Byla vydána nová verze 12.0.0 vizuálního programovacího jazyka Snap! (Wikipedie) inspirovaného jazykem Scratch (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu.
Počítačovou hru Gravity Circuit (ProtonDB) lze do 14. června do 19:00 získat na Steamu zdarma. Napořád.
Nejnovější X.Org X server 21.1.23 a Xwayland 24.1.12 řeší 9 bezpečnostních chyb.
npm balíčky @redhat-cloud-services byly kompromitovány.
Byly publikovány informace o zranitelnosti CVE-2026-46243 pojmenované CIFSwitch v Linuxu od roku 2007. Běžný uživatel může získat práva roota (lokální eskalaci práv). V upstreamu je již opraveno.
Nvidia na své konferenci NVIDIA GTC Taipei 2026 představila řadu novinek. Společně s Microsoftem představili superčip NVIDIA RTX Spark (až 6 144 jader GPU, 20 jader CPU, 1 petaflop AI výkonu v FP4 a 128 GB jednotné paměti). První notebooky a stolní počítače s tímto čipem od Nvidie místo Intelu nebo AMD by se měly na trh dostat na podzim letošního roku.
Na Kickstarteru běží kampaň na podporu kapesního počítače s Linuxem CardputerZero od společnosti M5Stack. Postaven je na Raspberry Pi Compute Module 0. Podporuje moduly M5. Koupit lze s rozšířeními LoRa a CC1101.
Tento týden se bude vyznačovat zejména deštěm, a proto vás může zajímat, že již v úterý proběhne 63. Virtuální Bastlírna, která se bude odehrávat přímo v teple vašich domovů a bastlíren. Proto se připojte k této volné otevřené diskuzi bastlířů, techniků, vědců, ve které se probírají novinky a zajímavá témata z techniky. Mezi největší novinky bude tentokrát patrně patřit oznámení hackerského nástroje Flipper One. Zároveň úspěšně probíhá
… více »86Box (Wikipedie), tj. emulátor retro počítačů založených na x86, byl vydán ve verzi 6.0. Přibyly například zvuky pevného disku. Na GitHubu jsou vedle zdrojových kódů ke stažení také připravené balíčky ve formátu AppImage.
Byla vydána nová verze 4.6 audio přehrávače Audacious (Wikipedie). Z novinek lze vypíchnout nový plugin pro procházení soubory, podporu audio formátu Musepack SV8 nebo přechod na build systém Meson.
Read-only je super na záchranu, ale to pochopíš až potom keď ti pri zálohovaní disk spraví poslednú otočku platien, ale posledný zápis do NAND.
Read-only je viac bezpečný proces. Pokúsim sa to objasniť. Napr. sa tam teraz ideš hrabať a nejaká aplikácia ktorú si spustil sa tam vyblije pretože bug a to bude posledná kvapka na definitívny rozpad štruktúry disku. Zažil som aj HW chybu, kedy aplikácia zapísala kde nemala mať prístup. Celkovo je RW náchylné na to niečo posrať, napríklad nevinná aplikácia zmaže celý adresár, stačí si zapnúť svoj obľubený internetový vyhľadávač a občas sa budeš od smiechu chytať za brucho
~# ntfsfix /dev/sdaX ~# mount -t ntfs-3g -o remove_hiberfile,rw /dev/sdaX /mnt
to: otasomil
Snad mluvíme o stejné činnosti, ale ve Windows 'rychlé spouštění' je podvod na laiky. Ano, grafika naběhne rychle (prostředí Windows), ale při následném spouštění programů v podstatě si dodatečně 'vyžerete' čas, který je potřebný k natažení dalších částí systémů, aby spouštěný program mohl běžet. Zvláště je to patrné u slabších laptopů.
Jinak řečeno, ano obrázek na pozadí (wallpaper) uzříte brzo, ale pak si stejně vyčkáte.
To: Bedňa
Právě jsem zkusil plnou verzi antiX z USB-flash. PLS.
1. Jak uložit nastavení časového pásma (Europe Prague) a klávesnice CZ?
2. Jak zpřístupnit disk /dev/sda1 s NTFS (Windows)?
3. Jak spustit program (např. mc) jako root? V Ubuntu předchází sudo, zde se mluví o sux (rox).
Dík i za odkaz.
Dík. Založil jsem o problému nové téma AntiX LiveUSB - jak zpřístupnit partition Windows NTFS, abych nezamořoval jiné.
Tiskni
Sdílej: