Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Tento zápisek by se dal pojmenovat také jako R.I.P. Windows Mobile!
Rok a půl jsem používal HTC Kaiser s Windows Mobile 6 a před necelým rokem jsem tu psal i pamflet o nekvalitách tohoto systému. Jeho rozklad se dostal v posledních týdnech do fatálního stádia, kdy se aplikace vzájemně deadlockovaly. Nešlo tedy mít spuštěné zároveň čtení SMS a Operu, vražednou kombinací byl i CorePlayer a Opera, ale Smartřády s Operou zase šly. Docela dobrá komedie. Do toho se začala intenzivně sypat aplikace pro telefonování, což jsem ukázal i před pár dny na srazu Ábíčkářů v Praze. Někdo mi volal - telefon vibroval, nahoře se ukázala ikonka telefonu, ale vůbec se neukázalo kdo mi volá a hovor nebylo možné odmítnout ani přijmout. Jakmile to volající vzdal, telefon i nadále vibroval. Pomohlo až přepnutí zvukových profilů (což dává povel k vypnutí vibračního "zařízení"). Nicméně jsem se z telefonu nedozvěděl, kdo mi vlastně volal, protože se to do výpisu hovorů vůbec nezařadilo.
Upozorňuji, že za uplynulý rok jsem do PDA nic neinstaloval, takže se jednalo o rozklad čistě samovolný. Co se uživatelské přívětivosti týče, Windows Mobile jsou naprostá troska a zachraňují je jen jakési GUI nadstavby z dílny výrobců telefonů jako HTC. Jinak jde o počítačové prostředí a la Windows 2000 nacpané na malý displej. Z Windows si tato mobilní verze nese i nepříjemnou vlastnost, kdy si vývojáři aplikací dělají každý svá díla po svém - takže každá aplikace vypadá jinak. Kdo někdy používal iPhone, Android a podobné, jistě chápe rozdíl těchto prostředí.
Fakt, že kolega z bývalé práce si pořídil nový telefon s WM a po několika dnech začal nadávat jako já před rokem, mi potvrzuje, že lepší to s tímhle OS prostě nebude.
Situace se už tedy nedala snášet, reset jsem dělal několikrát denně a bylo nutné jednat. Jelikož jsem před časem dělal recenzi na HTC Hero, věděl jsem, co mě zde čeká, a rozhodl jsem se telefon koupit.
Když si koupíte HTC Hero, první věc, kterou je třeba udělat, je nainstalovat update z webu HTC. Tento update sice neupgraduje verzi Androida (zůstává se na 1.5), ale zcela zásadně urychluje GUI. Je to tak zásadní zrychlení, že nikomu ani nedoporučuji uvažovat o tom, že by si update nenainstaloval! Paradoxem je, že tento linuxový telefon zupdatujete pouze z Windows, vinou neschopnosti HTC. Jakožto student mám přístup ke stahování Windows z MSDN, takže jsem si stáhnul Windows 7 x86-64 pro instalaci do VMware. Zkrátím to, ten zatracený šmejd HTC Sync tenhle OS nepodporuje, nikdy telefon nevidí. Takže jsem si stáhnul 32bit WinXP a zde už to telefon našlo.
Chápu, že updatovat firmware skrze OS běžící pod VMware je asi trochu riskantní, ale co mi zbývalo. Průvodce telefon našel, potvrdil jsem update, telefon se restartoval do speciálního instalačního režimu a začala se přenášet data. Data se přenesla a ERROR. Polilo mě horko. Zkusil jsem tedy instalaci zopakovat a průvodce mě informoval o tom, že v telefonu mám aktuálně firmware verze "read error". I tak jsem potvrdil aktualizaci a díky bohu se to tentokráte podařilo!
wpa_supplicant.conf
. To je docela šokující. Ono se to nepřizná, že to neumí, ale jen se nepovede připojení. Tento problém je v současnosti řešitelný pouze získáním rootovských práv a ručním upravením tohoto konfiguráku.
Nejprve je nutné soubor převést do podoby, které androidí GStreamer rozumí. Našel jsem tenhle skript a s ním to jede skvěle. Na kvalitu obrazu, ani na výkon přehrávání si nemůžu stěžovat:
mencoder "$1" -o "${1}.mp4" \ -vf dsize=480:352:2,scale=-8:-8,harddup \ -oac faac -faacopts mpeg=4:object=2:raw:br=128 \ -of lavf -lavfopts format=mp4 -ovc x264 -sws 9 \ -x264encopts nocabac:level_idc=30:bframes=0:bitrate=512:threads=auto:turbo=1:global_header:threads=auto:subq=5:frameref=6:partitions=all:trellis=1:chroma_me:me=umh
Na netu se ještě válí podobné příkazy používající ffmpeg.
Tiskni
Sdílej:
První zaměření mi trvalo neskutečných 15 sekund. Na HTC Kaiser člověk i se staženými pomocnými daty z netu (QuickGPS) čeká klidně 10 minut.U HTC Artemis mám podobný problém také. Původně to zaměřovalo půl minuty až minutu. Pak odešel GSM modul (po necelém roce provozu), po záruční opravě - výměně desky - to zaměřuje také těch skoro 10 minut. Navíc to už podruhé přestalo upozorňovat na události (když kvůli tomu člověk něco důležitého prošvihne - což se mi pokaždé stalo, protože jsem na to spoléhal - je to k vzteku), poprvé pomohl hard reset, ale teď už mi došla trpělivost, takže až najdu záruční list, půjde znovu na reklamaci.
Vůbec nechápu, jak souvisí nabíječka a budík, ale evidentně u WM nějak ano.Mně se zase asi dvakrát stalo, že se to ani při připojení nabíječky nenabilo. Ještě zábavnější ale je, když si občas PDA vložím do pouzdra plně zapnuté (klávesy běžně nezamykám, jen to "uspím" tím bočním tlačítkem). Typicky se spustí TomTom (tlačítko je na kraji), což v lepším případě způsobí, že se najednou ozve "po padesáti metrech odbočte doleva", v horším to zjistím až ve chvíli, kdy to vycuclo baterku do kritického stavu.
Asi by to bylo fajn, ale z ČR mě Android Market nechce k tomu produktu pustit.To ze nefunguje Android Marjet se projevi tim ze neprijimaji penizky z CR, nebo ze ta aplikace nejde proste pro CR? V nekolika diskuzich jsem videl ze lidi (z CR) aplikace z Android Marketu pouzivaji. Jak si to mam vysvetlit?
Copilot je docela tragédie.V jakém smyslu? Uvažuji o něčem podobném, tak bych rád věděl, čemu se vyhnout.
Takhle to vidím já:
Copilot
NDrive
Sygic Mobile Maps 9
Doporučuju projít androidforum.cz
1. Nefungují app. co potřebují internet.. Vesměs ukazují to, co mají nakešované od minule. Pokud není GSM signál nejde navíc telefonovat :) Všechno ostatní je přístupné.
Telefon se dá bez problémů používat i s neaktivní SIM s tím, že se připojuje na wifi.
2. Existují Documents to Go a QuickOffice (fungují offline).
Osobně s hudbou problémy nemám, ještě se mi nezasekla při přehrávání. Používám MP3 s 320 kbit, obvykle. Stejně tak i filmy přehrává bez problémů. Vestavěný mailový klient je jednoduchý (bohužel vůbec neumí složky u Exchange), ale na problémy jsem zatím nenarazil. To stahování jedné složky považuji za výhodu, neboť si zvolím co chci a to stáhnu. Klient se nesnaží stahovat tisíce mailů o které stojím stejně jen jednou měsíčně.
Na filmy používám např. toto:
mencoder District_9.avi \
-sub District_9.srt \
-font /usr/share/fonts/TTF/tahoma.ttf \
-subcp cp1250 \
-subfont-text-scale 3.5 \
-sws 9 \
-of lavf \
-lavfopts format=mp4 \
-vf scale \
-zoom \
-xy 480 \
-ovc x264 \
-x264encopts bitrate=1381:vbv_maxrate=1500:vbv_bufsize=2000:nocabac:me=umh:trellis=1:level_idc=30:global_header:threads=2:pass=1:turbo \
-oac faac \
-faacopts mpeg=4:object=2:br=160:raw \
-channels 2 \
-srate 44100 \
-alang en \
-o District_9.mp4
Dobrý večer , jako svůj telefon používám HTC-TyTn - HERMES - , aktuálně mám W6.1 , funguje jak má ,
Používám jej celkem dlouho , a není problém mít puštěné IGO8 + Operu dohromady a systém se snaží být stabilní. Když
dojde SMS nebo musím vyřídit tel. hovor je to nějak zdechlé , ale funguje. SmartMaps jsem zkoušel a fungovaly
a nebyly s nima žádné problémy. Pokud na WM systémech je origo romka pak systém je celkem nechutně pomalý a zdechlý.
HTC Hermes ( WM6.x + Anryl Roms )
Zkoušel jsem port Linuxu pro HTC z fora Xdev .. a bylo to zcela nepoužitelné. Pokud by na HTC hermes jelo Maemo nebudu otálet...
S HTC Herem jsem se seznámil u našeho distributora a není to špatný strojek , v erze od Samsungu s Androidem nevypadá
také špatně. Spíše ale dnes vyčkávám na nějaký model co bude mít klávesnici ve stylu Kaiser / Hermes nebo půjdu do N900.
Nejede tam WPA Enterprise, takže na eduroam se nepřipojím. Závada spočívá v tom, že GUI na to sice je, ale ono jaksi nezapíše potřebné věci do wpa_supplicant.conf. To je docela šokující. Ono se to nepřizná, že to neumí, ale jen se nepovede připojení. Tento problém je v současnosti řešitelný pouze získáním rootovských práv a ručním upravením tohoto konfiguráku.Mně na HTC Hero eduroam na VŠE funguje. Stejné nastavení na notebooku mi ale nefungovalo na FF UK (loni na jiném notebooku ano), takže teoreticky může být problém pouze v některém eduroamu. Pravda je, že se mi podařilo i s HTC Hero připojit jen poprvé, pak při dalších dvou pokusech už se připojit nepodařilo – ale to často nejde ani na notebooku…
Mým záměrem je nejprve pro Android vyvinout aplikaci, která bude požadavky předávat mému serveru. Na serveru bude běžet aktualizovaný parser zpracovávající výstupy z idos.cz. Do budoucna by bylo vhodné zpětným inženýrstvím zlomit datové soubory Smartřádů nebo IDOSu, přičemž Smartřády mají od Chapsu smluvně zakázáno specifikaci formátu zveřejňovat, takže ani s nimi není spolupráce možná.Mám stejné plány (ale dál jsem se taky nedostal). Možná bychom to nemuseli programovat dvakrát každý zvlášť