Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Linus Torvalds zmínil, že souborový systém Bcachefs zřejmě odstraní z mainline Linuxu v začleňovacím okně pro vydání 6.17. Kent Overstreet mu totiž posílá kód s novou funkcionalitou i pro začlenění do kandidátů na vydání, kdy očekává pouze opravy chyb. Kent Overstreet byl již dříve z vývoje vyloučen kvůli konfliktní komunikaci.
Ministerstvo průmyslu a obchodu propaguje Microsoft. Ten ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu spouští AI National Skilling Plan v ČR. "Iniciativa Microsoftu přináší konkrétní a praktickou podporu právě tam, kde ji nejvíc potřebujeme – do škol, firem i veřejné správy.", říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.
Jste český ISP? Vyplněním krátkého dotazníku můžete pomoci nasměrovat vývoj nové generace routerů Turris Omnia [𝕏].
Celkové tržby společnosti Canonical za rok 2024 byly 292 milionů dolarů (pdf). Za rok 2023 to bylo 251 milionů dolarů.
Byla vydána verze 1.88.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Distribuce Tails specializující se ochranu online soukromí uživatele byla vydána ve verzi 6.17. Mimo jiné aktualizuje Tor Browser (14.5.4) a opravuje několik chyb.
Několik zásad, jak (ne)validovat e-mailové adresy.
S většinou webových lepilů je problém v tom, že přehnaně kontrolují e-mailové adresy, typicky za pomoci regexpů od jiných lepilů. Ukažme si tedy, jak vypadají platné e-mailové adresy:
"Abc@def"@example.com
- povšimněte si, že při zpracování stringu nemůžete spoléhat na to, že za prvním zavináčem je doména!Fred\ Bloggs@example.com
- ano, v adrese mohou být i mezeryuser+mailbox@example.com
- tohle je podoba adresy, kterou často využívám, přesto ani po dohadování s dutými hlavami na tech. podpoře neuznají svou chybucustomer/department=shipping@example.com
- extravagantní, ale stále validní$A12345@example.com
!def!xyz%abc@example.com
_somename@example.com
Jak říká RFC 3696 (a další, hlavně 5322, je toho vícero a je důležité číst i erraty), v místní části e-mailové adresy se může nacházet libovolný tisknutelný znak s výjimkou @ \ , " [ ] < > : ; ( )
, přičemž i tyto znaky se vyskytnout mohou, pokud jsou escapovány. Už jen drobností je, že nemůžeme mít víc teček za sebou nebo že některé znaky nemohou uvozovat nebo ukončovat místní část, ale to už si můžete přečíst v RFC.
Důležité je nesnažit se přehnaně validovat ani doménové jméno. V době TLD typu .museum
je absurdní povolovat za poslední tečkou jen tři znaky.
Než vymýšlet hovadiny vyjde lépe si v řetězci najít poslední zavináč a jednoduše zkontrolovat, zda je doménové jméno validní. Před tímto zavináčem se raději nechovat jako kozel zahradníkem a nekontrolovat nic, než to kontrolovat blbě. Pro jistotu se podívat, jestli se do řetězce nedostaly netisknutelné znaky. Jak prosté!
Tiskni
Sdílej:
xyz@[IPv6:2001:4f8:0:2::18]
a k cemu tam takova adresa bude? proc ju tam vubec ukladat?
ano krasne je jak je validni, a k cemu takova adresa bude? kdyz tam budou sice krasne propasovane paznaky ktere jasne slouzi k ucelu poskozeni a ne kontaktu? proc mam tolerovat nejake hovna vkladane do databaze?
kdyz tam budou sice krasne propasovane paznaky ktere jasne slouzi k ucelu poskozeni a ne kontaktu? proc mam tolerovat nejake hovna vkladane do databaze?Pokud lze tvá aplikace poškodit (ať už XSS nebo nějaká forma SQL injection), hledal bych chybu nejprve v ní.
ja to samozrejme escapuju i pri vypisu :) o tom se tu snad nekdo bavi? ja se ptam proc bych mel poustet do databaze takove hovna, je tu nekdo schopny nato odpovedet?:)
<script>do_something_nasty(vole);</script> toto je validni jmeno? co muzu od takoveho uzivatele cekat za odpoved kdyz mu napisu?
az narazim na problem kdy si u me bude uzivatel s adresou <tak to mam hustej mejl>@.... stezovat tak budu brat vytku zobacku vazne, jeste jsem nenarazil na cloveka se zobackovou adresou :)
Ostatně zrovna ten login také z technického hlediska může být jakýkoliv řetězec, ale najděte mi soudného správce, který povolí uživateli login / jméno / nick ".-+~~+-.".To je nápad. Kolotoč!
jen tak mimochodem zkousel jsi takovej email zadat zde na abicku v profilu?;)
A mohu vědět, která třída to je?
V API jsem na žádnou takovou nenarazil, většinou jsem viděl validaci přes vlastní implementaci nějakým regulárním výrazem.
Děkuji
if (document.register.email.value.indexOf("@")<1) {alert("Toto nie je platná emailová adresa !"); document.register.email.focus(); return false;} txt=document.register.email.value; if ((txt.indexOf(".com")<5)&&(txt.indexOf(".cz")<5)&&(txt.indexOf(".org")<5) &&(txt.indexOf(".gov")<5)&&(txt.indexOf(".net")<5)&&(txt.indexOf(".sk")<5) &&(txt.indexOf(".mil")<5)&&(txt.indexOf(".edu")<5)&&(txt.indexOf(".as")<5)&&(txt.indexOf(".info")<5) &&(txt.indexOf(".eu")<5)) {alert("Toto nie je platná emailová adresa !"); return false;}
Samý jedničky, heč
Opravdu si myslíš, že je s tebou všechno v naprostém pořádku ?
Škoda, zkoušel jsem registrovat novou e-mailovou adresu <script>alert(\"My name is George\")\;</script>@gmail.com ani &tl;script >alert(\"My name is George\")\;</script>@seznam.cz mi neprošlo. Budu to muset zkusit doma na mém eximu ...
Nebo prohlásili UTF-8 jako jediné správné?Asi tak. Je to ASCII kompatibilní a obsáhne to všechno...