Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Google Android dokáže zjišťovat vaše aktuální umístění hned z několika zdrojů: GSM vysílače, GPS a také BSSID okolních WiFi sítí.
Právě používání WiFi pro lokalizaci mi připadalo zpočátku jako velice zajímavá věc a snažil jsem se vyzjistit, jak toto funguje. Nakonec jsem někde vygooglil nějaký lokalizační systém od nějaké firmy, který prý používají - vypadalo to logicky. Ale pak se ukázalo, že tato funkce funguje i mimo Prahu (která byla jako jediná oficiálně pokrytá). Pochybuju, že v Ledenicích (2500 obyvatel) v jižních Čechách jezdil vůz této americké firmy a skenoval okolní sítě. Spíše bych tipoval, že pokud nějaký uživatel má zapnuté zároveň GPS a WiFi, anonymně se Googlu odesílají tato data, aby byla ostatním lidem k užitku.
Tím hlavním problémem paradoxně je, jak lokalizaci podle WiFi vypnout. V Androidu je toto možné vypnout, ale jen pokud zároveň vypnete lokalizaci podle GSM! Včera jsem se totiž procházel po Dejvicích a Android správně věděl, kde jsem. Zapnul jsem WiFi modul a rázem mé umístění přehodnotil na Hamburk. Odpoledne jsem se pohyboval na Andělu. A opět platilo, že lokalizace přes GSM je sice nepřesná, ale správná. Zapnul jsem WiFi modul a Google Maps mi rázem tvrdilo, že jsem na Vyšehradě.
Ve výsledku je tedy WiFi lokalizace pěkná a v 80 % případů funguje velmi přesně (např. vás lokalizuje na 50m oproti klidně 1800m u GSM), ale ve zbylých případech způsobí totální haluz, ze kterého se dostanete jen kompletním vypnutím WiFi v telefonu nebo použitím GPS. Tohle někdo fakt nedomyslel.
Tiskni
Sdílej: