Vláda jmenovala novým zmocněncem pro digitalizaci a strategickou bezpečnost prvního náměstka ministra vnitra Lukáše Klučku. Ten ve funkci nahradil poslance Roberta Králíčka poté, co Králíček na tento post vládního zmocněnce rezignoval. Klučka chce do roka digitalizovat všechny státní služby tak, aby vyhověly zákonu o právu na digitální služby, přičemž dosavadní plán Fialovy vlády počítal s dokončením digitalizace až někdy v roce
… více »Byl vydán Mozilla Firefox 149.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Vypíchnout lze bezplatnou vestavěnou VPN s 50 GB přenesených dat měsíčně, zobrazení dvou webových stránek vedle sebe v jednom panelu (split view) nebo možnost přidat poznámky k panelům (Firefox Labs). Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 149 bude brzy k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly vydány nové verze 5.3.0 a 6.0.0 svobodného multiplatformního programu pro skicování, malování a úpravu obrázků Krita (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Obě verze vycházejí ze stejného zdrojového kódu – rozdíl je v použitých verzích Qt a KDE Frameworks. Krita 6.0.0 je první vydání postavené na Qt 6 a stále je považovaná za experimentální. Má lepší podporu Waylandu. Přináší podporu protokolu Wayland
… více »Byla vydána nová verze 10.2 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnout lze nové balíčky Immich, Immich Machine Learning, uv a RustDesk Client.
TypeScript (Wikipedie), tj. JavaScript rozšířený o statické typování a další atributy, byl vydán v nové verzi 6.0. Příští verze 7.0 je kvůli výkonu přepisována do programovacího jazyka Go.
Christian Schaller z Red Hatu na svém blogu popsal své zkušenosti s používáním AI při vývoji open source aplikací pro Linux. Pomocí různých AI aktualizoval nebo vytvořil aplikace Elgato Light GNOME Shell extension, Dell Ultrasharp Webcam 4K, Red Hat Planet, WMDock, XMMS resuscitated (aktualizace z GTK 2 a Esound na GTK 4, GStreamer a PipeWire) a Monkey Bubble. SANE ovladač pro skener Plustek OpticFilm 8200i se mu zatím nepovedl.
Americké firmy Tesla a SpaceX postaví v texaském Austinu moderní komplex na výrobu čipů pro umělou inteligenci (AI). Součástí projektu s názvem Terafab budou dvě moderní továrny na výrobu čipů – jedna se zaměří na automobily a humanoidní roboty, druhá na datová centra ve vesmíru. Uvedl to generální ředitel těchto firem Elon Musk. Projekt by podle odhadů měl stát 20 miliard USD (zhruba 425 miliard Kč).
Byla vydána nová stabilní verze 6.11 (YouTube) multiplatformního frameworku a GUI toolkitu Qt. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
Ubuntu 26.04 patrně bude ve výchozím nastavení zobrazovat hvězdičky při zadávání hesla příkazu sudo, změna vychází z nové verze sudo-rs. Ta sice zlepší použitelnost systému pro nové uživatele, na které mohlo 'tiché sudo' působit dojmem, že systém 'zamrzl' a nijak nereaguje na stisky kláves, na druhou stranu se jedná o možnou bezpečnostní slabinu, neboť zobrazování hvězdiček v terminálu odhaluje délku hesla. Původní chování příkazu sudo
… více »Projekt systemd schválil kontroverzní pull request, který do JSON záznamů uživatelů přidává nové pole 'birthDate', datum narození, tedy údaj vyžadovaný zákony o ověřování věku v Kalifornii, Coloradu a Brazílii. Jiný pull request, který tuto změnu napravoval, byl správcem projektu Lennartem Poetteringem zamítnut s následujícím zdůvodněním:
… více »Tak a v Praze máme na ostro spuštěné T-Mobile UMTS FDD, takže zákazníci tohoto operátora mohou testovat rychlost HSDPA.
