Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Zajímavý experiment na oddaných uživatelích Apple provedený firmou Intel. Apple users are clueless about laptops (says Intel). Pouze v angličtině, ale dobře srozumitelné i video.
V UBUNTU jsem potřeboval připojit přes USB mobilní tiskárnu Canon i70.
Nejdříve jsem zkusil jako ekvivalentní ovladač Canon BJC600 (Canon i70 není v nabídce ovladačů v Ubuntu) doporučený na adrese
http://openprinting.org/show_printer.cgi?recnum=Canon-i70
Ten se mi neosvědčil, nejde mi nastavit tisk na celou A4 stránku. Vše bylo tištěno zmenšeně (i testovací stránka) asi na 1/3, ikdyž jsem měl nastaven papír A4.
Objevil jsem doporučení na jiný ekvivalentní ovladač Canon BJC7000 doporučený na adrese
http://www.linuxexpres.cz/business/linux-v-drazni-inspekci
Použitý driver pro Canon BJC7000 zatím vypadá dobře.
Máte zkušenosti i s jinými ovladači?
Zkušenost s instalací anti-viru F-prot (sw firma FRISK ICELAND) v UBUNTU, který běží v grafickém prostředí Gnome.
Uspěl jsem napoprvé, ač s menšími problémy (uvedu zvýrazněně).
Má znalost Linuxu a Ubuntu je na úrovni běžného uživatele.
http://www.f-prot.com/support/helpfiles/unix/workstation/index.html
Doporučuji předem připravit:
a) instalační CD s UBUNTU (stejnou verzi jaká již běží na PC)
b) aktivovat připojení na Internet
c) stáhnout dva soubory (antivir a grafickou nadstavbu)
z adresy
http://www.f-prot.com/products/home_use/linux/
kde je soubor
fp-linux-ws.deb
velikost asi 6,65MB
a
http://web.tiscali.it/sharp/xfprot/
kde je soubor
xfprot-1.22.1.tar.gz
velikosti asi 120KB