Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Nic takového se mi u alzy nestalo, a to nakupuju v alze dost často.
O vyřízení reklamace totiž nerozhoduje primárně prodejce, ale servis, který to opravuje, a ten spadá pod výrobce.Ne nezbytně. V Alze evidentně na servis dlouho nečekají a opravený disk pak strčí do kategorie Bazar.
The worst of the bunch, meanwhile was the 1.5 TB Seagate Barracuda Green ... Backblaze said this particular model is pretty bad, but it cautions not to read too much into it. The company received these specific drives as warranty replacements.To ze refurbished disky chcipnou drive je absolutne zrejme vsem co maji mozek. Moje osobni zkusenost z prace v kamennem pc shopu: mezi WD a Seagate je stejnej rozdil jako mezi T-Mobile, Orange a Vodafone. T.j. stejna sr*cka jen jine barvy.
Podle mě ta "oprava" prostě spočívá v tom, že vymažou S.M.A.R.T. info a řeknou tomu disku, aby nepoužíval postiženou oblast - takovým způsobem, aby ze S.M.A.R.T. nebylo vidět, že na tom disku jsou vady. Tedy aspoň chvíli.
Na tohle fakt pozor. Tomhle mi dělal jeden software pro Widle (WD Diag), kterým jsem se chtěl jen mrknout na smart údaje (měl jsem několik vadných disků, údaje ze smartctl a chtěl jsem jen vědět který disk je který). Po použití toho softu (ano, poprvé ty realokované sektory opravdu poctivě ukáže), byla smart tabulka jako nová a já skončil s vadným nereklamovatelným diskem, který se tvářil jako nový.
Na druhou stranu při reklamaci disků jsem vždy dostal nový zabalený výrobcem, takže si nemyslím, že by tohle v těch českých obchodech někdo dělal (a taky kdo by to tam dělal).
Na druhou stranu při reklamaci disků jsem vždy dostal nový zabalený výrobcemKdy naposledy?
takže si nemyslím, že by tohle v těch českých obchodech někdo dělal (a taky kdo by to tam dělal).To už je otázka, kam až ten vadný disk dojde, než z něj někdo udělá certifikovaně opravený disk k používání na 3 měsíce a pošle ho zpátky.
Kdy naposledy?
Loni na podzim.
BTW: jak kdo řešíte situaci, kdy potřebujete nový disk hned? Kupujete náhradu v tom samém obchodě, kde reklamujete, nebo radši jinde? Pozorujete nějaký vliv na rychlost a vstřícnost při vyřizování reklamace?
příznivějšími cenami u CZC.czvyjímka? Řekl bych opak, ..
že o způsobu vyřízení reklamace rozhoduje servis, nikoliv oni a že mám zkrátka smůlu.
Mám podobnou zkušenost s reklamací kola. Koupil jsem si poměrně drahé kolo, neseděly mi tam brzdy, nechal jsem je vyměnit za lepší. Veškeré servisy jsem dělal výhradně v prodejně, kde jsem to koupil, tedy i tuhle výměnu brzd.
Jenže při výměně to udělali blbě (2x po sobě) a dopadlo to tak, že je ztržený závit na straně vydlice (která samotná stojí přes 12tis.).
Při reklamaci této závady (v podsatě reklamace jejich předchozího úkonu) jsem se dozvěděl v podstatě to co ty, tedy že o reklamaci rozhoduje "servis" (do teď to dělali přímo v prodejně a najednou je tu tajemný "servis"). Nakonec jsem to s nima vyřešil, ale odkaz prodejce na jakousi třetí stranu mi zůstal v hlavě.
Teď to čtu tady taky. Co to je? Je to nějaká nová omrdávka kupujících ze strany prodejen nebo se nějak změnilo právo v tomto směru?
Při reklamaci této závady (v podsatě reklamace jejich předchozího úkonu) jsem se dozvěděl v podstatě to co ty, tedy že o reklamaci rozhoduje "servis"Nic než výmluvy. Je to jejich problém, protože z hlediska práva je to naprosto jasné - smlouva je uzavřena mezi prodávajícím a kupujícím. Jestli to opravuje přímo prodávající nebo nějaký servis, nehraje žádnou roli.
Je to nějaká nová omrdávka kupujících ze strany prodejen nebo se nějak změnilo právo v tomto směru?Právo se nezměnilo do podoby, že by něco takového šlo. Sice § 2172 NOZ říká, že prodávající může uvést v "záručním listu" osobu určenou k opravě a pak se (pokud je tento servis v místě prodávajího nebo blíže kupujícímu) uplatňuje záruční oprava tam a ne u prodávajícího. To ale není tento případ.
Nic než výmluvy. Je to jejich problém
Ano, takto jsem to taky s nimi vedl s tím, že požaduji opravu v záruční lhůtě pochopitelně zdarma, což tak nakonec je.
Mě jenom lehce znejistilo to, že jsem tady od Doliho četl skoro totéž (a to ve zcela jiné oblasti než je cyklo).
Jednou jsem reklamoval disky přímo u výrobce1 a prošlo to celkem hladce a relativně rychle2 – možná je lepší to dělat rovnou takhle a české obchodníky obejít.
[1] protože obchodník poskytoval záruku jen po dobu dvou let, ale výrobce 3 roky
[2] dobu vyřízení ovlivnila asi nejvíc přeprava poštou, u nich to moc nezdržovali
1. Záleží na konkrétní značce zboží. S některými výrobci mají prodejci dohodu o výměně kus za kus. Pak to tak dělají i zákazníkovi, protože ví, že to s výrobcem bez problémů vyřeší. S jinými výrobci jsou problémy, takže se jim vadné zboží přeposílá, čeká na řešení a to pak oznámí zákazníkovi. S tím, v kterém obchodě jsi to koupil, to moc nesouvisí.
2. Pokud jsi to koupil na firmu, tak se na to nevztahuje občanský zákoník, ale to co jste uzavřeli ve smlouvě. Mě například Alza odmítla vzít druhý den zpět zboží koupené na firmu přes e-shop, protože na firmu se 14denní lhůta vrácení zboží nevtahuje.
Já to pochopil, že oni nepokukovali po něm když se divali do mobilu. Ale pravda, Mironet nemá takovou reklamní popularitu, takže tam chodí míň lidí.
Svůj noutbůk, jsem chtěl koupit v Mironetu nakonec zvítězila méně stovková cena v czc, k tomu přispěla i větší nabídka v ešopu u czc. Jsou věci které jsem ale koupil i Alze a které nikdo jiný neměl. Celkově jsem toho nakoupil nejvíc v czc. Připočívali nějaký body, který mi smazali při jejich změně stránek, a cca za 40tis utracených u nich bych dostal za ty body starou hru za cca 200Kč.
Tiskni
Sdílej: