Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Jen takový nesmysl - jak to vypadá, když se přižene bouřkový mrak.
Dnes tu byla taková rychlobouřka. Před úderem blesku velice blízko našeho domu jsem čistě náhodou měl puštěný femon -H
, který každou sekundu vypíše informaci o odstupu signálu od šumu a chybovosti signálu. V mém případě jde o satelitní příjem přes DVB-S.
Parabola míří kamsi dopředu do nebe, takže postupně se zhoršující odstup signálu se podle mě nedá přiřknout tomu, že by se parabole ve výhledu hromadilo mračno. Na nebi míří na oblaka, která jsou kilometry daleko od mého místa. Začalo se to zhoršovat půl minuty před úderem a hned po resetu karty (která je za bleskojistkou, ale i tak byla mimo) po úderu byl signál opět na původních hodnotách.
Čím to může být? Rostoucí ionizací vzduchu?
Tiskni
Sdílej:
nejen u satelitu, ale ještě častěji u terestrického vysíláníJo, to potvrzuji. Do míst mezi anténou a Pálavou dost často zasahují blesky a úplně nejlíp to bylo vidět na klasickém analogovém vysílání. Těsně před úderem blesku začal narůstat bílý šum v obraze (řekl bych exponenciálně) do doby než prolétl blesk, což v obraze znamenalo velice silné čárkování. A pak zas klid jak po bouřce.
"detektor bouřky"nápodobně, vyšlo to před lety v nějakém amáru a já jsem místo našich KF použil tehdy dostupnější ruské a fungovalo to také.
jsem si dle nějakého návodu vyrobil "detektor bouřky"O tomhle psal v jedné ze svých knih Malina, taky tam měl návod na takový udělátko. Psal tam, že nejvíc se bouřeka projeví někde na středních vlnách, ale už teď přesně z hlavy nevím, jakej byl ten konkrétní rozsah.
relátko nebo stykačrelátko nebo stykač by se dal ovládat bezpečným napětím, to z toho drátu by šlo řešit přes nějaký odpojovač apod., ale na co toto řešit? Přepěťová ochrana? Proč? Na tyto věci se instaluje normální přepěťovka mezi anténu a svod dolů (F to F) a stojí to pár korun. Nehledě na to, že vzduchové jiskřiště celkem hodně zaruší signály TV/Rádia v okolí.
relátko nebo stykač by se dal ovládat bezpečným napětím, to z toho drátu by šlo řešit přes nějaký odpojovač apodNo jo, ale v případě zásahem vedlejší proudnicí (o hlavní snad ani nemluvě) nebo dostatečné elektromagnetické indukci by tam takové prvky byly spíš na okrasu.
Přepěťová ochrana? Proč? Na tyto věci se instaluje normální přepěťovka mezi anténu a svod dolů (F to F) a stojí to pár korun.Takové ty těžítka? No já nevím. Už do toho někdo zkusil pustit blesk? Když by se to před úderem kompletně odpojilo místo uzemnění, asi bych byl klidnější. Jinak jsou tu ještě jiné důvody:
Nehledě na to, že vzduchové jiskřiště celkem hodně zaruší signály TV/Rádia v okolí.Proto říkám, že by se to muselo ještě nějak vyřešit časově aby když bude napětí kolísat kolem prahu to furt nespínalo.
Takové ty těžítka? No já nevím.Úspěšně jsem to použil na chatě u rodičů, minulý rok při nějaké bouřce to bouchlo vedle a nic se u nás nestalo. Náš soused musel vyměnit jak předzes. v sítu tak i slučovač co byl dole.
Nevím co v těch ochranách je, ale skoro šest stováků za kus blbého drátuodkaz jsem sem dával, dělá to omko a stojí to cca 130 Kč.
Úspěšně jsem to použil na chatě u rodičů, minulý rok při nějaké bouřce to bouchlo vedle a nic se u nás nestalo.Dědovi praštilo přímo do baráku, a "bleskojistky" jak kdyby tam nebyly... Krom toho to kompletně odbarvilo/odrezavilo hromosvod, vypadal jak včera nainstalovanej
a ta bleskojistka opravdu funguje.No, tak umím si představit, že nějaké (menší než blesk) statické výboje tvořící se poblíž bouřek to uzemnit dovede, ale přímej zásah bleskem nevěřim, že to vydrží. Alespoň teda u mýho dědy to nevydrželo. Už ti do teho narval blesk přímo?
V této diskuzi odkazovaný článekJe to odsud a tam je novější revidovaná verze článku.
Díky digitalizaci satelitního příjmu máme dnes dva binární výstupy: 0 - není obraz 1 - je obraz. Mezitím již nic není.Není úplně pravda. Pravda je že ten práh kdy je a není signál je docela malý a bylo by právě lepší vymyslet nějaký váhovaný kód který by to pořešil (pokud už vymyšlen není).