Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Panelak nemusi mit pod sebou parcelu.Ale má. Podle katastrální mapy náš panelák stál na pozemku jiného paneláku a naopak. Prostě někdo blbě napsal čísla. Je to trochu problém, když tam třeba chcete prodat byt...
Evidentně byl nějaký úředník ospalý a čáral, co se mu do snů vlezlo.mnohem realistictejsi scenar je, ze na katastru meli na prekreslovani map do pocitace cvicene opicky, ktere jim prekreslovaly data z papirove do elektronicke podoby. od takovych opicek se vetsinou pozaduje, aby preklikali za den co nejvic tecek a carek. navic, nikdo nepredpoklada, ze by si snad opicky mohly jit zkontrovat skutecny stav do terenu. otazka jeste je, jak moc presne jsou puvodni mapy a informace v nich, ktere mile opicky prekreslovaly.
Jenže tohle není překreslovaný do počítače. To je scan fólie, do které se údaje zanášely tím způsobem, že úředník dostal více méně přesný plán od geodeta a ten tam na tu fólii rukou překreslil. Často se ale stávalo, že přesný plán do fólie překreslit nešlo, protože se rozjížděli rozměry (zkosení, rotace), takže se tam ty čáry domalovaly tak, aby seděla aspoň topologie. Tomu se říkalo zanesení to katastru. Na přesné a doplňující údaje (výměra, účel, vlastníci) pak sloužil list vlastnictví, taková kniha, kam se údaje dopsaly a propojily přes číslo mapové listu a číslo parcely.
Dnes na úřad přinesete digitálně připravený plán, který kromě obrázku obsahuje seznam významných bodů a jejich souřadnic, takže se nemůže stát, že při „překreslování“ do digitálního katastru poloha nesedí.
Prohlédněte si přiložený obrázek. Černou barvou je scan, fialovou jsou digitální aktualizace. Zatímco dům čp. 35 (nahoře) sedí s novým vyměřením, nově vyměrená parcela vedle domu čp. 43 (upostřed) jasně zasahuje do domu, což je samozřejmě hloupost.
Skutečná digitalizace, na kterou se používají opičky, je sakra drahá záležitost a na přesnost se docela hledí. Jenže jak jsem říkal, stojí děsný prachy. Proto taky jedním z mála tahounů digitalizace jsou místní samosprávy, které ze zákona musí (nebo to už zrušili?) mít územní plán a jedním z povinných vlastností územního plánu je digitální mapa. Takže velká část nákladů (bavíme se o stovkách tisíc korun na malé území) na pořízení územního plánu (který malým obcím je stejně na dvě věci) jde na digitalizaci katastru. Takže v podstatě obce sponzorují ČÚZK, protože na údaje v katastru drží autorská práva on (a paragrafu o úředním dílu se brání zuby nehty).
Naopak, plně podporuji oprávněné upozornění na firmy, které si z nás dělají dojné krávy (a někdy jim vyloženě naletíme, nebo spíše chytračíme a oni nás přechytračí - tím myslím výhry s platbou jako zálohou - cha cháááá).
4)Ano, parcela tricet devet je mimo parcelu. Je totiz u cisla, ktere se neveslo dovnitr a je proto zcela spravne vytazeno ven a je na nej odkazaho sipkou.Že je tam šipka, to chápu. Ale že i ten modrý, zdigitalizovaný bod je mimo, to je na houby.
3)Nevychazi se z map z sedesatych let minuleho staleti. Vychazi se z map z sedesatych let predminuleho stoleti. V minulem stoleti tu totiz vladla doba evidence nemovitosti a to parcely az tak moc nehraly roli. Fabrika o stopadesati hektarech byla tak na trech, ctyrech parcelach )podle poctu katastru). Dneska co dum, to parcela, komunikace dalsi parcely a spousta technologii taky svoje. Z cehoz ovsem plyne docela solidni napor na katastry.Přesně, doporučuji podívat se do pozemkového katastru
Pro stav map a jejich digitalizace mám pochopení, je to ohromný a právně závazný datový soubor navíc spravovaný z veřejných zdrojů.Je natolik právně závazný, že se naše rodina několik desítek let starala o cizí kus lesa. Pak přišla dotace z EU, souřadnice se přeměřily a rázem nám patřil jiný kus, kde bylo práce jak na kostele.
a tak si mapu zobrazuju pomocí nějaké WMS prohlížečky (QGis je na to skvělej)Nechcelo by sa ti urobiť o tom krátky blog? Kde napr. berieš dátovú súbory?
Má se to dělat jako projekce na elipsoid a úplně stejně se má uvádět i výměra. Takže když budete vlastnit louku pod úhlem 45 ˚, tak to, co jste naměřil na zemi, podělíte druhou odmocninou ze dvou a tohle číslo se bude všude uvádět.
Jednak to je technicky rozumné, druhak vám bude sedět plocha určená graficky z plánu a za třetí když prší nebo roste tráva nebo les, tak výnosy budou odpovídat.
Tiskni
Sdílej: