Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Nějakou dobu jsem řešil, jak spravovat několik PC, které nemají veřejnou IPv4 adresu. Nějak jsem neměl důvěru v Hamachi a podobné služby. Zkoušel jsem n2n od http://www.vpnhosting.cz/, ale časem jsem k němu také pojal nedůvěru. No a pak mi poskytovatel internetu zprovoznil v té konkrétní lokalitě IPv6 - na straně klienta jsem měl tuším Teredo. Každopádně jsem si na to rychle zvykl.
Třeba se někomu bude hodit jednoduchý skriptík, jehož jediným cílem je vypnutí počítače po té, co skončí synchronizace (nahrávání dat do) Dropboxu. Používám ho když nahrávám velké soubory - na mém netu není Dropbox schopen správně odhadnout délku synchronizace a nechci, aby byl počítač zbytečně zapnutý.
MS má program Get Genuine a řekl bych, že nový (alespoň na českém TechSoupu). V něm je uvedeno:
Vaše organizace může vlastnit počítače s nelegálními, volně šiřitelnými či jen základními verzemi operačních systémů – ať už jste je získali na darovaných počítačích nebo nákupem počítačů při slevách či výprodejích.
Připadá mi to, že je to tah jak zvýšit podíl Windows 8 a taky tah jak z neziskovek dostat Linux. Že už by mu opravdu teklo do bot?
PS: Schválně jsem ho přeložil takto po slovech a můžete mne někdo v diskusi opravit, jak se to přeloží správně.
Update: Byl jsem upozorněn a uvědomil jsem si, že je to pravda, že neziskovky Linux nepoužívají, protože buď mají Windows za babku nebo na to mají prachy z grantů.
Jak jsem psal v minulém postu, tak jsem se pustil do instalace OpenSUSE na notebook Lenovo G580. Po prvních peripetiích s UEFI se mi podařilo systém nainstalovat, žel nefungovala síť a to ani drátová ani bezdrátová :(.
Po delší době (několik let) jsem si řekl, že je čas vyzkoušet něco nového. Mám rád KDE a tak jsem chtěl zkusit disto, ve kterém je KDE hlavní směr, protože Ubuntu přestalo v roce 2012 projekt Kubuntu sponzorovat, neboť to není jejich hlavní loď. Dobré reference jsem slyšel na OpenSUSE a tak jsem se s novým notebookem Lenovo G580 rozhodl pro něj.
Až do dnešního dne jsem si myslel, že Windows nerozlišují velikost písmen, ale to jsem se šeredně spletl. Potřeboval jsem, aby se počítač vypínal od pondělí do pátku ve 21 hodin, i když na něho není nikdo přihlášený a jen zapnutý. Dělá se to pomocí příkazu AT s parametry. Žel lokalizátoři mají takový blbý zvyk, že překládají i parametry příkazů (viz také Excel). Takže na anglických Windows je parametr "M" (jako Monday) a na českých "Po". Pondělí je ještě v pohodě, ale představte si pátek a nebo dokonce čtvrtek a úterý.
V dřívějších dobách, kdy Linux neuměl dobře pracovat s NTFS se na externí zařízení používal souborový systém Ext3, protože do Windows existovaly ovladače.
Tak ČS a.s. nám upgradovala a zřejmě i povýšila hardware:
Upozornění pro klienty služby SERVIS 24 Internetbanking Vážení klienti, z důvodu aktuálního počtu požadavků na službu SERVIS 24, není v současné chvíli možné přihlášení do aplikace Internetbanking. Velmi se Vám omlouváme za způsobené potíže. Pro úspěšné přihlášení uzavřete prosím Váš prohlížeč a opakujte přihlášení později.
Další Open Party Olomouc po dlouhé odmlce je tady. Tentokrát už devátá. Doufám, že doba čekání jen způsobila, že se více těšíte. Pozor, došlo ke změně místa.
V Electroworldu jsem v akci koupil foťák Z712 IS a 2x (napřed jsem si ho byl prohlédnout a pak při samotné koupi) jsem se jich ptal, jestli je možné do něj používat běžné baterie - podle otvoru do něho pasovaly 2 AA a taky to fungovalo. Tvrdili, že ano a doporučovali mi GP, které jsou NiMH tedy 2 x 1,2V = 2,4V. Jsem hlupák, že jsem si to neověřil.
Sice už je blízko další olomoucká konference, ale teprve teď se podařilo umístit na web část videí z loňských ročníků.
Možná, že čekáte, kdy se objeví oznámení o další (zimní) OPO (Open Party Olomouc), ale to čekáte marně. Rozhodli jsme se počkat až vyjde Etch.
Na a ten už vyšel, takže se rychle registrujte na Etch Release Party (Olomouc).
Proběhne už tento pátek!!!! Čas 18:00 zůstává, ale pozor změna místa.
Rezonance je jedním z nejúžasnějších přírodních jevů. Kdo studoval elektrotechniku tak si jistě vzpomene na trápení se SRO a PRO - sériový a paralelní rezonanční obvod: http://en.wikipedia.org/wiki/RLC_circuit.
Jako každý jev v přírodě ji lze využívat, ale také nám občas způsobí problémy. Jedním z nejslavnějších případů je katastrofa visutého mostu u Tacoma Narrows ve státě Washington, ke které došlo roku 1940. Vzpomínám si jak nám video záznam destrukce mostu promítali ve fyzice na FELu. Občas jsem si na tento případ vzpomněl, že by bylo super to promítnout studentíkům při výuce. Konečně jsem něco našel. Tady je pár odkazů.
A nakonec to nejlepší: na už uvedené stránce Wikipedie je video ve formátu OGG
Už jste někdy viděli živého vývojáře jádra? Ne? Tak to si nenechte ujít
Jestli bydlíte někde v okolí Olomouce a zajímá vás svobodný software, open source, Linux apod., tak si rozhodně nenechte ujít už pátou Open Party Olomouc.
Nedávno mi přestal fungovat můj web hostovaný na pipni.cz (freehosting).
Tak se mi podařilo rozběhat KySMS - grafickou nádstavbu nad SMSSend, paní Millerová.
Jedním z programů kvůli, kterým jsem ještě plně neopustil MS Windows je program na posílání SMS
Jako správný učitel nemám za celý rok dětí (kluci by mi dali, kdyby věděli, že o nich píšu jako o dětech) dost a tak ještě občas pomůžu s nějakým táborem.
Zrovna nedávno jsem četl tento článek o videoblozích a souhlasil s tímto názorem: "už takto je internet zanesen spoustou smetí ... a ještě tohle ... možná sem divnej, ale kdo má čas psát denně nějaký deníček nebo tyto deníčky číst? ... ", který se objevil pod ním v diskusi. A stejně jsem se nechal ukecat založit si vlastní blog.
Tak teď se máte na co těšit .