Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Třeba se někomu bude hodit jednoduchý skriptík, jehož jediným cílem je vypnutí počítače po té, co skončí synchronizace (nahrávání dat do) Dropboxu. Používám ho když nahrávám velké soubory - na mém netu není Dropbox schopen správně odhadnout délku synchronizace a nechci, aby byl počítač zbytečně zapnutý.
Na Dropboxu se mi líbí, že má podporu Linuxu a dokonce nepotřebuje ani X-ka. Existuje k němu také skript v Pythonu, kterým lze s Dropboxem komunikovat.
Takže: V nekonečné smyčce se do proměnné A uloží status Dropboxu (Dropbox mi běží pod jiným uživatelem (user). Jestliže je Dropbox zasynchronizovaný "Up to date", tak se vyvolá vypnutí PC (za pět minut). Pokud ne, tak se obsah proměnné A vypíše např.:
Syncing "Soubor.zip" (3 hrs left)
Downloading "Soubor.zip" (9.0 KB/sec, 3 hrs left)
čeká se nějaký čas (v mém případě 15 minut) a vše se opakuje. Skript spouštím pod rootem, aby měl uživatel práva na vypnutí.
#!/bin/bash while true do A=$(su user -c "python /home/user/dropbox.py status 2>&1") if test "$A" = "Up to date" then /sbin/shutdown -hP +5 fi echo $A sleep 900 done
Tiskni
Sdílej:
-P
jsem nikdy nepotřeboval. Na druhou stranu doporučuju vždy používat now
, jinak na sebe shutdown může zvukově upozorňovat, což je většinou nežádoucí. Zvlášť když člověk spí.