Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Už týden nebo dva doma provozuji HOME adresáře přes NFSv4 s autentizací přes Kerberos (integrovaný přes PAM).
K tarifu T-Mobile Komplet mám druhou datovou SIM kartu a nevěděl jsem, co s ní. Poté, co mé bydliště T-Mobile pokryl LTE (do té doby jen EDGE), dostal jsem nápad udělat si záložní konektivitu pro případy výpadků VDSL.
Právě do mé mailové schránky dorazil e-mail, který předstírá, že je od jahéhosi studenta, co potřebuje nashromáždit "strace logs".
Ačkoliv se Darling občas objeví na Phoronixu, tak Phoronixu se nedá věřit. Jeho redaktor se mnou nikdy nebyl v kontaktu, takže si jen dělá obrázek podle toho, co někde zahlédne, takže zpravodajství opravdu na prd. Co teprve weby, co to od něj opíšou (zdravíme ZDNet).
Jako autor (neoficiálního) GamePark klienta pro Linux teď přicházím s otázkou, jestli má smysl na Linuxu podporovat jejich klienta druhé generace.
Z nedávného nápadu vytvořit vrstvu, která bude umět spouštět binárky pro OS X/Darwin, se stala má budoucí diplomová práce. A něco málo už i funguje.
Takový drobný rant programátora, co dělá na Darling (vizte předchozí zápisek).
Pokud máte na linuxovém stroji DLNA server a ten si nastavíte, aby posílal notifikace z rozhraní bridge, tak budete mít problém.
Je tak trochu šílenost, uznávám. Ale přesto je to věc, pro kterou mám svůj use case.
Má televizní karta Q-BOX S2 začala pomalu odcházet. Je to externí karta připojovaná přes USB. Před půl rokem ji odešel adaptér a teď začala ztrácet lock na některých transpondérech a pokud to člověk na problémové frekvenci nechal dále, firmware se zacyklil a karta se začala extrémně přehřívat (popálil jsem se o ni).
Před nějakou dobou jsem si přivlastnil satelitní parabolu odloženou u popelnic, neboť jsem v sobě už měl delší dobu chuť zaexperimentovat nejen s DVB-T, ale také s DVB-S/DVB-S2. Nyní jsem této chuti dal volnost...
Jednou z hezkých věcí na Android Marketu je, že vám poskytuje aktualizace vašich nainstalovaných aplikací. Člověku tak neuniknou nové fíčurky a že nových verzí vychází požehnaně. Už je stahuju jen přes WiFi, protože EDGE FUP překročený po několika dnech není moc fajn.
Zde se můžete podívat, jak asi bude v budoucnu vypadat síť u moderního ISP, který splňuje veškeré unijní direktivy, požadavky cenzorů z IWF a tak dále.
Google Android dokáže zjišťovat vaše aktuální umístění hned z několika zdrojů: GSM vysílače, GPS a také BSSID okolních WiFi sítí.
Tento zápisek by se dal pojmenovat také jako R.I.P. Windows Mobile!
Viděli jste dnes Comeback na Nově? Dnes se tam totiž objevil psychouš, co utek z Bohnic. Říkal, že ukradnul ošetřovatelce její Nokii 5110, dostal tam Linux a dostal se tak na Internet :-) Plus ještě něco říkal o hackování providera, aby zjistil, odkud je psaný blog jedné z postav seriálu, a vykřikoval, že není blázen, ale génius :-) Záznam najdete zde, dívejte se od 18. minuty!
Už od února jsem majitelem PDA značky HTC, na kterém běhá Windows Mobile. To okolní linuxáci často komentují slovy "Ha zrada", aniž by tušili, jaká muka taková věc přináší.
Sháněl jsem nějaký GUI nástroj pro spouštění počítačů přes Wake-on-LAN a pro Linux jsem nic nenašel (čímž nevylučuju, že něco existuje).
Potřeboval jsem něco jednoduchého, s čím bych mohl odinstalovávat programy nainstalované pomocí Wine - takovou obdobu Přidat/odebrat programy ve Windows, akorát že zde by se jen odebíralo.
Hodně věcí o Unreal Tournamentu 3 pro Linux se nyní najde v příslušném mailing listu. Pro ty, co jej nesledují, mám shrnutí důležitých informací.
V poslední době mi nějak špatně fungoval Jabber web status od Jabbim.cz, a tak jsem se rozhodl napsat vlastní a lepší
NVIDIA Corporation oznámila změnu verzování svých grafických ovladačů pro unixové systémy. Nedávno se tu ve zprávičce objevil odhad, že příští řada ovladačů bude označena jako 2.0-1xxx. Nyní je však známa skutečnost, že u unixových systémů se přejde na stejný systém jako u Windows.
Náš známý nezávislý Tomáš Přibyl opět FUDuje o Linuxu, tentokrát své lži podporuje i nesm^H^H^H^Hinformacemi od Forrester Research. Už mu nestačí šířit bludy v češtině, přešel na angličtinu, takže se článek dostal až ke mně (české nečtu).
Známá násilná hra Postal patří do skupiny her, které si můžete zahrát nativně na Linuxu. Alespoň tomu tak bylo v případě verze 1 a 2 Share The Pain včetně datadisku Apocalypse Weekend.
Tento zápisek je nádherným kandidátem na to, aby dostal samé špatné hodnocení, ale já si to přesto neodpustím.
Právě jsem vyřešil problém, který mne dlouhou dobu obtěžoval. Mám SATA vypalovačku Plextor PX-755SA.
Už je to skoro rok (bože to to letí, jako by to bylo včera :-/), co jsem napsal nástroj GameX.
Mám pěkný důkaz o tom, že FUD se neobjevuje jen na rovině mezi Windows a Linuxem, ale do hry se dostává i Novell NetWare.
S pěkným nápadem bootování staršího PC plně přes síť jsem se rozhodl rozjet gigabitovou síť. Řekl jsem si, že nebudu na síťovce šetřit a tak jsem do starého PC pořídil Intel Desktop 1000GT, která je podporována modulem e1000.
Navazuji na svůj předchozí příspěvek, vydal jsem 1.0-alpha1 verzi GamePark klienta, více naleznete zde. Pokud chcete vytvořit balíčky pro vaší distribuci, jste vítáni
Neoficiální GamePark klient pro Linux se delší dobu neposunul dopředu, protože GamePark prý měl udělat novou řadu klienta (to se mělo stát v červnu). Dosud se tak nestalo.
V posledních dnech jsem narážel na problémy, které se projevovaly pády programů, chybami apod.
Sám pro sebe jsem si dělal drobný test spotřeby paměti u současných prohlížečů a dělím se o výsledky.
Většinou na nVidii kvůli ovladačům grafiky moc nenadávám, ale dneska mě nVidia fakt naštvala.
Uběhlo zase mnoho času. Z GameZone se stal GamePark a já jsem vydal další verzi neoficiálního klienta. Web se přesunul na nový hosting, nyní je adresa gpclient.lubosd.net
Postupně kompiluju všelicos pomocí GCC 4.1. Většinou to jde, někdy pomůže drobná oprava. Ale hrozně často se objevuje tahle hloupost:
GCC 4.0 bylo pro mnoho lidí určitě zklamáním. Před vydáním GCC 4.0 se všude roznášelo, že GCC čtvrté řady bude generovat rychlejší kód. Nakonec se ukázalo, že 4.0.X generuje pomalejší kód a že slibované optimalizace budou přítomny až v řadě 4.1. Proto sleduju vývoj GCC 4.1 (betaverze v Portage).
Snažil jsem se používat perlovský program XGame, který umí spustit hru na oddělené relaci Xek - můžete pak snadno přepínat zpět na desktop. Moc mi nevyhovoval. Třeba se ty neduhy dají nějak vyřešit, ale to je jedno.
Updatoval jsem na Firefox 1.5 z předchozí verze 1.0.6 (nebo 7?). Vyzkoušel jsem binární balíčky (mozilla-firefox-bin) i kompilovaný mozilla-firefox. Věc si vyžádala přechod na nové GTK+ poháněné Cairem.
Mám v plánu dostat k vánocům LCD :-) Bohužel si nedokážu vybrat mezi dvěma typy.
Asi už každý z vás slyšel o programu "Windows Genuine Advantage", jehož cílem je poskytnout legálním vlastníkům Windows výhody v podobě přídavného software. Ano, bohužel jsem legálním vlastníkem jedné kopie Windows, která teď sídlí ve VMware.
NVidii leaknul ovladač grafických karet ve verzi 1.0-8168 pro x86 a x86-64. Dát tohle do zprávičky by bylo asi dost drsný, tak to dávám sem.
Po dalších opravách a vylepšeních je tu konečná verze 0.9beta GameZone klienta pro Linux.
Před delší dobou vyšla nová řada originálního GameZone klienta 1.2. Mezi hlavními novinkami je podle ChangeLogu
(*) optimalizace a zabezpečení serveru a protokolu
OpenOffice.org a barva pozadí okna aneb jak ze si mě OOo utahovalo...