Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
ale to asi ten foťák mít nebudeNapř. Panasonic přepínání typu baterie má. Jestli i Kodak, to nevím.
Ten originál se jmenuje KLIC 8000 a není to ani běžný Li-ion článek, ale speciální akumulátorek s napětím 3,7 V, který vypadá jako dvě baterky spojené. Prodává se k němu nabíječka K7600-C. Foťák se prodává ve dvou sadách. Jedna s nabíječkou a akumulátorm a jedna bez. Foťák nedobíjí a neumí typ akumuátoru poznat.
Něco jiného jsou normální články Lithiové, které mají 1,5V, které prodává GM a asi na ně bude i speciální nabíječka.
Aha. Je to možné - alespoň to vypadá podle stránek GM. Já to hledal v tištěném katalogu a z něho jsem měl pocit, že je to nabíjecí.
Ale na základě komentáře jsem se už rozhodl pro originál. Na to jsem čekal: 1) Vydrží dlouho. 2) Rychle se nabije, takže jich nepotřebuješ moc - třeba když jsi na táboře s dětma a hodně fotíš, nahráváš do PC a znovu apod.
Normální baterky a nabíjecí mají jinou technologii, proto mají jiná napětí. Ale to se bavíme o NiMH a NiCd nabíjecích. Lionky a RAM nabíjecí mají taky 1,5V.
Neděláš správné závěry a to z více důvodů:
1) Zařízení samozřejmě musí pracovat i na menší napětí, protože jak se baterka vybíjí tak její napětí klesá a přestalo by to velice rychle fungovat.
2) Myslím, že i výrobce tuší, že lidi budou používat nabíjecí NiMH a tak zařízení patřičným způsobem konstruuje.
3) Nevím, jestli se dá říct, že "funguji normalne jako 1,5V", protože to bys musel provést přesné měření. Ale při rozdílu 0,3V zřejmě rozdíl v délce funkce nebude. Kdežto v mém případě je rozdíl 1,3V. Proto na NiMH baterky to vyfotí pár desítek fotek a na Li-ion 500.
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Fyzikalne tece proud (zaporne volne castice) od zaporneho polu ke kladnemu.Což samozřejmě neplatí vždy. Pokud je nosičem náboje kationt (resp. obecně kladně nabitá částice), teče samozřejmě od kladného pólu k zápornému
To máš samozřejmě pravdu ve chvíli kdy se tiše předpokládá, že všechna zařízení jsou na stejné napětí (tedy baterky). Ale tohle je jiný případ.
Zkus vzít spotřebič určený pro 5V na zdroj se 2V. A v tom je právě ten problém. Foťák očekává zdroj 3,7V a já mu dám 2,4V, což je 65% a to bych řekl, že je problém. Samozřejmě, že zařízení stačí k provozu menší napětí, ale má určitou mez pod kterou nepracuje. A k té mezi se samozřejmě dostane rychleji při vybíjení baterie z napětí 2,4V než z 3,7V.
Tak už ty vaše úvahy chápu, ale nesouhlasím s nimi.Ale měl bys.
Běžně se na vstupech zařízení používá stabilizátor, který na výstupu dodává téměř konstatní napětí i při změnách vstupního (kolísání napětí sítě, vybíjení baterky)...Stabilizátor neumí dát vyšší napětí, než mu poskytneš, takže když mu dáš slabé baterky, tak se prostě naplno otevře (a nebo taky ne, když ty baterky budou opravdu hodně slabé) a na jeho výstupu bude nějaké nízké napětí, které dávají ty baterky (mínus něco) Když procesoru nastavíš příliš nízké napětí (zdroj u procesoru řídí přímo napětí, které ten procesor dostává, žádný stabilizátor na pevné napětí tam není), tak je to to samé, jako když dáš foťáku slabé baterky - prostě ten řídící čip nebude mít dost a bude se chovat podivně nebo nebude fungovat.
Ikdyby tam stabilizátor nebyl tak úvaha: jsou tam tranzistory tak se to bude chovat podobně nefunguje. Velice záleží na zapojení tranzistorů. V TTL logice jsou taky tranzistory, ale funguje až od 4V nebo od kolika, ale v procesoru je logika i na mnohem menší napětí.Ano, pokud budeme srovnávat CPU v počítači a 7400 v nějaké stavebnici pro děti, tak je to relevantní. Tady ale srovnáváme CPU v počítači a nějaký jiný mikroprocesor v tom foťáku. Technologie bude pravděpodobně stejná nebo velmi podobná. A i tak je to jedno, protože nejde o to, jak velké napětí mu dáš, ale že mu dáš napětí menší, než chce
Navíc charakter napájení z baterky a sítě je jiný.Což je úplně irelevantní, protože se bavíme o napájení toho obvodu a buď tam je napětí pro spolehlivý provoz, nebo ne.
Stabilizátor neumí dát vyšší napětí, než mu poskytneš, takže když mu dáš slabé baterky, tak se prostě naplno otevře (a nebo taky ne, když ty baterky budou opravdu hodně slabé) a na jeho výstupu bude nějaké nízké napětí, které dávají ty baterky (mínus něco)To si právě nemyslím. Ano stabilizátor neumí dát vyšší napětí nežje na vstupu, ale když nemá dostatečné tak to neznamená, že bude otevřený naplno a vpodstatě napětí baterky propustí. Může úplně pozměnit jeho charakter. Např. jako LM 317, který když nemá dostatečné napětí na vstupu, tak na výstupu napětí prudce klesá http://www.national.com/mpf/LM/LM317.html.
Technologie bude pravděpodobně stejná nebo velmi podobná.To nevím.
To si právě nemyslím. Ano stabilizátor neumí dát vyšší napětí nežje na vstupu, ale když nemá dostatečné tak to neznamená...Což už se ale netýká mojí polemiky s tím, že nízké napětí způsobí, že čip přestane fungovat.
To nevím.Já jo. TTL opravdu ve foťáku nenajdeš.
Což už se ale netýká mojí polemiky s tím, že nízké napětí způsobí, že čip přestane fungovat.Aha. O tom samozřejmě nepochybuji. Já myslel, že debata je o tom, že na PC lze simulovat chování foťáku.
Já jo. TTL opravdu ve foťáku nenajdeš.To jsem samozřejmě myslel ne na TTL, ale na to, jestli je v PC a ve foťáku stejná logika.
Sice kvuli tomuhle dementnimu manazerskemu rozhodnuti (a jeste kvuli jedne - podobne donebevolajici - demenci) prisli o Apollo 13A kvůli řadě jiných dementních rozhodnutí přišli už o Apollo 1 - pro ty, co tam byli, to byla fakt blbá smrt (ten, kdo to zavinil, tam ale bohužel nebyl).
Moje původní myšlenka používat Ni-MH byla, že jsou levné, mám nabíječku a mohu je vyměňovat a proto jsem se na to ptal. Nyní jsem ale spokojený s tím, že tam mám ty Li-Ion. Opravdu to dost vydrží.
S Foťákem mám po dvou letech spíš problémy s kartou - jestli se kontakty poohýbaly nebo co.
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Aha. Díky.
Ad 1) Tím je Kodak pověstný. Ve Windows se to jak mass-storage nechová, ale v Linuxu se mi objeví jako adresář. Snad si to pamatuju dobře, protože jsem teď nainstalil Lennyho a něm se mi na noťasu rozběhla čtečka karet a dávám jí přednost.
Ad 2) :)
Tiskni
Sdílej: