Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
MS má program Get Genuine a řekl bych, že nový (alespoň na českém TechSoupu). V něm je uvedeno:
Vaše organizace může vlastnit počítače s nelegálními, volně šiřitelnými či jen základními verzemi operačních systémů – ať už jste je získali na darovaných počítačích nebo nákupem počítačů při slevách či výprodejích.
Připadá mi to, že je to tah jak zvýšit podíl Windows 8 a taky tah jak z neziskovek dostat Linux. Že už by mu opravdu teklo do bot?
PS: Schválně jsem ho přeložil takto po slovech a můžete mne někdo v diskusi opravit, jak se to přeloží správně.
Update: Byl jsem upozorněn a uvědomil jsem si, že je to pravda, že neziskovky Linux nepoužívají, protože buď mají Windows za babku nebo na to mají prachy z grantů.
Tiskni
Sdílej:
rozumět
Připadá mi to, že je to tah jak zvýšit podíl Windows 8To je ten pokročilý operační systém, co už díky usilovné práci inženýrů z MS umí až 4 aplikace najednou?
Z původních dvou je nyní také možné mít současně spuštěné až čtyři aplikace zároveň.-- Microsoft odhalil chystané změny ve Windows 8.1 - ITBIZ
Tak to bych měl mít teoreticky taky nárok, když sem členem jednoho takovýho sdružení Omezení na to čim se takový sdružení musí zabejvat aby mělo nárok tam žádný neni. A když si zažádam třeba o 50 licencí tak mi dají? Zahlíd sem tam jen něco ve smyslu že pro použití aktivace přes KMS musí mít organizace v síti minimálně 25 počítačů...
Tim že to MS těm neziskovkám jakože daruje, tak si to jednak může odepsat z daní a pak si je taky pěkně zaháčkuje aby mu neodcházeli ke konkurenci. To je vážně vychcaný!Teď máš pocit, že jsi objevil ameriku, přitom jsi teprv u nějakého blbého ostrova. Ve skutečnosti si Microsoft udržuje síť kontaktů, která se skládá z různých lokálních partnerů a právě neziskových organizací. Tutu síť kontaktů příležitostně využívá pro lobbing, kdy obešle lokální partnery s žádostí o šíření a prosazování nějakého postoje. Bohužel teď nemám poruce žádné podklady, ale pamatuju si, že nějaká česká organizace takhle šířila informace o tom, jak Microsoftí software pomáhá nevidomým nebo tak něco. Stejně tak se to dost řešilo v době, kdy Microsoft potřeboval schválit OOXML, to se taky některé organizace aktivně hlásily k tomu, že je to skvělý standard, který jim hrozně moc pomůže.
To asi nebudou žádný blbci.Máš tu čest s jedněmi z lepších obchodníků a lobbistů ;).
Na Office jsem tam žádné omezení neviděl - jen se musí kupovat minimálně po 5 kusech.
Co se týká Windows, tak to je novinka a jsou tam nějaká pravidla: jeden nákup za celou dobu existence neziskovky a musíš mít PC třeba s FreeDOSem nebo Linuxem. Chápu to tak, že nemůžeš udělat nákup do zásoby. Musíš to koupit na PC, které už máš a jenom jednou.