Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Po delší době (několik let) jsem si řekl, že je čas vyzkoušet něco nového. Mám rád KDE a tak jsem chtěl zkusit disto, ve kterém je KDE hlavní směr, protože Ubuntu přestalo v roce 2012 projekt Kubuntu sponzorovat, neboť to není jejich hlavní loď. Dobré reference jsem slyšel na OpenSUSE a tak jsem se s novým notebookem Lenovo G580 rozhodl pro něj.
Neočekával jsem žádnou zradu - snad nějaký ten ovladač, ale hned na začátku jsem narazil na to, že na disku byly čtyři oddíly: bootovací (vfat), C: NTFS, D: NTFS (tam byly ovladače do Windows 7) a recovery oddíl. I když jsem D: zrušil (a C: zmešil, abych měl dost místa), tak jsem musel zvolit instalaci do rozšířeného oddílu - to byla první věc, která se mi moc nelíbí.
Na větší problémy jsem narazil s UEFI - matně jsem o něm něco četl na netu a tak jsem nevěděl, co s tím. Naštěstí v mém notebooku jde v BIOSu vypnout. Ale trvalo mi, než jsem na to přišel. Ale nechápu to. O UEFI se říká, že má nahradit BIOS a tak mi tedy není jasné, jaktože mám v PC BIOS a navíc je v něm možné UEFI vypnout?
Teď už mi zbývá jenom rozběhat obě síťovky (eth i wifi) :).
A ještě zajímavý odkaz s informacemi o UEFI od lidí os OpenSuse.
Tiskni
Sdílej: