Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Ne, nebudu tu popisovat svou distribuční turistiku, ani vás zarputile přesvědčovat o tom že ta moje distribuce je prostě nej. Místo toho bych chtěl napsat krátké zamyšlení nad kritérii, podle kterých vybírat linuxovou distribuci na desktop začínajícího (z hlediska non-majoritních OS) uživatele, protože přeně taková situace mě v posledních dnech potkala hned třikrát.
Brzy (doufám) úspěšně odmaturuji na SPŠE Olomouc, a pak se pokusím o řízenou sebevraždu současným studiem Ekonomie na VŠE NF a Komunikací, multimedií a elektroniky na ČVUT FEL v Praze. A protože jsem tu narazil na pár zápisků o spolubydlení, tak sem se rozhodl že se pokusím sehnat střechu nad hlavou i tady.
Nevíte někdo o něčem? Pokud by někdo shánel spolubydlícího, myslím si, že bychom se nakonec určitě nějak domluvili. Obrázek o mě si můžete udělat ze všeho co najdete na internetu, od mého blogu, přes mé komentáře na ABClinuxu až po ... všechno ostatní.
Pokud má někdo nějaké další (pokud možno konstruktivní) otázky, mailujte na michal <[et]> halenka <[dot]> eu
Update: Nemám vyhraněný názor na "správnou" linuxovou distribuci. :-D