Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Před nějakou dobou jsem si přivlastnil satelitní parabolu odloženou u popelnic, neboť jsem v sobě už měl delší dobu chuť zaexperimentovat nejen s DVB-T, ale také s DVB-S/DVB-S2. Nyní jsem této chuti dal volnost...
Hledal jsem satelitní kartu, která by měla podporu pod Linuxem, ale v ČR je jejich nabídka omezená. Z praktických důvodů jsem nechtěl nic interního, nýbrž kartu do USB. Svou důvěru jsem nakonec vložil do eBaye, kde jsem si z Hong Kongu objednal QBox II. Ten sice nemá podporu přímo v jádře, avšak je založen na dobře podporovaném Conexant CX24116/CX24118 a je k dispozici open source kód, který tento konkrétní model karty rozjede. Nejde ale jen o přidání USB ID, toho kódu je víc... USB ID je 734c:5928
a přidal jsem ho do databáze USB IDs.
Zařízení mi dorazilo za dva týdny a pod Linuxem se rozjelo bez sebemenších problémů. Nastal čas montáže paraboly, což díky možnosti připojení karty k notebooku byla hračka a celkem zábava Pomohl mi web Dish Pointer, kde mi mapa ukázala, na jakou budovu natočit parabolu a hledat. Sice mám na Androidu digitální kompas, přítomnost magnetizovaného železa v okolí jej bohužel vyřazovala z provozu, takže mapa s vyobrazeným směrem přišla vhod.
Pokud se člověk nevrhne rovnou do montáže několika LNB, je třeba se rozhodnout, kam parabolu namířit. Už od počátku byla mým cílem pozice 28.2°E (Astra), která je určena pro diváky ze Spojeného království. Hlavní věcí je to, že je zde spousta Free-To-Air kanálů v angličtině. Mám tedy mj. BBC NEWS (bohužel UK, a ne Intl. verzi), AlJazeera, několik kanálů CBS a spoustu dalších stanic jako horror channel apod. Chybí mi ale ty nejzajímavější z Astry 2D, tedy například Channel 4, BBC 3 apod. Astra 2D má oficiálně pokrytí na britských ostrovech a části Francie, nicméně na Kladensku mám šanci s dostatečně velkou parabolou chytit H i V polarizované transpondéry. Zatím se mi líbí tato 180cm parabola, ale co se tak dívám, je podezřele levná...
Další částí věci je jak mít DVB-S dostupné po celém domě. Kartu jsem tedy připojil k serveru, kam mám svedeny všechny komunikační kabely z domu. Tou kritickou věcí je softwarová stránka - karta může být nalazena na jen jeden mux, kterých je na této pozici 141 (odhad), takže pro streamování je zapotřebí program, který nestreamuje jen určitý mux, ale dle potřeby kartu přeladí. To ve výsledku znamená, že se nemohou dva lidé dívat na programy z vícero muxů, ale protože budu tohle streamování používat jen já, není s tím problém.
V poradně mi poradili HTS Tvheadend, který mým požadavkům dokonale odpovídá. Stanice streamuje na požádání přes RTSP, bohužel trpí chybami - ze začátku mi několikrát na serveru zhavaroval, vůbec se mi nedaří streamovat rádia, u RTSP je posun mezi obrazem a zvukem 400ms (naštěstí lze ve VLC rychle napravit) a sem tam mi odmítne naladit stanici, že prý je šifrovaná (není, na druhý pokus se to rozjede). Problém s rádii jsem nahlásil, ale zatím nemám reakci.
DVB-S2 jsem doposud nevyzkoušel, na 28.2°E žádný takový dostupný multiplex nemám...
Otázka na závěr: máte pozitivní zkušenosti s dešifrováním CS Linku na 23.5°E pod Linuxem?
Tiskni
Sdílej:
A máš tam něco česky?
existuje multi-LNB kdy jsou dvě v sobě, tedy jsou přímo již dvě LNB pro 23.5 + 28.2 a již obsahuje i přepínač DISEQ na přepínání vstupů. Ten USB přijímač má podporu DISEQ?Jojo, to vím, to mám nastudované. Ten přijímač to zvládá, umí DiSEqC 1.2.
Bohužel nefunguje, ty emu moduly fungují skoro jen na platformě WIN+ pro DVBDREAM,PROGDVB a další.A čím to? Ty všelijaké sasc-ng vypadají, že umí všechno, jen chtěji klíče v trochu jiném formátu. Aspoň že u CS Linku je to za jednorázový poplatek, to člověk klidně dá.
Aspoň že u CS Linku je to za jednorázový poplatek, to člověk klidně dá.CS LINK i SKYLINK jsou na pohodu, investice kolem 2000.- se dá. No UPC direct za 5000,- je již celkem hodně ( no sice je tam HBO a spousta dalšího, ale kdo na to má čas)