Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Jak jsem psal v minulém postu, tak jsem se pustil do instalace OpenSUSE na notebook Lenovo G580. Po prvních peripetiích s UEFI se mi podařilo systém nainstalovat, žel nefungovala síť a to ani drátová ani bezdrátová :(.
Tady je postup pro drátovou síť:
Co je tam za hardware:
lspci -nnk | grep -iA2 net 02:00.0 Ethernet controller [0200]: Atheros Communications Inc. AR8162 Fast Ethernet [1969:1090] (rev 08) Subsystem: Lenovo Device [17aa:3979] Kernel driver in use: alx 03:00.0 Network controller [0280]: Broadcom Corporation BCM4313 802.11b/g/n Wireless LAN Controller [14e4:4727] (rev 01) Subsystem: Broadcom Corporation Device [14e4:0587] Kernel driver in use: bcma-pci-bridgeProšel jsem celkem dost diskusí a z nich jsem pochopil, že je potřeba zkompilovat modul do jádra konkrétně alx Ethernet driver. Po čisté instalaci v OpenSUSE některé věci nutné pro kompilaci jaderného modulu chybí a ty je potřeba doinstalovat. Instalace v OpenSUSE se v příkazové řádce provádí pomocí:
sudo zypper install aplikaceKonrétně je potřeba doinstalovat:
sudo zypper install gcc make linux-glibc-devel kernel-devel kernel-desktop-devel
Dost dlouho mi trvalo než jsem pochopil, kterou verzi ovladače mám stáhnout, protože většina návodů nebyla úplně aktuální a vztahovala se k verzi 12.2. V mém případě pro verzi 12.3 bylo potřeba stáhnout právě verzi uvedenou zde. Já se pokoušel stahovat verzi nejnovější z této stránky a to byla chyba, protože z posledních verzí byl ovladač alx odstraněn.
Pak už jen stačilo:
tar -jxvf compat-drivers-2013-03-04-u.tar.bz2 cd compat-drivers-2013-03-04-u/ ./scripts/driver-select alx make sudo make install
a následně je potřeba
reboot
Doufejme, že časem se ten modul do jádra dostane a kompilace nebude nutná.
Podařilo se mi rozběhat i wifi:
Na PackManovi jsou balíčky ovladače Broadcom's IEEE 802.11a/b/g/n BCM43*
A ve fóru je postup instalace.
Tiskni
Sdílej:
Doufejme, že časem se ten modul do jádra dostane a kompilace nebude nutná.Próč?
No, protože řešit problémy s hardwarem a nemít k tomu net je docela sranda.
Pokud nemusím tak nekompiluji :).
Bez netu - to je dnes fakt problém i s Widlema.
Ale já před 2 roky instaloval na G555 (předchůdce) Ubuntu LTE a žádné problémy. Vše jelo napoprvé.
No, co jsem pochopil závěry na netu, tak prostě ta wifi karta s polovinou wifi routerů jede a s druhou polovinou dělá ty problémy. Wifinu jsem ještě neřešil - stejně tam kvůli práci musím nechat Windows.
Já bych si takový notebook nekoupil - hlavně kvůli klávesnici: tím, že je tam numerická část, tak je všechno menší a dělá mi to problémy a velice hloupě jsou umístěny klávesy PgUp, PgDn, Home, End, Del. Taky mi vadí, že tam není pořádná LED ukazující aktivitu disku.
No co jsem cetl, tak podobne problemy meli i na Windows. Jen jim to jelo o trosku lip (o trosku znamena jelo dal nez 20 cisel od AP, ale porad ne tak, aby to byla vyhra.
To bol presne aj mmôj prípad. Zlaté OpenSuse, že malo zdrojáky jadra a vývojové nástroje na inštalačnom DVD, moc mi to uľahčilo robotu. Stačilo mi už len zohnať si tie compat-drivers
.
Odvtedy s každou novou verziou jadra pozerám, či tam je alx
...
Máš stejný notebook?
A nemáš přehled jak to s tím alx v jádře vypadá?
Nie, mám stolný HP.
Čo sa týka alx v jadre, podľa môjho názoru sú hoši vývojárski príliš sebakritickí. Myslím, že to funguje už OK, ale oni stále váhajú so zaradením.
(Ja som inak kvôli tomu neprešiel na najnovšie Suse. Sa mi nechce to pri inštalácii absolvovať znova - a na priamy upgrade distra si netrúfam.)