je to ASCII kompatibilní a obsáhne to všechno...