V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
- nadšení, že Apple bude produkovat něco, co by je oslovilo a chtěli by
- údiv, že s předvedenými funkcemi jsou kompy dávno v prodeji běžně, ale ne od Apple
=> lidé by se neměli samo-izolovat
AFJsi na českém webu.
nj ale to sou lidi placený za názory a si asi jako mysleli že když dou na předváděčku applu by ho jakoby měli chválit ikdyž si myslej třeba něco úúúúúúplně jinýho :D ;D
ale dotycny se prece nakazil sam!Jak se může někdo nakazit sám? Tím myslíš jako od netopýra?
Treba. Nebo od jineho cloveka.No tak vzhledem k tomu, že ti příslušní netopýři u nás nejsou tak přichází v úvahu pouze od jiného člověka, takže asi těžko se někdo nakazí sám.
platí úroveň, kterou nastaví ti, kterým je nejvíc jedno, že kolem sebe prskají virusTo prece neni pravda. Pokud mas pocit, ze venku vsichni prskaji virus, vyhybej se jim. Ale nenut k tomu ostatni. V cem je sakra problem?
A kde je hranice, kdy je legitimni delat lockdown?Dobrá otázka, kde je ta hranice podle tebe?
No to můžeš vždycky, ne?Dekuji. Konecne uvazujes konstruktivne.
Nebo jak by vypadala situace, kdy by to nešlo?Jiste mas bohatou fantazii.
V téhle diskusi upřímně řečeno víceméně jen provokuju.Ja vim. Jak jsem psal, citim NAPALM
nejde ani tak o nebezpečnost nemoci, stát prostě nesmí vyhlásit lockdown nebo jiná omezující opatření vůbec nikdy bez ohledu na intenzitu epidemie?Ano. Z meho pohledu je tak. Podle meho by nemoc nemela byt duvodem ke statem organizovanemu omezeni lidskych svobod a ekonomiky. Pokud bychom chteli byti konzistentnimi s tim, ze na toto ma stat mit pravo, pak muzeme rici, ze na nemoci spojene s obezitou zemre X tisic lidi (jiste vice nez na covid), takze je legitimni, aby stat naridil povinne odtucnovaci kury dospelym lidem, zakazal tucna jidla v restauracich, atd.
Ano. Z meho pohledu je tak. Podle meho by nemoc nemela byt duvodem ke statem organizovanemu omezeni lidskych svobod a ekonomiky.Ok, nicméně to je celkem kontroverzní postoj, u kterého se nedá úplně očekávat nadšený souhlas většinové společnosti...
Pokud bychom chteli byti konzistentnimi s tim, ze na toto ma stat mit pravo, pak muzeme rici, ze na nemoci spojene s obezitou zemre X tisic lidi (jiste vice nez na covid), takze je legitimni, aby stat naridil povinne odtucnovaci kury dospelym lidem, zakazal tucna jidla v restauracich, atd.Teoreticky ano. Ale implementace by byla složitá - nejsou ani tak problém třeba tučný jídla jako takový, problém je spíš množství, v jakým je někteří lidi konzomují. Málokterý jídlo je tak nezdravý, že by sis ho nemohl dát ani jednou za čas. Taky je to ekonomický problém - zdravější jídlo je typicky dražší. Jinak za mě tahle otázka obecně - jak moc nechávat všechno na lidech a jak moc 'nařizovat' - je otevřený problém, kde oboje má svoje špatný stránky.
Ok, nicméně to je celkem kontroverzní postoj, u kterého se nedá úplně očekávat nadšený souhlas většinové společnosti...Trvat na svobode je kontroverzni? Asi jak pro koho. A jinak ano, kdyz se podivame, koho si zvolil lid, tak nelze ocekavat nadseny souhlas.
Ja naopak vycitam vlade, ze opatreni zavedla. Stalo to obrovske ekonomicke, lidske skody. Efekt? Zadny. Lide stejne umirali. A tito blazni chteji opatreni razantnejsi a drivejsi, coz by akorat stalo vice penez a vetsi skody. Lide by meli vytahnout hlavy z pisku. Uvedomit si, ze stat zde opravdu neni v roli universalniho ochrance. Ze proste pred chripkou se ochranim nejlepe sam.Moment. Jednou chceš opatření více, jindy zase méně, jak to tedy je?
Pro mne tvuj zivot nema zednou hodnotuTohle jednoduše není pravda. Život ostatních lidí pro tebe má hodnotu. Už minimálně z toho důvodu, že ostatní lidi spolu-tvoří systém, ve kterém žiješ, dodávají ti potraviny, energii, suroviny, výrobky, obchodují s tebou, poskytují ti prácovní místo atd. Bez ostatních lidí by se ten systém, ve kterém žiješ, zhroutil. Chápu, že se chceš tvářit - asi hlavně sám před sebou - že jsi zcela samostatný, soběstačný a na ostatních lidech zcela nezávislý. Že nikomu nic nedlužíš, a tudíž nemusíš na nikoho brát ohledy. Ale dokud nežiješ stylem á la Walden, tak to tak prostě není. Možná se chystáš říct, že celej systém může klidně jít do kelu, že si poradíš bez něj. Možná ano, ale vzhledem k tomu, že jsi doposud neodešel do lesů, že si rád zajdeš do restaurace, že se rád v diskusi zapýříš svým osmiválcem (za který vděčíš systému a sám bys nebyl schopen ho vyrobit!) atd. atd., tak je zjevné, že ten systém pro tebe má nezanedbatelnou hodnotu, a tudíž nvyhnutelně pro tebe mají hodnotu i ostatní lidi, protože ho spoluvytváří. Nemá smysl předstírat, že to tak není.
dokud nežiješ stylem á la WaldenJakože pokrytecky?
But Thoreau did not live as he described, and no ethical principle is emptier than one that does not apply to its author. The hypocrisy is not that Thoreau aspired to solitude and self-sufficiency but kept going home for cookies and company. That’s just the gap between aspiration and execution, plus the variability in our needs and moods from one moment to the next—eminently human experiences, which, had Thoreau engaged with them, would have made for a far more interesting and useful book. The hypocrisy is that Thoreau lived a complicated life but pretended to live a simple one. Worse, he preached at others to live as he did not, while berating them for their own compromises and complexities.btw lol
Although his writings would receive widespread acclaim, Thoreau's ideas were not universally applauded. Scottish author Robert Louis Stevenson judged Thoreau's endorsement of living alone and apart from modern society in natural simplicity to be a mark of "unmanly" effeminacy and "womanish solitude", while deeming him a self-indulgent "skulker".
Ehm, co je to za otázku? Je to axiom a o axiomech se nediskutuje.ale dotycny se prece nakazil sam!Jak se může někdo nakazit sám? Tím myslíš jako od netopýra?
Čas od času mám na chvilku v ruce něčího iPhona. Vše to vždy byly nepříjemné zážitky. Nedá se to používat, řada věcí se tam dělá jinak (na to by se zvyknout dalo), navíc nelogicky (to už je špatně) a bez možnosti si to přenastavit (protože náckové z Apple zjevně vědí líp než já, co by mi vyhovovalo). Ono to je prostě o těch Stallmanovských svobodách uživatele, kterých ti Apple krade strašně moc a ještě má tu drzost nechat si to královsky platit.Apple počítač bych používat nechtěl (zkušenost mam, není to nějak strašně špatné, ale pro mě by to nemělo výhody, spíš naopak). U telefonů je situace jiná, nedávno jsem došel ktomu, že nemám lepší možnost než iPhone. Hlavní důvod je cca 5-letá podpota a celkově poměrně dobrá funkčnost (třeba foťák je opravdu velmi dobrý). Android je prošpikovaný Googlem, ve výsledku je to ještě méně svobodný systém než Apple. LOSem to člověk může trochu zlepšit, ale podpora je stejně krátká nebo kratší (protože ji dělá náhodný člověk, který se na to v náhodný moment vykašle). (Fairphone jsem zkoušel, tl;dr nepomohlo to, viz diskuse). Linuxové telefony jsou co vím víc nefunkční než funkční a nejsou na ně aplikace. Telefony nemají dobré řešení.
Tiskni
Sdílej: