Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Právě do mé mailové schránky dorazil e-mail, který předstírá, že je od jahéhosi studenta, co potřebuje nashromáždit "strace logs".
Odesilatel žádá, ať jím zaslaný skript spustíte s právy roota na nějakém systému, kde se vyvíjejí webové aplikace. Kdybyste někdo byl na pochybách, za žádných okolností skript nepouštějte a ani odesilateli neposílejte to, oč žádá!
Skript má potenciál z strace
získat přístupová jména/hesla, například ta posílaná po nešifrovaném spojení s FTP serverem nebo další údaje z vašeho disku.
Je to asi poprvé, co vidím podobný pokus zacílený na uživatele Linuxu. Skript najdete tady
Tiskni
Sdílej:
sh skript
?), b) úplně debilním programem ala Somálský virus „pošli mi svá hesla a smaž si nějaký soubor“. Krucipísek, vždyť to nemusí být rovnou kernel/kext rootkit, ale to tam prostě nemohl zabalit třeba jánevím perzistentní Meterpreter? Vždyť v dnešním Metasploitu je to na tři kliknutí a jakmile to oběť spustí, úspěch je zaručen - než doufat, že zabalí obrovský strace a náhodou v něm budou hesla k čemu vlastně?Někdo si dá tu práci rozeslat zmíněný mail a zazdí to a) tím, že se skript musí dát executable (proč to prostě nespouští sh skript?),
Možná je to záměr, aby to odvedlo pozornost. Navíc oběť si bude připadat chytře, protože přece nemusí nic klikat v GUI a dá jen chmod +x a1.sh
. A pak to ještě musí ručně zatarovat a odeslat. Při takhle komplikovaném postupu si někdo teoreticky může říct, že nejde o malware – protože kdyby šlo, tak to přece bude jednoduché, bude to chtít po uživateli co nejméně aktivity a odešle to data samo (viz tvoje racionální úvaha).
LOL to schválně pustím1, akorát nevím, zda mám na FPGA linuxu nainstalovanej strace .
1 Samozřejmě, že ne, je tu ještě něco jako sběr aktivních adres...
I really wanted to send a small word to say thanks to you for the fantastic points you are writing on this site.