Nejnovější X.Org X server 21.1.17 a Xwayland 24.1.7 řeší 6 bezpečnostních chyb: CVE-2025-49175, CVE-2025-49176, CVE-2025-49177, CVE-2025-49178, CVE-2025-49179 a CVE-2025-49180. Nils Emmerich je nalezl koncem března a dnes publikoval detaily.
Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.4 (Mastodon). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovek v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.
UN Open Source Week 2025 probíhá tento týden v sídle Organizace spojených národů v New Yorku. Středeční a čtvrteční jednání bude možné sledovat na UN Web TV.
Byla vydána nová verze 2.50.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 98 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Infrastrukturu pro chatovací aplikaci Telegram provozuje člověk s vazbami na ruské zpravodajské služby. Upozorňují na to investigativní novináři z redakce iStories. „Vedneev dodává služby ruskému státu včetně jeho jaderného institutu nebo zpravodajské službě FSB,“ říká v podcastu Antivirus novinář Jan Cibulka. Uživatelům, kteří si chtějí své informace chránit, doporučuje Telegram vůbec nepoužívat, a raději zvolit jednu z alternativ, WhatsApp nebo Signal.
The Trump Organization spustila ve Spojených státech mobilní síť Trump Mobile s neomezeným tarifem The 47 Plan za 47,45 dolarů měsíčně a představila vlastní značku telefonů The T1 Phone s Androidem za 499 dolarů.
Vývojáři KiCadu se na svém blogu rozepsali o problémech KiCadu v desktopových prostředích nad Waylandem. KiCad běží, ale s významnými omezeními a problémy, které podstatně zhoršují uživatelský komfort a vývojáři je nedokážou vyřešit na úrovni KiCadu. Pro profesionální používání doporučují desktopová prostředí nad X11.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
DOPLNĚNÍ pro www.convertpdftoword.net
Málo hvězdiček ** jsem dal z důvodu, že exportovaný DOC dokument je needitovatelný jen opravitelný. Co řádek to editovalná buňka. Ze souboru velikosti 2,3MB PDF vytvořil 5,3MB DOC a při pouhém otevření a opětném uložení bez editačních změn se zmenšil na 2,3MB. Pokud jsem jej však uložil do RTF vznikl gigantický soubor 238MB.
Kladem zůstalo, že zvládnul všech 44 stránek prošpikovaných grafikou celkem dobře. Konverze byla velmi rychlá.
A to třeba Abiword, nebo OtevřenáOpice neumí PDF naimportovat? (Nevím, asi bych neměl moc náladu svěřovat své texty nějaké pofiderní online službě...)
Abiword si neumí poradit s vloženými obrázky.
OOo www.grafika.cz/art/sw/openoff3.html
Po instalaci se nabízí možnost otevření dokumentu v Draw či Impress (později má být k dispozici i otevření ve Writeru), a to k základním úpravám typu změny několika málo údajů, odstranění určitého úseku textu apod. Zpracování PDF formulářů zatím není podporováno, rovněž další prvky jsou převáděny s omezeními.
extensions.services.openoffice.org/project/pdfimport
Takže OOo, nic moc.
pdftotext
nebo jsem viděl i nějaký (český?) program v Qt, který uměl normálně editovat a exportovat PDF.
Zkusil jsem pdfedit a výsledek: Unknown exception in script occured u dvou souborů, které mi na výše uvedených on-line službách běžně procházely.
K čemu takové harakiri? OpenOffice.org 3 (od Novellu?) umí díky pluginu importovat PDF
Tak tohle může napsat jen ten kdo s tím nezkusil něco naimportovat.
To: Petr - Říkáš pravdu, OpenOffice.org = co řádek, to upravovatelná buňka, takže žádná souvislá editace. Jedině freepdfconvert.com, který uvádím hned jako první, je schopný k editaci. Škoda toho omezení u free jen na dvě stránky.
Co řádek, to upravovatelná buňka, žádná souvislá editace celé stránky. Navíc z 2MB PDF souboru vytvořil 27MB soubor.
Tiskni
Sdílej: