Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Google Android dokáže zjišťovat vaše aktuální umístění hned z několika zdrojů: GSM vysílače, GPS a také BSSID okolních WiFi sítí.
Právě používání WiFi pro lokalizaci mi připadalo zpočátku jako velice zajímavá věc a snažil jsem se vyzjistit, jak toto funguje. Nakonec jsem někde vygooglil nějaký lokalizační systém od nějaké firmy, který prý používají - vypadalo to logicky. Ale pak se ukázalo, že tato funkce funguje i mimo Prahu (která byla jako jediná oficiálně pokrytá). Pochybuju, že v Ledenicích (2500 obyvatel) v jižních Čechách jezdil vůz této americké firmy a skenoval okolní sítě. Spíše bych tipoval, že pokud nějaký uživatel má zapnuté zároveň GPS a WiFi, anonymně se Googlu odesílají tato data, aby byla ostatním lidem k užitku.
Tím hlavním problémem paradoxně je, jak lokalizaci podle WiFi vypnout. V Androidu je toto možné vypnout, ale jen pokud zároveň vypnete lokalizaci podle GSM! Včera jsem se totiž procházel po Dejvicích a Android správně věděl, kde jsem. Zapnul jsem WiFi modul a rázem mé umístění přehodnotil na Hamburk. Odpoledne jsem se pohyboval na Andělu. A opět platilo, že lokalizace přes GSM je sice nepřesná, ale správná. Zapnul jsem WiFi modul a Google Maps mi rázem tvrdilo, že jsem na Vyšehradě.
Ve výsledku je tedy WiFi lokalizace pěkná a v 80 % případů funguje velmi přesně (např. vás lokalizuje na 50m oproti klidně 1800m u GSM), ale ve zbylých případech způsobí totální haluz, ze kterého se dostanete jen kompletním vypnutím WiFi v telefonu nebo použitím GPS. Tohle někdo fakt nedomyslel.
Tiskni
Sdílej: