Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Na Lupě vyšel článek pojednávající o rostoucím trendu, kdy mobilní operátor na základě žádosti předává policii údaje. Pojďme se podívat na to, o jaké informace se jedná.
Na úvod sděluji, že v zápisku uvádím informace dle vlastních zkušeností.
Policie má obecně dva způsoby, jak se legálně k informacím od operátora dostat. Vždy by tak měla učinit do 6 měsíců od období, které ji zajímá, pak už operátor nemusí mít data uchovaná.
Uživatel není nezbytně majitel. Policii tedy teoreticky stačí někdo, kdo podepíše, že je uživatelem čísla a uděluje souhlas. Je jedno, kdo ten telefon platí. Následně si žádost pro operátora policie interně schválí a operátor, zpravidla ihned, požadovaná data vydá. Operátor odůvodněnost či oprávněnost nezkoumá.
Pokud by tedy souhlas lživě podepsal někdo jiný, tak sice byl porušen zákon, ale policie už ta data bude mít. A protože u nás účel světí prostředky, nikdo to asi dál řešit nebude. Shrnu-li to: policie nemá velké technické překážky, jak se k datům dostat. Pokud tak učiní v rozporu se zákonem, je věc druhá, ale k datům se dostane.
Data od operátora jdou do rukou CIS ÚZČ SKPV, který je zpracuje do čitelnější podoby a obohatí o další informace. Za pozornost stojí to, že tato organizace dokáže ve výpisu rovnou doplnit některá čísla o jméno a adresu protistrany, pokud tato čísla byla v minulosti již lustrována. Na zbylá čísla pak policie jednoduše zavolá a když se dovolá, tak se zeptá, komu se dovolali.
Fakta o těchto údajích:
Mezi údaji poskytnutými operátorem není žádný údaj o Timing Advance (TA), tedy vzdálenosti mezi telefonem a BTS, a to ani žádný průměr. Osobně to považuji za největší slabinu poskytovaných údajů. Proč?
BTS totiž mívají překryv, a to se ani nebavíme o situaci, kdybyste svůj kapesní přístroj vybavili pořádnou anténou Yagi. Teoreticky se totiž můžete přihlásit k libovolné BTS do vzdálenosti až 35 km (v případě GSM; UMTS limit nemá). A je to tak i v praxi: několik málo kilometrů na jihovýchod od Českých Budějovic jsem se dostal do rakouského roamingu přes cca 30km vzdálený vysílač a signál byl překvapivě obstojný. Stejně tak jsem na severu Slovenska ve Vysokých Tatrách na hranicích s Polskem dokázal dohledat maďarské sítě (ke kterým už ale nebylo možné se přihlásit).
Nemám zkušenosti s manuální volbou BTS na současných smartphonech, ale moje stará Nokia to před 10 lety dokázala přes jakési servisní menu. Tato skutečnost je dvousečná. Mohli byste tvrdit, že jste ve městě XYZ vůbec nebyli, těžko ale budete přesvědčovat soud, že se váš telefon zázračně přepnul na jakousi vzdálenou BTS. Na druhou stranu by chytrý kriminálník s dobrými znalostmi a schopnostmi mohl vyrábět iluzi, že je kdesi úplně jinde, než doopravdy je. Pokud mu nestojí v cestě kopce nebo frequency reuse.
Sice to přímo nesouvisí se zbytkem článku (výpisy od operátorů), ale stejně na to v diskuzi přijde řeč...
Suma sumárum: obrana proti odposlechům vás nemusí nic stát (žádné drahé "šifrované" telefony není nutné kupovat). Pokud jste navíc Petr Kott a koupete se v milionech ve víně, tak jste fakt vůl, že něco říkáte do telefonu jen tak.
P.S.: Pokud se chcete vyhnout sledování polohy, tak nepoužívejte mobilní síť vůbec, ale spoléhejte se na veřejně dostupné Wi-Fi. Na rozdíl od našich něměcky mluvících sousedů jich tu máme opravdu hodně.
Tiskni
Sdílej:
tak by predtim melo byt zahajeno trestni rizeni/stihani.Pochopitelně tak může činit už v přípravné fázi, takže v době prověřování, co se stalo a kdo za to asi může.
Pochopitelně tak může činit už v přípravné fázi, takže v době prověřování, co se stalo a kdo za to asi může.Jinymi slovy asi kdykoliv se jim zachce
Stejně tak lze "kapschový systém" (provozuje ho firma Kapsch) využít k monitorování mobilů. Když máte zapnutý mobil a projedete s ním pod branou, systém ho dokáže rozpoznat a identifikovat.Uff, to by se realizovalo jak?
Tajné služby se dokonce podle znalců celé kauzy napíchly i na počítače sledovaných lidí, takže věděly, co si kdo píše v mailu nebo co hledá na internetu.Jakmile napíchli počítač, tak je monitorování jakýchkoliv hovorů samozřejmě hračka.
Ale sledují se RZ (jen na některých, tzv. enforcementních bránách, také to není zrovna levná technologie)Asi si to představuju jako Hurvínek válku, ale není sledování RZ prostě kamera a OCR? Co je na tom drahého?
Btw. většina rychlostních pastí (dvě kamery s fixní vzdáleností) vás nezměří, když změníte pruhProc by ne? A i kdyby, rozhodne neni dobry napad na to spolehat :)![]()
Mobil se normalne snazi pripojit k nejblizsi BTSce, staci mit takovou v brane (a nemusi mit plnou funkcnost) a i kdyz ho odmitne (BTSka telefon) a tudiz k prepojeni nedojde (a tak se na telefonu neobjevi), tak muze pri tom ziskat dost udaju na to, aby se dal telefon urcit.To mi přijde dost fantastické. Ještě tam je technický problém že vybírání BTS má jistou hysterezi a když pod bránou profrčíš, tak se to nestihne. Každopádně by k potvrzení/vyvrácení mělo stačit navštívit bránu s airprobe.
vysielatKdyby to dělal libovolný člověk s mozkem, tak by se vysílání zaplo jenom v případě že chce sledovat. Takže pokud po tvém vypnutém mobilu nikdo nejde (pravděpodobně ne), vydrží ti dlouho a ničeho si nevšimneš.
Ad patička:
ty máš nějaký nový job? - jo, prodávám SPDčka na bronyconech
Co jsou SPDčka? (bronycon tuším, co je)
Ale jen s upraveným firmwarem.Předpokládáš, že tam taková feature není už od výrobce.
Dost pochybuju, že by policie něco takového směla udělat.Jako kdyby policie nikdy neporušila zákon…
Pokud policie získá důkaz v rozporu se zákonem, tak ho u soudu nemůže použítAle může je to navést na cestu k získávání dalších důkazů.
Pokud policie získá důkaz v rozporu se zákonem, tak ho u soudu nemůže použítZ odkazovaného článku: A dokázaly odposlouchávat i spojení přes Skype, což je z hlediska právního velký problém. Na takové odposlechy ještě neexistují příslušná povolení a opora v zákoně.
Pokud policie získá důkaz v rozporu se zákonem, tak ho u soudu nemůže použítS tím mě trápí zajímavé dilema: dojde k nějakému incidentu a soud se omylem chystá odsoudit nevinného. Na poslední chvíli přijdu já a předložím třeba nelegálně pořízený videozáznam události, který dosvědčuje, že to bylo jinak. Co bude soud dělat? Má odsoudit nevinného nebo přihlédnout k nelegálně pořízenému důkazu?
Ale může je to navést na cestu k získávání dalších důkazů.Ano, ale asi stejně jako anonymní udání. Ty nelegálně získané důkazy nemohou použít ani v žádosti o odposlech.
Na takové odposlechy ještě neexistují příslušná povolení a opora v zákoně.Což nemusí znamenat, že je takový odposlech nelegální. Mnoho věcí není v zákoně uvedeno, ale přesto se na to zákon vztahuje díky právní analogii.
S tím mě trápí zajímavé dilema: dojde k nějakému incidentu a soud se omylem chystá odsoudit nevinného. Na poslední chvíli přijdu já a předložím třeba nelegálně pořízený videozáznam události, který dosvědčuje, že to bylo jinak. Co bude soud dělat? Má odsoudit nevinného nebo přihlédnout k nelegálně pořízenému důkazu?Důkazy ve prospěch obžalovaného soud může připustit, i pokud nebyly získány legálně.
S tím mě trápí zajímavé dilema: dojde k nějakému incidentu a soud se omylem chystá odsoudit nevinného. Na poslední chvíli přijdu já a předložím třeba nelegálně pořízený videozáznam události, který dosvědčuje, že to bylo jinak. Co bude soud dělat? Má odsoudit nevinného nebo přihlédnout k nelegálně pořízenému důkazu?
Mělo by platit:
in dubio pro reo – v pochybnostech ve prospěch žalovaného
Je to primárně presumpce neviny1 a v širším smyslu to znamená, že je lepší neodsoudit viníka než odsoudit nevinného.
[1] tzn. k tebou popisované situaci by ani nemělo dojít, protože soud by měl mít nezpochybnitelné důkazy, než někoho pošle za mříže
a ted trochu pravdy.Uff.
No az Vam ukradnou super telefon za 23.000 tisicMáš odkaz na informace byť o jediném případu, kdy policie po ohlášení tímto způsobem zajistila telefon a vrátila ho majiteli? Co si tak pamatuju, tak běžné krádeže včetně třeba i vykradení bytu se řeší tak, že se to všecko sepíše a odloží a to i v případě daleko větších škod než nějakého ušmudlaného founu. Člověk může být rád, když se policii výjimečně podaří zajistit třeba ukradené auto, které si majitel sám našel.
Člověk může být rád, když se policii výjimečně podaří zajistit třeba ukradené auto, které si majitel sám našel.vazne?
Zjistit, kde vsude vas telefon putoval a kde se nachazi (tedy jeho polohu) muze policie az to schvali soud.Proč ten článek na Lupě píše o čtvrt milionu případů?
Proc ty technologie pouzivate, kdyz pak nadavate, ze vas nekdo spicluje?Protože často není jiná možnost.
Zrovna u toho mobilu si říkám, že ho nosím spíš ze zvyku…
Proč ten článek na Lupě píše o čtvrt milionu případů?jak já to mám vědět? Pokud se nepletu, tak pod tím článkem nejsem podepsaný jako autor. Otázku prosím směruj na autora. A jak jsem psal, tohle stejně může policie zjistit až na základě rozhodnutí soudu. Jediná výjimka je u ztracených dětí, nebo těžce nemocných seniorů. Tam to nenese odkladu a soud to schvaluje dodatečně. Ale zase to chce si kluci pořádně nastudovat trestní řád. Doporučuji si koupit ten s komentáři
Protože často není jiná možnost.Ale je, vždy je jiná možnost. Znám pár lidí, co telefon nepoužívají, protože ho k životu nepotřebují a jsou to programátoři
jak já to mám vědět?Z toho + tvého tvrzení vyplývá, že soudy v ČR schvalují 110 žádostí za hodinu. To mi přijde asi tak o řád, možná i o dva mimo.
Ale je, vždy je jiná možnost.Samozřejmě, například se můžeš odstěhovat do And.
Zrovna u toho mobilu mi přijde, že ho nosím spíš ze zvyku. Náhradních1 možností je celkem dost:
Najdou se i případy, kdy se ten mobil fakt hodí, ale to stačí vyndat a zprovoznit jinak vypnutý přístroj – není důvod ho kvůli tomu v ostatních případech tahat všude zapnutý.
[1] spíš se z toho časem stane primární volba
Satelitní internet existuje, ale cena odpovídá pokrytíTo ovšem není nic pro mobilní zařízení. Jinak viz nedávná diskuze.
Ano, nemelo by se to zneuzivat.
Pěkné tvrzení, ale zločinci se jím nebudou řídit – je to asi jako když řekneš, že by se nemělo krást nebo zabíjet.
Ale tenhle Orwelismus me uz trosku stve. Proc ty technologie pouzivate, kdyz pak nadavate, ze vas nekdo spicluje? Ceho se bojite?
Koncentrace informací znamená koncentraci moci a to je dost nebezpečné. Jde o celkem zásadně nový druh nebezpečí. Ať už v minulosti byly režimy jakékoli, i různé diktatury a totality, vždycky to nakonec stálo na lidech, a tím pádem to bylo v principu demokratické. Jistě, komunisti ti mohli před dům postavit maringotku se dvěma STBáky, aby tě sledovali, taky za tebou mohli jezdit v autě nebo zaměstnat nějaké telefonist(k)y na analýzu tvých hovorů. Ale aby mohli sledovat jednoho občana, museli najít pár agentů ochotných dělat takovou práci. A nejen je najít, ale i zaplatit a motivovat, aby se jim na to nevykašlali a nešli dělat radši něco jiného. Takže pokud máš ve státě určitý počet obyvatel, potřeboval bys tak dvakrát až třikrát tolik agentů, na což nemáš lidi.
Nestačí, aby byl nahoře někdo zlý – musí mít pod sebou ještě dostatečné množství lidí, kteří ho za zlého nepovažují (nebo dostávají dobře zaplaceno – ale na to zase musí někdo vydělat) a budou pro něj pracovat. A z toho vyplývá relativní demokratičnost.
Ale když to sledování a vyhodnocování informací provádí stroje, tak tento přirozený kontrolní mechanismus chybí – a díky tomu je možná ještě vyšší koncentrace moci do rukou ještě užší skupiny lidí.
Nekde jsem cetl, ze na iPhone/Android telefonech je GSM modul pripojen primo na sbernici, a ze diky tomu muze mobilni operator zapisovat kamkoliv do RAMky vaseho telefonu bez omezeni. Netusite nekdo jestli je to pravda?Jak kde. Na některých má DMAčko, na některých komunikují jinak. Někdy se ale zase stane že v driveru je backdoor, který implementuje speciální příkazy jako „přečti soubor“ a „zapiš soubor“ (odkaz výše). Jindy třeba nemusí jít tohle, ale mikrofon je připojený do basebandu natvrdo, takže baseband může poslouchat.