Byla vydána verze 26.1 aneb čtvrtletní aktualizace open source počítačového planetária Stellarium (Wikipedie, GitHub). Vyzkoušet lze webovou verzi Stellaria na Stellarium Web.
VOID (Video Object and Interaction Deletion) je nový open-source VLM model pro editaci videa, který dokáže z videí odstraňovat objekty včetně všech jejich fyzikálních interakcí v rámci scény (pády, kolize, stíny...) pomocí quadmaskingu (čtyřhodnotová maska, která člení pixely scény do čtyř kategorií: objekt určený k odstranění, překrývající se oblasti, objektem ovlivněné oblasti a pozadí scény) a dvoufázového inpaintingu. Za projektem stojí výzkumníci ze společnosti Netflix.
Design (GitHub) je 2D CAD pro GNOME. Instalovat lze i z Flathubu. Běží také ve webovém prohlížeči.
Příspěvek na blogu herního enginu Godot představuje aplikaci Xogot přinášející Godot na iPad a iPhone. Instalovat lze z App Storu. Za Xogotem stojí Miguel de Icaza (GitHub) a společnost Xibbon.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za březen (YouTube).
ESP-IDF (Espressif IoT Development Framework), tj. oficiální vývojový framework pro vývoj aplikací na mikrokontrolérech řady ESP32, byl vydán v nové verzi 6.0. Detaily na portálu pro vývojáře.
DeepMind (Alphabet) představila novou verzi svého multimodálního modelu, Gemma 4. Modely jsou volně k dispozici (Ollama, Hugging Face a další) ve velikostech 5-31 miliard parametrů, s kontextovým oknem 128k až 256k a v dense i MoE variantách. Modely zvládají text, obrázky a u menších verzí i audio. Modely jsou optimalizované pro běh na desktopových GPU i mobilních zařízeních, váhy všech těchto modelů jsou uvolněny pod licencí Apache 2.0. Návod na spuštění je už i na Unsloth.
Cursor (Wikipedie) od společnosti Anysphere byl vydán ve verzi 3. Jedná se o multiplatformní proprietární editor kódů s podporou AI (vibe coding).
Průkopnická firma FingerWorks kolem roku 2000 vyvinula vícedotykové trackpady s gesty a klávesnice jako TouchStream LP. V roce 2005 ji koupil Apple, výrobu těchto produktů ukončil a dotykové technologie využil při vývoji iPhone. Multiplatformní projekt Apple Magic TouchstreamLP nyní implementuje funkcionalitu TouchStream LP na současném Apple Magic Trackpad, resp. jejich dvojici. Diskuze k vydání probíhá na Redditu.
Byla vydána nová verze 10.3 sady aplikací pro SSH komunikaci OpenSSH. Přináší řadu bezpečnostních oprav, vylepšení funkcí a oprav chyb.
na hmyz jsem instaloval pavoukyPavouci patří k nejhnusnějšímu hmyzu na světě. Letos jsem jich zabila taky dost. Naposledy včera jsem jednoho černého borce vysála vysavačem. Na chatě, kde není elektřina, je plácám pantoflí. Bohužel, dělám taková zvěrstva, ze strachu.
. Brr...
V Pánu prstenů charakteristika Oduly plně vystihuje mou představu o povaze pavouků.
.
...symbolizují něco pekelnéhoOLOL, tak to jsem asi děsnej satanista, když mám pavouky rád
Vezmu pavouka do ruky a láskyplně ho odnesu zase do lesa kam patří. Nebo ne?
Probudíte se někde na chatě a pavouček Vám pěkně leze po nozeTo je moje noční můra. Proto je preventivně ze strachu, že se mi tohle, zvlášť ve tmě, stane, ihned zabíjím a pro jistotu zpopelním v kamnech, aby třeba ještě neoživnul.
nebo aby spala v moskytiéře
se moje bývalá přítelkyně naučila za každou cenu spát se zavřenou pusouŽe by to šlo ve spánku ovládat? Jinak, napadlo mě řešení nasadit síťku na hlavu. Podobnou, jako se dřív dávala na vlasy, aby se nepřeležel účes. Jenže přes celou hlavu. Zdar Marcela
Fóbie se dají léčit...
kdy jsem je začala nemilosrdně a chladnokrevně zabíjetMáte to nechat na své drahé polovičce.
trávili prázdniny ve staré chalupě plné pavouků. Zpravidla první vjem, co jsem po probuzení spatřila, byl pavouk.
To je prostě příroda, soudružko, s tím nic nenaděláte. Já jsem v dětství pavouky na chalupě krmil. Chytal jsem mouchy, těm jsem posléze utrhnul křídýlko a někdy i nožičku a vhodil do pavučinky, aby měli snadnější práci a kořist neuletěla.
Bylo to zajímavé pozorovat a studovat etologii
. Jak kořist pěkně vycucnou, ale moucha vypadá navenek úplně neporušeně, skoro jako živá
. No a přebytky much si úhledně zabalili do kokonu a schovali na horší časy :). Jsou i pavoušci co pavučiny nedělají. Taková skákavka loví skokem jako puma. Nebo sekáči, ti jsou taky celkem milí a neškodní (pro člověka). Nech brouka žít, soudružko.
.
Mimochodem, nevíte, soudruhu, jestli by takový větší pavouk, např. křižák, nebo jiný hnusák, dokázal člověka kousnout, když by ho např. chytil do ruky?
Čest!
.
Ještě ohledně kousnutí hmyzem. Neradno se hmyzu vůbec dotýkat. Jako holka jsem si chtěla pohladit sametového čmeláka. Zeptala jsem se babičky, jestli mě nekousne, ona že určitě ne. To byla ťafka panečku! Řvala jsem bolestí asi půl hodiny, jak mě hryznul.
jejich kousnutí má snad podobné příznaky jako uštknutí zmijí.A k tomu jste přišla kde? Kousnutí zápřednice jedovaté je asi tak podobné tomu, jako když vám dá žihadlo vosa nebo sršeň (jen se někdy může přidat ještě zvýšená teplota). Jinak zápřednice žila v Česku snad odjakživa, jen byla dříve vzácnější a vyskytovala se prakticky jen na jižní Moravě, teď se rozšířila trochu více. Btw. takový vodouch stříbřitý má jed podobně silný jako zápřednice a je u nás hojný.
).
) četl, že kvůli zápřednici městská policie uzavřela dětské hřiště a pročesávala celé okolí, musel jsem si ťukat na čelo. To by mě zajímalo, zda by uzavřeli a pročesávali okolí kvůli jedné vose, což je naprosto ekvivalentní...
Také vám přijde, že se letos veškerá škodná neskutečně přemnožila?To jo. Lidi uz je skoro 7 miliard.
(Akorát já se to neodvážil napsat, jelikož jsem nechtěl rozpoutat další flame.
)
Tiskni
Sdílej: