Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Snažil jsem se používat perlovský program XGame, který umí spustit hru na oddělené relaci Xek - můžete pak snadno přepínat zpět na desktop. Moc mi nevyhovoval. Třeba se ty neduhy dají nějak vyřešit, ale to je jedno.
Tak jsem si za chvilinku udělal jednoduchý konzolový program GameX, který těmito neduhy snad netrpí. Možná se bude někomu hodit, zdrojový kód je zde - licence je GPL. Nevím, jestli je v něm vše korektně, ale mě to funguje
Ukázka použití:
gamex et +set snddevice /dev/dsp1Jak spustit na screenu 1 (takže potom třeba na :1.1):
SCREEN=1 gamex et
Jak zkompilovat
Uložte soubor jako gamex.cpp.
g++ -o gamex gamex.cppJak získat nejmenší binárku
g++ -Os -o gamex gamex.cpp strip gamexNásledně zkopírujte binárku do /usr/bin nebo do /usr/games/bin (Gentoo).
Tiskni
Sdílej:
gamex -e "xrandr -s 0" et +set snddevice /dev/dspTohle vypadá hrozně. Nejlépe to xrandr (či cokoliv jiného) strčit do nějakého skriptu i s tím ET.
XINIT="initcommand" gamex etAktualizoval jsem zdroják. K povaze předávání argumentů mi to přes environment variables přijde čistší.
#!/bin/sh
XINIT="setxkbmap us" gamex $1
Jenze kdyz chci spustit neco takoveho jako:gamex-us quake3 +set fs_game cpma +exec clojster.cfg +set net_port 27999
tak to nejde... quaka to vubec nespusti. Kdyz ho zkusim tim skriptem spustit bez tech + parametru, tak to jede...dmesg | grep Xid
startx /usr/bin/hra -- :1?