Zajímavá věc je, že jsem do testovacího provozu nebyl připuštěn, protože mám moc starou SIM kartu, ale v ostrém provozu se už k síti přihlásit mohu. Tedy, ono je to celé složitější. Ono vcelku není moc kde se do sítě přihlásit.
Tady na Praze-Stodůlkách mám - když se náležitě modlím - jednu čárku signálu a datové připojení podle nálady přeskakuje mezi pomalejším "3G" a rychlejším "HSDPA". Když zkusím zavolat, telefon po chvilce raději přecvakne na GSM, protože to nemá moc význam... Šel jsem tedy s telefonem do města, že to třeba bude lepší a ono prd. V centru nic, v Dejvicích nic... tomu říkají ostrý provoz? Ta šunka má i v Praze tak mizerné pokrytí, že mi na tom telefon zůstane tak 15 sekund, takže stěží vyzkouším, jakou to má rychlost.
Pohled na mapu pokrytí potvrzuje mou domněnku. Pokryli ranveje na Ruzyni, pár prdelí kolem Prahy, Prahu 4 (kde má T-Mobile tuším sídlo) a to je tak všechno. Tak se aspoň můžete podívat na latenci:
HSDPA:
PING 78.24.9.175 (78.24.9.175) 56(84) bytes of data. 64 bytes from 78.24.9.175: icmp_seq=1 ttl=54 time=82.5 ms 64 bytes from 78.24.9.175: icmp_seq=2 ttl=54 time=70.5 ms 64 bytes from 78.24.9.175: icmp_seq=3 ttl=54 time=69.0 ms 64 bytes from 78.24.9.175: icmp_seq=4 ttl=54 time=68.7 ms 64 bytes from 78.24.9.175: icmp_seq=5 ttl=54 time=66.7 ms 64 bytes from 78.24.9.175: icmp_seq=6 ttl=54 time=63.3 ms 64 bytes from 78.24.9.175: icmp_seq=7 ttl=54 time=63.7 ms
EDGE:
PING 78.24.9.175 (78.24.9.175) 56(84) bytes of data. 64 bytes from 78.24.9.175: icmp_seq=1 ttl=54 time=1634 ms 64 bytes from 78.24.9.175: icmp_seq=2 ttl=54 time=645 ms 64 bytes from 78.24.9.175: icmp_seq=3 ttl=54 time=244 ms 64 bytes from 78.24.9.175: icmp_seq=4 ttl=54 time=264 ms 64 bytes from 78.24.9.175: icmp_seq=5 ttl=54 time=207 ms 64 bytes from 78.24.9.175: icmp_seq=6 ttl=54 time=227 ms 64 bytes from 78.24.9.175: icmp_seq=7 ttl=54 time=205 ms
Tiskni
Sdílej:
V HTC Raphael v Opera Mobile mi to na schema.mistral.cz/speed na 2MB vzorku namerilo 2.5mbit/s.
Latence jsem mel dost podobny.
Bydlim kousek od Rican u Prahy, BTSku mam par metru od baraku, presto mam doma 3 obcas 2 carky ze ctyr.
Před chvíli jsem viděl nabídku jednoho WiFi poskytovatele (Slansko.net), který nabízí epesní 3 Mbit/s za 6900 Kč měsíčně :-O
K tomu nabízejí pronájem WiFi AP za lidových 1000 Kč měsíčně. Z vlastní zkušenosti vím, že rejžujou v několika vesnicích, kde je to s ADSL špatné, ale popravdě bych radši to špatné ADSL (2 Mbit/s) než tohle.
.. to vis nic neni zadarmo :D ... ale ten net za tech 450 kc/mesci (vyuzivam 8 let :D ) , tak nejede tak spatne ,, viz :
http://rychlost.cz/rh/201004578-0d47cb08cc.html .. a to u nas (Velvary
) je schopno jet adsl kolem 13 mbit/s