Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Nějakou dobu jsem řešil, jak spravovat několik PC, které nemají veřejnou IPv4 adresu. Nějak jsem neměl důvěru v Hamachi a podobné služby. Zkoušel jsem n2n od http://www.vpnhosting.cz/, ale časem jsem k němu také pojal nedůvěru. No a pak mi poskytovatel internetu zprovoznil v té konkrétní lokalitě IPv6 - na straně klienta jsem měl tuším Teredo. Každopádně jsem si na to rychle zvykl.
Třeba se někomu bude hodit jednoduchý skriptík, jehož jediným cílem je vypnutí počítače po té, co skončí synchronizace (nahrávání dat do) Dropboxu. Používám ho když nahrávám velké soubory - na mém netu není Dropbox schopen správně odhadnout délku synchronizace a nechci, aby byl počítač zbytečně zapnutý.
MS má program Get Genuine a řekl bych, že nový (alespoň na českém TechSoupu). V něm je uvedeno:
Vaše organizace může vlastnit počítače s nelegálními, volně šiřitelnými či jen základními verzemi operačních systémů – ať už jste je získali na darovaných počítačích nebo nákupem počítačů při slevách či výprodejích.
Připadá mi to, že je to tah jak zvýšit podíl Windows 8 a taky tah jak z neziskovek dostat Linux. Že už by mu opravdu teklo do bot?
PS: Schválně jsem ho přeložil takto po slovech a můžete mne někdo v diskusi opravit, jak se to přeloží správně.
Update: Byl jsem upozorněn a uvědomil jsem si, že je to pravda, že neziskovky Linux nepoužívají, protože buď mají Windows za babku nebo na to mají prachy z grantů.
Jak jsem psal v minulém postu, tak jsem se pustil do instalace OpenSUSE na notebook Lenovo G580. Po prvních peripetiích s UEFI se mi podařilo systém nainstalovat, žel nefungovala síť a to ani drátová ani bezdrátová :(.
Po delší době (několik let) jsem si řekl, že je čas vyzkoušet něco nového. Mám rád KDE a tak jsem chtěl zkusit disto, ve kterém je KDE hlavní směr, protože Ubuntu přestalo v roce 2012 projekt Kubuntu sponzorovat, neboť to není jejich hlavní loď. Dobré reference jsem slyšel na OpenSUSE a tak jsem se s novým notebookem Lenovo G580 rozhodl pro něj.
Až do dnešního dne jsem si myslel, že Windows nerozlišují velikost písmen, ale to jsem se šeredně spletl. Potřeboval jsem, aby se počítač vypínal od pondělí do pátku ve 21 hodin, i když na něho není nikdo přihlášený a jen zapnutý. Dělá se to pomocí příkazu AT s parametry. Žel lokalizátoři mají takový blbý zvyk, že překládají i parametry příkazů (viz také Excel). Takže na anglických Windows je parametr "M" (jako Monday) a na českých "Po". Pondělí je ještě v pohodě, ale představte si pátek a nebo dokonce čtvrtek a úterý.
V dřívějších dobách, kdy Linux neuměl dobře pracovat s NTFS se na externí zařízení používal souborový systém Ext3, protože do Windows existovaly ovladače.
Sice už je blízko další olomoucká konference, ale teprve teď se podařilo umístit na web část videí z loňských ročníků.
Možná, že čekáte, kdy se objeví oznámení o další (zimní) OPO (Open Party Olomouc), ale to čekáte marně. Rozhodli jsme se počkat až vyjde Etch.
Na a ten už vyšel, takže se rychle registrujte na Etch Release Party (Olomouc).
Proběhne už tento pátek!!!! Čas 18:00 zůstává, ale pozor změna místa.
Rezonance je jedním z nejúžasnějších přírodních jevů. Kdo studoval elektrotechniku tak si jistě vzpomene na trápení se SRO a PRO - sériový a paralelní rezonanční obvod: http://en.wikipedia.org/wiki/RLC_circuit.
Jako každý jev v přírodě ji lze využívat, ale také nám občas způsobí problémy. Jedním z nejslavnějších případů je katastrofa visutého mostu u Tacoma Narrows ve státě Washington, ke které došlo roku 1940. Vzpomínám si jak nám video záznam destrukce mostu promítali ve fyzice na FELu. Občas jsem si na tento případ vzpomněl, že by bylo super to promítnout studentíkům při výuce. Konečně jsem něco našel. Tady je pár odkazů.
A nakonec to nejlepší: na už uvedené stránce Wikipedie je video ve formátu OGG
Už jste někdy viděli živého vývojáře jádra? Ne? Tak to si nenechte ujít
Jestli bydlíte někde v okolí Olomouce a zajímá vás svobodný software, open source, Linux apod., tak si rozhodně nenechte ujít už pátou Open Party Olomouc.
Tak se mi podařilo rozběhat KySMS - grafickou nádstavbu nad SMSSend, paní Millerová.
Jedním z programů kvůli, kterým jsem ještě plně neopustil MS Windows je program na posílání SMS
Zrovna nedávno jsem četl tento článek o videoblozích a souhlasil s tímto názorem: "už takto je internet zanesen spoustou smetí ... a ještě tohle ... možná sem divnej, ale kdo má čas psát denně nějaký deníček nebo tyto deníčky číst? ... ", který se objevil pod ním v diskusi. A stejně jsem se nechal ukecat založit si vlastní blog.
Tak teď se máte na co těšit .